کد خبر 341077

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد

عرضه‌کنندگان‌ سنتی در برابر مکانیزم بورس ‌کالا مقاومت می‌کنند

به گفته سلاح‌ ورزی، بورس‌کالا یک سازوکاری است که تجربه آن در همه کشورها وجود داشته و تاثیر آن در یک نظام اقتصادی بسیار مثبت بوده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، حسین سلاح‌ ورزی نائب رئیس ‌اتاق ‌بازرگانی ایران با اشاره به اینکه کارکرد بورس‌کالا ایجاد ارتباط بین خریدار و فروشنده است که این امر در سیستم سنتی وجود ندارد، گفت: در بورس‌کالا این ارتباط دوسویه وجود دارد و سازوکار مبتنی بر مکانیزم عرضه و تقاضا موجبات کشف قیمت به صورت رقابتی می‌شود و از سوی دیگر شفافیت را ایجاد می‌کند و ضد فساد است.

 این فعال بخش‌خصوصی افزود: تجربه بورس کالا در ایران نیز بسیار مثبت بوده و در بخش‌های فلزات، محصولات پتروشیمی و کشاورزی باعث تنظیم بازار شده، همچنین در این بازار صنایع پایین دستی نیز می‌توانند مواد اولیه خود را تامین کنند.

 نائب رئیس‌اتاق‌بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه بورس‌کالا در ایران هنوز جوان است، اظهار داشت: اما در عین جوان بودن، مقاومت‌هایی بر سر فعالیت بورس کالا در کشور وجود دارد که این امر باعث می‌شود به طور کامل انتظارات از بورس کالا برآورده نشود.

 سلاح وزی ادامه داد: برخی از بازیگران و عرضه‌کنندگان سنتی که عموما شرکت‌های بزرگ هستند در برابر سیستم بورس کالا مقاومت می‌کنند، این‌درحالیست که در گذشته، تمام کار دست خودشان بود.

وی گفت: وقتی این شرکت‌ها احساس کنند، یک سازوکاری وجود دارد که انحصار آن‌ها را از بین می‌برد، به طور حتم در برابر این مکانیزم مقاومت خواهند کرد.

نائب رئیس‌ اتاق ‌بازرگانی ایران با اشاره به اینکه بورس‌کالا در عین جوان بودن، روند رو به رشدی را سپری کرده است، خاظر نشان ساخت: اما بعد از طی کردن دوران استقرار، لازم است ابزارهای نوینی که در سایر کشورها مورد استفاده قرار گرفته، در بورس‌کالا نیز به کار گرفته شود.   

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر