کد خبر 463130

رئیس کل بانک مرکزی:

افزایش موقتی تورم در ماه‌های ابتدایی سال کنترل شد/ تحریم‌ها نفس پایانی را می‌کشند

رئیس کل بانک مرکزی گفت: آمریکا با وجود تلاش مداوم برای ایجاد بی ثباتی در بازارهای پولی و ارزی کشور، نتوانسته به اهداف اصلی خود دست یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت:

تلاش مداوم برای ایجاد بی ثباتی در بازارهای پولی و ارزی کشور از سوی آمریکا و همدستان او تازگی ندارد،هدف همه این اقدامات ، بخصوص در یک سال اخیر ، ایجاد انتظارات منفی درمردم برای به زانو درآوردن اقتصادکشور بوده است.

 علیرغم اینکه این فشارها مشکلات و سختی‌هایی برای مردم ایجاد کرده، ولی ،بطور قطع نتوانسته به اهداف اصلی خود برسد. با تدابیر متخده ، القای انفجار نقدینگی و ابر تورم از طریق تحریک انتظارات نیز، با ناکامی مواجه شده است.

 افزایش‌ موقتی نرخ تورم در ماه های ابتدای سال، که عمدتاً ناشی از شیوع کرونا و تحریک انتظارات بود ،با اقداماتی که درحال انجام است،کنترل شده است و تلاش جدی برای نیل به هدف تورمی اعلام شده، انجام و استمرار خواهد‌ داشت.

 نیازهای اساسی کشور به نحو مطلوبی تأمین شده و نیازهای ارزی، هم از طریق منابع بانک مرکزی و هم از سامانه نیما ، درحال تأمین است، و علیرغم افت قابل ‌ملاحظه درآمدهای دولت از فروش نفت ، با کمک صادرکنندگان تلاشگر، تأمین ارز برای کالاهای ضروری و مواد اولیه درجریان است.

 بانک مرکزی ، برنامه‌های خود را ، بر اساس ادامه تحریمهای امریکا تنظیم کرده‌است و این اطمینان را داریم که نفس‌های پایانی تحریم‌ها و دولت فعلی آمریکا نیز نمی تواند به برنامه‌ های ما درحفظ پایداری بازارها آسیبی وارد کند.

 بانک مرکزی ایران اولویت خود را بر تقویت ثبات و جلوگیری از نوسانات ناشی از سفته بازی و کمک به پایداری و شکوفایی اقتصادوتولید قرار داده است و با رصدمستمر متغیرهای کلان اقدامات ضروری در بازارهای پول و ارز، انجام خواهد داد.

photo_۲۰۲۰-۰۸-۲۸_۱۷-۴۶-۴۷

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • sasan
  ۰ ۰

  دلار 24هزارتومان شده شما میفرمایید تورم کنترل شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/خخخخخخخخخخخخخخخ

 • حسین
  ۰ ۰

  دلار از ۳۷۰۰ تومن به ۲۳۵۰۰ تومن رسیده !!
  پس دیگه می خواستید چند بشه ؟!!
  به نود درصد اهدافش رسیده ‌
  تو داری دروغ میگی ..‌ همتی !

 • مهدی
  ۰ ۰

  سلام و تشکر از آقای همتی و دز پسند که با همکاری هم توانستید بورس را نجات بدهید و همین بورس قاتل دلار است مردم وقتی ببینند در بورس سود متعادلی میبرند هرگز وارد کارهای کاذب مثل دلار فروشی نخواهند شد

  • ناشناس
   ۰ ۰

   بورس خوب است!

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سود منفی 14 درصد رو هم توضیح بفرمایید که ما بفهمیم سیستم بانکی ما چطور کار می کنه و سپرده گذاری یعنی چی؟!

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری