پنج فرمان رییس جمهور؛

اتمام حجت رییسی با بانک‌ ها

ابراهیم رییسی، رییس جمهوری دولت سیزدهم امروز در جلسه هیات دولت بانک ها را خطاب قرار داده و با آنها در زمینه سهل گیری به مردم اتمام حجت کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ رییس جمهوری امروز با اشاره به برخی از تخلفات بدحساب های بانکی و همچنین سختگیری با مردم و متقاضیان تسهیلات بانکی، پنج فرمان صادر کرد و بانک ها را ملزم به اجرای این فرمانها دانست.

رییسی در نشست هیات دولت با تاکید بر لزوم سهل گیری بانک‌ها با مردم دستورالعملی را به صورت ضمنی مطرح کرد که بانک‌ها باید در راستای اجرای آن تلاش کنند. 

این فرمان که شامل پنج بند است به مواردی از جمله تسهیل پرداخت تسهیلات بانکی به مردم، برخورد جدی با بدحساب‌ها، راه اندازی یا واگذاری واحدهای تملیکی و... اشاره دارد. 

ابراهیم رییسی در ادامه این پنج فرمان را تشریح کرده و گفت: بانک ها به بدهکاران بدحساب میدان ندهند و اسامی آنها را منتشر کنند و دستشان را قطع کنند.

رییس دولت سیزدهم خطاب به بانک‌ها ادامه داد: در تسهیلات خرد به مردم به جای وثیقه و ضامن، اعتبارسنجی کنید. از طرفی هم سریعا واحد‌های تملک شده تولیدی را یا راه اندازی کنید یا واگذار شوند. 

وی با اشاره به سود مازاد دریافتی توسط برخی از بانک‌ها عنوان کرد: بانک ها باید سود مازاد دریافتی از نرخ اعلامی بانک مرکزی را هرچه زودتر پس بدهند.

رییس جمهوری در پنجمین بند از این فرمان نیز تاکید کرد: حداکثر تا پایان سال کارگروهی به منظور بازنگری در نظامات و مقررات بانکی توسط بانک مرکزی تشکیل و اعلام نتیجه کند.

گفتنی است برخی از گزارشات مبنی بر خودداری بانک‌ها از ارائه تسهیلات خرد به متقاضیان بوده که حاکی از وعده بانک‌ها برای پرداخت این تسهیلات در سال ۱۴۰۱ است.

مشرح صحبت های رییس جمهور را در ادامه می خوانید؛

سید ابراهیم رییسی صبح دوشنبه در نشستی با مدیران عامل بانک ها با بیان اینکه دولت سیزدهم اصلی‌ترین وظیفه خود را ایجاد تحول در عرصه‌های مختلف و بویژه تحول در وضع موجود نظام بانکی به سطح مطلوب می‌داند، گفت: عدالت به عنوان مسیر و مقصد حرکت، مبنای عمل دولت در ایجاد تحول در نظام بانکی است.
رییس جمهور افزود: نظام بانکی با دو دسته مشکلات درونی و بیرونی مواجه است. اگر مجموعه نظام بانکی نتواند این مشکلات را مرتفع کرده و عملکرد صحیحی داشته باشد بالتبع عدالت را نیز نقض کرده است.

کارگروه بازنگری نظامات و مقررات بانکی تا پیش از پایان سال تشکیل شود

رییسی ادامه داد: خود بانک‌ها با همکاری بانک مرکزی، تا پیش از پایان سال کارگروهی برای شناسایی و رفع مشکلات درونی نظام بانکی تشکیل دهند تا با بازنگری مقررات بانکی به رفع تعارض‌ها، ایجاد شفافیت و تسهیل مسیر فعالیت‌های بانکی در زمینه ارتباط مردم و تولیدکنندگان با بانک‌ها اقدام کنند.
رییس جمهور تصریح کرد: بزرگترین سرمایه بانک‌ها آبرو و اعتبار نظام بانکداری کشور نزد مردم است که این سرمایه با امانتداری صحیح بانک‌ها از پول مردم به دست آمده و حفظ خواهد شد. آفت این اعتبار فساد در عملکرد نظام بانکی است و لذا نظام بانکی با «خودمراقبتی» پیش و بیش از هر کس مانع از مخدوش شدن حیثیت و اعتبارش شود.

هدف تحول در نظام بانکی تطبیق کامل مراودات بانکی با احکام اسلامی است

رییس جمهور بازنگری در عملکردها را در کنار بازنگری در مقررات بانکی مورد تأکید قرار داد و افزود: هدف تحول و بازنگری در نظام بانکی تطبیق کامل مراودات بانکی در کشور با احکام اسلامی است.

رییسی گفت: تجربه و دانش مدیران بانکی سرمایه‌ای ارزشمند است که به ایجاد تحول واقعی در نظام بانکی کمک می‌کند. در عین حال مدیران بانک‌ها بدانند که شرط موفقیت در ایجاد تحول در نظام بانکی آن است که همه اجزا و کارکنان نظام بانکی به تحول مورد نظر مقید و متعهد باشند.

رییس جمهور افزود: مدیران بانکی همچنین باید ریسک‌پذیر و مسئولیت‌پذیر باشند و مدیری که شجاعت نداشته باشد، نمی‌تواند مجری خوبی برای سیاست‌های تحولی باشد.

رییسی از مدیران بانکی خواست که با حساسیت و دقت و در عین حال شجاعت در چارچوب مقررات الزام‌آور، برای ایجاد تحول در نظام بانکی تلاش کنند.

رییس جمهور همچنین توسعه زیرساخت‌ها و خدمات الکترونیک در بانک‌ها را باعث ارتقای شفافیت و تسهیل نظارت بر عملکرد بانک‌ها دانست.

اعطای تسهیلات به مردم سهل و برای افراد بدحساب سختگیرانه باشد

رییسی بر ضرورت توسعه جریان قرض‌الحسنه در نظام بانکی تأکید کرد و گفت: بانک‌ها تلاش کنند کارمزد و سود تسهیلات اعطایی را تا حد ممکن کاهش دهند. همچنین در پرداخت تسهیلات خرد به مردم اعتبارسنجی جایگزین اخذ وثیقه شود؛ بانک‌ها به مردم تسهیلات بدهند نه تضییقات.

رییسی اظهار داشت: مقررات بانک‌ها در اعطای تسهیلات به مردم باید سهل و آسان و در اعطای تسهیلات به افراد بدحساب سختگیرانه باشد. بدهکاران بدحساب بانکی شناسایی، دسترسی آنها به اعتبارات بانکی قطع و در صورت لزوم معرفی شوند. بعضی بدحساب‌ها با بانک‌های متعدد در ارتباط هستند، لذا این هماهنگی بین بانک‌ها وجود داشته باشد که از ارتباط چنین افرادی با بانک‌های مختلف و متعدد جلوگیری شود.

اخذ هر گونه وجهی بابت تسهیلات غیر از سود مصوب بانک مرکزی غیرمجاز است

رییسی با تاکید بر اینکه دریافت سود مشارکت از تسهیلات بانکی دقیقا بر اساس مقررات مصوب و ابلاغی بانک مرکزی انجام شود، گفت: اخذ هرگونه وجه دیگری تحت هر عنوان از تسهیلات گیرنده مجاز نیست و باعث ایجاد نگاه منفی در مردم نسبت به نظام بانکی خواهد شد. چنانچه بانکی مبالغی غیر از نرخ سود مشارکت مصوب از افراد اخذ کرده این مبالغ را به آنها بازگردانید.

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش، خاطر نشان کرد: بانک‌ها تا آنجا که ممکن است از تملیک واحدهای تولیدی خودداری کنند، اما چنانچه ناچار به این کار شدند، در کوتاه‌ترین زمان ممکن یا آن واحد تولیدی را مجدداً راه‌اندازی و یا واگذار کنند تا تولید دچار وقفه نشود و کارگران بیکار نشوند.

اگر نقدینگی به سوی تولید هدایت نشود مانند سیل خرابی به بار می‌آورد

رییس جمهور بر ضرورت هدایت نقدینگی به سوی نظام تولید تاکید کرد و اظهار داشت: اگر نقدینگی به سمت تولید هدایت شود، مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما اگر نقدینگی به سوی تولید نرود، مانند سیل در جامعه به راه افتاده و به هر جا برسد، خرابی به بار می‌آورد.

رییسی سرمایه گذاری و ایجاد بنگاه‌های اقتصادی از سوی بانک‌ها را امری مفید، اما بنگاهداری را مضر عنوان کرد و گفت: ایجاد بنگاه آری اما بنگاهداری هرگز؛ این باید اساس کار بانک‌ها باشد.

در این جلسه که بیش از ۲ ساعت به طول انجامید، علاوه بر مدیران عامل بانک‌های کشور، معاون اول رییس جمهور،‌ رییس کل بانک‌مرکزی، رییس سازمان برنامه و بودجه، وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون اقتصادی رییس جمهور و رییس کل بانک مرکزی نیز در سخنانی به تشریح برنامه دولت برای ایجاد تحول در نظام بانکی کشور پرداختند.

ارسال نظر

آخرین خبر ها