کد خبر 320894

ارائه اظهارنامه مسافری در مناطق آزاد با هدف کنترل قاچاق +سند

بر اساس بخشنامه گمرک، از این پس در مناطق آزاد به تمامی مسافران خروجی «اظهارنامه مسافری» ارائه میگردد تا امکان کنترل نوع کالاهای خروجی و سقف آن فراهم شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، با توجه به روند افزایش خروج کالا از مناطق آزاد تجاری - صنعتی بعد از کاهش ارزش پول ملی و ضرورت نظارت بر خروج کالا از شهرستان‌های مرزی و مناطق آزاد تجاری - صنعتی و لزوم پیشگیری از قاچاق خروجی در قالب معافیت‌های مسافری اقدامات جدیدی صورت گرفته است. بر این اساس، با توجه به شرایط اقتصادی حاکم و مفاد ماده 136 آئین‌نامه امور گمرکی مبنی بر ارائه اظهارنامه مسافری، از این پس در مناطق آزاد به تمامی مسافران خروجی «اظهارنامه مسافری» ارائه میگردد تا امکان کنترل نوع کالاهای خروجی و سقف آن فراهم شود.

1397091811401649160958510

 

گفتنی است، با توجه به اینکه براساس قسمت ذیل ماده 136 آئین‌نامه صدرالاشاره هر نوع جاسازی و عدم اظهار کالا توسط مسافر «قاچاق» محسوب می‌شود، لازم است در صورت مشاهده موارد فوق ضمن تنظیم گزارش مراتب جهت رسیدگی به مراجع ذی‌صلاح منعکس شود.

بر اساس ضوابط و مقررات حاکم، بویژه ماده 12 مقررات صادرات، واردات و امور گمرکی مناطق آزاد تجاری - صنعتی جمهوری اسلامی ایران، صرفا مصنوعات ایرانی به استثناء موارد مذکور در تبصره ماده یاد شده مشمول معافیت‌های خروج کالا بوده و این معافین قابل تسری به «مصنوعات وارداتی خارجی» نیست.

لازم به ذکر است،  با توجه به این که به موجب بند (ح) ماده 2 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب (1392/10/3) خروج تجمیع شده کالاهای مشمول معافیت مسافری قاچاق محسوب می‌شود و اطلاق و عموم این بند شامل خروج از منطقه آزاد به مقصد کشورهای دیگر نیز می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر