کد خبر 367957

معاون گمرک اعلام کرد

تصمیمات جدید برای ترخیص کالا/ ۱۳مصوبه برای کاهش رسوب کالا در بنادر

معاون امور گمرکی گمرک با بیان اینکه روزهای ۲۰ و ۲۱ تیر با همراهی سازمان‌های دخیل در تجارت از بندر شهید رجایی بازدید کردیم، گفت: رئیس‌جمهور دوم تیرماه دستوری درباره رفع رسوب کالا در بنادر به وزیر اقتصاد صادر کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، مهرداد جمال ارونقی معاون امور گمرکی گمرک امروز در نشست خبری با بیان اینکه در ۲۰ و ۲۱ تیرماه با همراهی سازمان‌های دیگر دخیل در تجارت از بندر شهید رجایی بازدید کردیم، گفت: رییس جمهور در دوم تیرماه دستوری درباره رفع رسوب کالا در بنادر به وزیر اقتصاد پیرامون تشکیل کمیته بررسی صادر کرد.

معاون امور گمرکی گمرک ایران اظهار داشت: در جلسه برگزار شده دستکم ۲۵ فعال اقتصادی با وزیر اقتصاد صحبت کردند و مسایلی درباره ترخیص کالا و مشکلات پیرامون آن مطرح شد.

جمال ارونقی ادامه داد: در آن مقطع ۱۰۲ هزار کانتینر به عنوان رسوب کالا اعلام شد. وزارت راه تعریفی دارد که اگر کالایی در حال تخلیه از کشتی است نیز رسوب عنوان می شود و با این فرض ۱۰۲ هزار کانتینر اعلام شد.

وی افزود: مقرر شد وزارت راه در این تعریف تجدیدنظر کند. در عین حال، پیش از حضور وزیر اقتصاد، جلساتی به همراه نماینده بانک مرکزی با فعالان اقتصادی داشتیم و صورت‌جلسه ای به همراه وزارت صنعت، بانک مرکزی و گمرک در ۱۳ بند ارائه شد.

وی تصریح کرد: ۶۶ هزار کانتینر بررسی شده مربوط به گمرک شهید رجایی بود؛ بنابراین با دستور رییس جمهور و بررسی های صورت گرفته، عدم وجود معنادار کالا به عنوان رسوب در بنادر بود و وضعیت در گمرک شهید رجایی مطلوب است.

ارونقی خاطرنشان کرد: البته در حال حاضر، ۱۳ بند تصویب شده ابلاغ نشده و با نظرات وزیر اقتصاد ارایه می شود.

ارونقی بیان داشت: همچنین مقرر شد ترانزیت کالاهای گروه ۴ به مقصد مناطق ازاد ممنوع است و همچنین کالاهای غیر گروه ۴ در صورتی که معاف از ثبت سفارش موضوع تصویب نامه ۱۱۸۸۷۵ مورخ ۱۱ آذرماه ۹۷ باشد به مقصد مناطق آزاد نیاز به ثبت سفارش ندارد.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از بندهای مصوبه حاکی است برای ترانزیت کالاهای غیر گروه ۴ به مقصد مناطق آزاد در صورتی که کالا جزو ردیف کالاهای معاف از ثبت سفارش نباشد، ثبت سفارش از نوع ورود به مناطق آزاد و یا سرزمین اصلی کافی است و نیاز به ثبت سفارش دیگری ندارد.

معاون گمرک ایران اظهار داشت: از بندهای دیگر مصوبه ترانزیت داخلی کالا به مقصد سایر گمرکات است که نیاز به ثبت سفارش سرزمین اصلی دارد. برای تسهیل ثبت سفارش و ورود مواد اولیه و واسطه ای با منشا ارز حاصل از صادرات نیز مقرر شد، سقف و سابقه برای بازرگانان متقاضی واردات مواد اولیه و واسطه ای بخش تولید در نظر گرفته نشود و الزام به قرارداد با واحد تولیدی ضرورت ندارد.

وی افزود: بحث بعدی که مطرح است اینکه قبل از تحریم ها در اجرای قانون مقررات صادرات و واردات به عنوان نمونه ابزاری در اختیار گمرک بود که می شد نسبت به ترخیص بدون ثبت سفارش اقدام کرد. ملاحظه بانک مرکزی و وزارت صنعت این است که حتما باید ثبت سفارش و یا ثبت آماری صورت بگیرد.

ارونقی گفت: در این زمینه مقرر شد برای واردات کالاهای موضوع بند یک ماده ۳۸ از معاونت حقوقی ریاست جمهوری استعلام شود.

وی خاطرنشان کرد: طبق یکی دیگر از بندهای مصوبه ۳ دستگاه گمرک، وزارت صمت و بانک مرکزی درباره ضایعات مناطق است که امکان ورود به کشور را ندارد و این قبیل اقلام در گمرکات دپو شده و اجازه ترخیص ندارد. طبق مصوبه جدید وزارت صمت مکلف شد، یک بند ذیل بند ۹ ماده ۳۸ آیین نامه مقررات و صادرات بدون انتقال ارز تحت عنوان ضایعات خارج شود، ایجاد کند.

ارونقی تاکید کرد: در مصوبه دیگری، کالاهایی که در کنار کالای اصلی به عنوان مجانی، هدیه و یا اقلام بسته بندی به صورت غیرمتعارف ارسال می‌شود، باید به ثبت سفارش کالای اصلی اضافه شود. وزارت صمت باید در این زمینه تعیین تکلیف کند.

معاون امور گمرکی گمرک ایران افزود: در بند ۷ مصوبه مقرر شد صورتجلسه ۲۷ اسفند ۹۷ گمرک، بانک مرکزی و وزارت صمت تا نیمه مردادماه سال جاری عملیاتی شده و ارتباط ثبت سفارش با گمرک قطع شود. یعنی در یک مرحله ثبت سفارش و تامین ارز از سوی بانک مرکزی ارسال و کنترل می شود.

وی تاکید کرد: بند بعدی در مورد مصوبه درباره کالاهایی که کد رهگیری بانک را ندارند، مواردی که در صف دریافت ارز است می‌تواند به صورت درصدی ترخیص شود. بانک مرکزی در زمان تخصیص ارز اعتبار کارت بازرگانی را کنترل کند و این از دیگر مصوبات کمیته بوده است. بند بعدی درباره کسر تخلیه و اضافه تخلیه است و قبلا منفی مثبت یک درصد اختلاف وزن اعمال می شد که در برخی کالاها قابل اعمال نیست و در تامین ارز نیز بانک دچار مشکل می شود. این مسئله باعث انباشت پرونده ها شده بود.

به گفته وی،کمیته‌ای در این زمینه برای بررسی تشکیل خواهد شد. معاون امور گمرکی گمرک ایران تصریح کرد: رییس جمهور پس از ارایه این مصوبات به وزیر اقتصاد دستور داد تا حصول نتیجه، عملیاتی شدن مصوبات را با همراهی دستگاه ها دنبال کند.

معاون گمرک ایران تصریح کرد: تصمیماتی نیز درباره جلوگیری از ایستایی کالاهای وارداتی در گمرکات به ویژه کالاهای اساسی گروه یک و دریافت مابه التفاوت گروه یک و دو کالایی اتخاذ شد که وزارت صمت باید پیگیری کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۷ هزار تن گوشت در بیش از ۹۰۰ کانتینر در بندر شهید رجایی موجود است، گفت: ۳۰ تا ۴۰ هزار کانتینر کالا مریوط به گروه ۴ کالایی است که به سازمان اموال تملیکی برای فروش ارایه شد.

معاون گمرک ایران تصریح کرد: تمامی کالاهای اساسی در مسیر سبز تعریف شده و به صورت شبانه روزی ترخیص می شوند.

وی گفت: در عین حال، ۸۰۳ قلم کالا از سوی ستاد تنظیم بازار به عنوان کالای اساسی تلقی شده و برای بررسی ارزش دقیق کالاها پیشنهاد گمرک استقرار در وزارت صمت و بررسی دقیق ارزش کالاهای وارداتی است. پیشنهاد بعدی این بود که ۸۰۳ قلم یاد شده را ۱۵ درصد نوسان ارزشی در نظر بگیریم که قابل پذیرش باشد.

جمال ارونقی بیان داشت: وزارت صمت و بانک مرکزی موظف شدند اقدامات لازم برای اجرایی شدن بندهای مصوبات را انجام دهند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر