در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین مطرح شد؛

وام ازدواج هم بدون ضامن می شود؟

یک نماینده مجلس گفت: وام‌هایی که زیر ١٠٠میلیون تومان باشند، بدون ضامن پرداخت می‌شود.

وام ازدواج هم بدون ضامن می شود؟

اقتصاد آنلاین - سیده زهرا محمودی؛ وام بدون ضامن؛ یکی از جدیدترین اتفاقات این روزها در حوزه تسهیلات. قرار بر این شده تا بانک‌ها موظف شوند بدون ضامن تا ١٠٠میلیون تومان تسهیلات دهند. پیش از این نیز یکی از مشکلات وام‌گیرندگان همین بود: داشتن ضامن کارمند برای دریافت تسهیلات.

حال این قانون برای وام‌های زیر ١٠٠میلیون تومان حذف شده است. یکی از وام‌هایی که درخواست زیادی برای آن وجود دارد، وام ازدواج است. اما آیا وام ازدواج هم بدون ضامن خواهد شد؟ اقتصاد آنلاین برای پاسخ به این سوال به گفت‌گو با احسان ارکانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی پرداخته است.

ارکانی در پاسخ به این سوال که آیا دریافت وام ازدواج هم بدون ضامن خواهد شد، گفت: طی صحبت‌هایی که با معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد داشتم، ابلاغیه مربوط به نوع تسهیلات نیست بلکه مربوط به تسهیل شرایط ضمانت وام‌هاست.

وی ادامه داد: در صورتی که فرد کارمند دستگاه دولتی و اجرایی باشد دیگر لازم نیست کسی را معرفی کند و برای وام‌های مربوط به ازدواج نیز تا ١٠٠میلیون به ضامن نیازی نیست. در واقع اصل قضیه این است که فردی که قصد دریافت تسهیلات دارد و خودش هم کارمند باشد، تنها یک تاییده کسر از حقوق کافی است و دیگر نیازی نیست که فرد ضامن معرفی کند.

اما نکته‌ای که در اینجا مطرح می‌شود این است که در سال آینده احتمالا مبلغ وام‌ها افزایش می‌یابد و با افزایش مبلغ وام‌ها این شرط ١٠٠میلیون نیز باید تغییر کند. ارکانی در پاسخ به این سوال که آیا در این رابطه فکری شده است توضیح داد: قاعدتا باید چنین باشد و رقم ١٠٠میلیون نیز افزایش یابد. اما وزارت اقتصاد باید این سوال را پاسخ دهد و ممکن است نظر آنان متفاوت باشد. 

بنابر آنچه ارکانی گفت، احتمالا امسال افرادی که قصد دریافت وام ازدواج دارنند، بتوانند وام ازدواج بدون ضامن دریافت کنند؛ البته اگر مانع‌تراشی نشود؛ زیرا فارغ از بحث اینکه آیا وام بدون ضامن پرداخت می‌شود یا خیر، برخی می‌گویند برخی از بانک‌ها امسال وام ازدواج نمی‌دهند. حالا باید دید در نهایت وزارت اقتصاد چه خواهد کرد و آیا وام ازدواج نیز برای جوانانی که قصد تشکیل زندگی دارند، بدون ضامن خواهد شد یا خیر.

البته فراموش نکنید حتی اگر وام ازدواج بدون ضامن باشد، برای همه اینگونه نخواهد بود و تنها افرادی می‌توانند وام بدون ضامن بگیرند که شرایطی که پیشتر برای دریافت وام بدون ضامن عنوان شد را داشته باشند.

پیگیری‌های اقتصاد آنلاین در این رابطه ادامه دارد.

ارسال نظر
ارسال نظر
 • ناشناس
  ۰

  چرت وپرته

 • ناشناس
  ۰

  سلام خواهشمند است تعین شعبه زود انجام بشه الان چند ماهی است منتظر هستیم والله ضامن هم داریم وکسر حقوق هم داریم

 • ناشناس
  ۰

  خوب محبت کنید تعین شعبه زود انجام بشودالان چند ماهی است که منتظر شعبه هستیم

 • ناشناس
  ۰

  این که برای کارمندان وحقوق بگیران است. قشرمستضعف جامعه چکارکنند. مردم عادی چه. این همه تبلیغ واین همه اخبار، چه سودی بحال من کارگر فلک زده دارد؟

 • ناشناس
  ۱

  این هم دروغ است امکان نداره بانک بدون صامن وام بدهد بخدا قسم غیر ممکن است بانک بدون ضامن و چک و سفته وام بدهد

 • مجید
  ۰

  خدایش وامهای ازدواج با ضامن پرداخت کنید بقیش پیش کش

 • صابر اسکندری
  ۳

  خبرشما مثل قیمت موز از برحسب نیم کیلو از دور است که مشتری را جذب میکند ... مثل بچه آدم بنویسید بدون ضامن برای کادر سازمان دولتی است نه مشاغل آزاد... واقعا که..

 • اکبر عبدالنبی زاده
  ۰

  ما را وارد کار خود بکنید

 • ناشناس
  ۰

  دو ساله دنبال وام ازدواج هستیم باید اشنا داشته باشی تا بتونی وام ازدواج بگیری مثل ما باید حالا حالا بدوئی و اخرش هیچی

  • ناشناس
   ۰

   جرعت ندارید ساکت بشید با تلخ شکنه زندگی بکنیم وسلام

 • عباس
  ۰

  باسلام الان برای هفتاد میلیون وام ازدواج کسر حقوق دادم وبانک ضامن میخواهد به کجاباید بگیم؟

 • حافظ
  ۱

  یک کشاورزباسندروستایی چراموردقبول نباشد

 • علی
  ۱

  همش دوروغه وام ازدواج فقط مال اشناهاست من معرفی به بانک ملی داشتم ریس بانک به راحتی وام من زیر پا کرد به بهانه که تومانی اباد هرمزگان عقد کردی بندرع۶ بهت وام ازدواج نمیدن

 • مسعود
  ۰

  مگه ما ایرانی نیستیم تورم بالاست کمرمون شکست چرا کسی درکمون نمیکنه چرا اینطوری باهامون رفتار میکنین هر موقع جنگ میشه مارا میخوایین... تو خوشی ها فقط خودتونین تو بدبختی ما رو شریک میکنین

 • ملدا
  ۰

  سلام مشخص شد اندازه پول وام ازدواج سال1401چه قدر هست