کد خبر 428463

رییس اتاق ایران و چین در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین؛

افت ۳۶درصدی مبادلات ایران و چین در سال۲۰۱۹/ عدم تحقق درآمدهاى ارزى در پى شیوع کرونا

رییس اتاق ایران و چین از افت ۳۶درصدی مبادلات ایران و چین در سال۲۰۱۹ خبر داد و گفت: کرونا همه شریان‌های اقتصادی کشور از جمله تحقق درآمد‌های ارزی و صادرات غیرنفتی را مسدود کرده است.

اقتصادآنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین با تشریح شرایط اقتصادى کشور در سال گذشته بیان کرد: سال ۹۸ را باید به دو قسمت تقسیم کرد؛ از ابتدای فروردین تا بهمن ماه که روال اقتصادی کشور دنباله اواخر سال ۹۶ و اوایل ۹۷ بود یعنی روزهایی که تحریم شدت یافته و دسترسی به منابع ارزی محدود بود، از طرفی رکود و تورم نهفته در اقتصاد حاکم بود.

او افزود: به رغم اعلام‌های رسمی نرخ تورم که ۲۰ الی ۲۵ درصد اعلام می‌شد اما نرخ تورم سبد خانوار بسیار بیشتر از نرخ رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار بود، همچنین کاهش درآمدهای عمومی کشور باعث شد مردم سرمایه‌های خود را در سال۹۷ استفاده کنند و قدرت خریدشان را در سال۹۸ به شدت از دست دهند، همچنین تولید داخل با شدت بیشتری از عدم تقاضا و رکود همراه شده بود.

او به وضعیت کشور در دو ماه پایانى سال و شیوع ویروس کرونا و آثار آن اشاره کرد و گفت: از آنجا که همه شریان‌های اقتصادی ما به صادرات غیرنفتی متصل شده و کشور باید از این طریق اداره شود، منجر به عدم تحقق درآمدهای ارزی و صادرات غیر‌نفتی شد و تجارت کشور را به شدت محدود و در برخی مرزها متوقف کرد.

حریرى همچنین با اشاره به افت شدید صادرات انرژى به چین اشاره کرد و گفت: صادرات انرژی که ۶۰ تا ۷۰درصد صادرات غیر نفتی ما را تشکیل می‌دهد با شروع ویروس کرونا با کمبود تقاضا از سمت چین مواجه شد که این موضوع باعث شد قیمت جهانی این کالا به شدت کاهش یابد.

رییس اتاق ایران و چین تصریح کرد: تا امروز مجموع اثرات کرونا بر جهان و کشور ما هنوز مشخص نیست، با تشدید جنگ نفت بین عربستان و روسیه آن مقدار اندک نفتی هم که می‌فروختیم دچار مشکل شده بنابراین با وضعیتی که در سال ۹۸ شاهد بودیم، در سال ۹۹ شرایط اقتصادی خوبی پیش‌بینی نمی‌کنیم.

حریرى درباره ارتباط ایران و چین نیز توضیح داد: ارتباط ما با این کشور همچنان برقرار است، بعد از حدود سه ماه مجددا بازار‌های چین راه افتاد البته مبادلات ما با این کشور کاهش یافته اما فکر می‌کنم کرونا با تمام معایبی که داشت در ارتباط ایران و چین می‌تواند به نقطه عطفی تبدیل شود زیرا زمانی که چین دچار این مشکل شد، ایرانی‌ها با مردم چین ابراز همدردی کردند که این موضوع در ذهن چینی‌ها ماندگار خواهد بود.

او در پایان با اشاره به کاهش مبادلات دو کشور در سال٢٠١٩، درباره آینده دو کشور اظهار کرد: تا پایان سال ۲۰۱۹ حدود ۲۲ میلیارد دلار با چین مبادلات تجارى داشتیم که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۸ حدود ۳۶ درصد افت داشته که اصلی ترین دلیل این موضوع عدم فروش نفت به چین  است؛ در حال حاضر هیچ پیش بینی نمی توان برای سال ۲۰۲۰ کرد چراکه اختیار دنیا فعلاً دسته کروناست و ادامه وضعیت بستگی به نحوه مدیریت و کنترل این بیماری دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر