{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 316591

معاون سازمان بنادر و دریانوردی از خرید تجهیزات استراتژیک بندری از شرکت‌های اروپایی خبر داد و گفت:‌ الآن این دستگاه‌های اروپایی عملیاتی است و منتظریم با حضور رئیس‌جمهوری این تجهیزات به بهره‌برداری رسمی برسند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمدرضا اللهیار در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که "آیا در بحث تأمین تجهیزات استراتژیک بندری در دوره برجام خریدهای مورد نیاز کشور صورت گرفته و این‌که در انتقال پول مشکلی دارید یا خیر؟"، اظهار کرد:‌ همه هم و غم این است که بتوانیم از توان داخلی برای تأمین تجهیزات بندری استفاده کنیم، بخشی از نیاز کشور به تجهیزات یا قطعات خاص نیز از خارج تأمین می‌شود.

وی تصریح کرد: در خصوص تجهیزات خاص نیز که نیازمند خرید از خارج است بعد از بررسی‌های کامل داخلی و هماهنگی با وزارت صنعت، با توجه به این‌که امکان تأمین در داخل کشور وجود نداشته، طبیعتاً سعی شده از خارج نیاز عملیاتی بنادر پوشش داده شود.

وی افزود:‌ یکی از موضوعاتی که در زمان برجام انجام شد خرید 12 دستگاه جرثقیل گنتری کرین برای بندر شهید رجایی بود. خوشبختانه الآن این دستگاه‌های اروپایی عملیاتی است و منتظریم با حضور رئیس‌جمهوری این تجهیزات به بهره‌برداری رسمی برسند.

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر با بیان این‌که ارزش این قرارداد حدود 104 میلیون یورو بود،‌ گفت: تجهیزات این قرارداد تحویل و بخش عمده‌ای از پرداخت‌های آن نیز انجام شده است.

اللهیار با بیان این‌که "این قرارداد در قالب LC بوده و تا این مقطع مشکل خاصی در این زمینه نداشته‌ایم"، اظهار کرد:‌ فاز 3 بندر شهید رجایی در دست ساخت  بوده و فاز 2 طرح توسعه نیز تحویل گرفته شد. سعی داریم فاز 3 را تا آخر دولت دوازدهم به اتمام برسانیم.

وی با یادآوری این‌که در دوره برجام برای بنادر شهید رجایی و بندر چابهار (لایروب) قرارداد خرید تجهیزات انجام شد،‌ گفت:‌ وضعیت کشور در بحث تجهیزات وضعیت مناسبی دارد، در حوزه تأمین قطعات یدکی نیز هم می‌‌توانیم از توان داخلی استفاده کنیم که در این راستا به مجموعه‌های دانش‌بنیان اعلام کرده‌ایم که فرصتی برای استفاده بیش از پیش برای توان داخلی به‌وجود آمده که باید از آن بهره ببریم.

وی ابراز کرد:‌ در حوزه تجهیزات بندری در چابهار از محل صندوق توسعه ملی تأمین شده که شامل جرثقیل‌های موبایل ساحلی و مکنده‌های غلات است. مشکل خاصی در این زمینه نداریم و بندر چابهار کاملاً آماده است.

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر با اعلام "در حال بررسی برای آغاز فاز 2 طرح توسعه بندر چابهار هستیم"، افزود:‌ هم‌اکنون برای بندر شهید رجایی خرید یک سری تجهیزات را در دستور کار داریم که قراردادهای آن امضا شده است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری