کد خبر 517319

سخنگوی اجرای قانون جدید چک:

چک ثبت نشده در صیاد نگیرید

آمنه نادعلی زاده با تاکید بر اینکه گیرنده چک هرگز چک ثبت نشده در سامانه صیاد را دریافت نکند، گفت: قانون جدید چک به اجرای مقررات موجود در قانون مبارزه با پولشویی کمک و از جعل چک جلوگیری می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا؛  آمنه نادعلی زاده در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: قانون جدید چک مشمول چک‌های بنفش رنگ می‌شود و دارای عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» است که از ابتدای فروردین سال جاری توزیع شده‌اند و فرآیند تبادل آنها با چک‌های قبلی متفاوت است، به گونه‌ای که صادرکننده باید مشخصات چک چون تاریخ، مبلغ و هویت دریافت کننده و خود را در سامانه صیاد ثبت کند.

وی افزود: گیرنده چک هم باید به سامانه مربوطه مراجعه کند، استعلام بگیرد و اطلاعات درج شده بر چک و در سامانه صیاد را چک کند.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک درباره فواید این قانون گفت: قانون جدید چک به اجرای مقررات موجود در قانون مبارزه با پولشویی کمک و از جعل چک جلوگیری می‌کند. با توجه به اینکه چک‌های قبلی به روال گذشته پذیرش و پردازش می‌شوند اما چک‌های جدید در وجه حامل صادر نمی‌شوند و از طریق سامانه صیاد نقل و انتقال داده می‌شوند.

ناد علی زاده ادامه داد: چک‌های قدیمی فعلا کارسازی می‌شوند اما دائمی نیست و بانک مرکزی در زمان مشخصی آنها را از بازار جمع آوری می‌کند. گیرنده چک هرگز چک ثبت نشده در سامانه صیاد را دریافت نکند زیرا، آن چک قابلیت نقد شوندگی ندارد.

گفتنی است که از پنجم فروردین امسال ثبت چک‌های جدید و بنفش رنگ در سامانه صیاد اجباری شده که این چک‌ها نیز از این زمان در بانک‌ها توزیع شده است و متقاضیان می‌توانند آنها را دریافت کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • علیرضا
    ۰ ۰

    شما فقط دردسر دریافت کننده چک رو زیاد کردین و اگر کسی امکان بررسی نداشته باشه و شخص صادر کننده هم قصد کلاه برداری راحت این کار رو می کنه . به جای اینکه صادر کننده چک رو ملزم کنید به این کار و اگر حتی این کا ر رو نکرد چک قابل اعتبار باشه و نمره منفی برای صادر کننده چک در نظر گرفته بشه بدون ثبت در سامانه اون رو بی ارزش میدونید . تصمیم گیرنده ها معل م نیست از کدوم سرزمین اومدن . خودشون هم نمیدونن چیکار دارن می کنن