کد خبر 162187

واعظی: ایران آماده ترانزیت فیبرنوری و داده از روسیه است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در دیدار با معاون وزیر ارتباطات و رسانه های جمعی روسیه از آمادگی ایران برای ترانزیت فیبرنوری و داده(دیتا) این کشور خبر داد.

محمود واعظی یکشنبه در تهران از فعالیت های تحقیقاتی مشترک و تامین امنیت فضای سایبر و امنیت شبکه به عنوان زمینه های همکاری بین دو کشور یاد کرد و افزود: ایران از طریق خط ایپک و دیگر مسیرهای ترانزیتی می‌تواند به ایجاد ارتباط روسیه با چین و هند اقدام کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، به گفته وی، خط ایپک در خرداد سال 1392 راه اندازی شد که به واسطه آن خط اینترنت برای انتقال داده از آلمان آغاز می شود و تا «باراکا» در عمان ادامه می یابد. این طرح سرعت و کیفیت اینترنت را بهبود می بخشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران به تشکیل کمیته‌ای برای پیگیری توافق های صورت گرفته در قالب کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، اشاره کرد و گفت: با جدیت پیگیر عملیاتی شدن توافق های پیشین هستیم و با به نتیجه رسیدن قرارداد ماهواره سنجش از دور و کسب موافقت دولت، باقی موارد نیز تا حصول نتیجه با طرف روس پیگیری می شود.

واعظی افزایش سطح همکاری ها در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات را خواستار شد و درباره برگزاری سیزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در تهران در هفته آینده گفت: امید است در سند این کمیسیون آی.سی.تی جایگاه خوبی داشته باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران به تاکید رییس جمهوری روسیه درباره هدفگذاری برای صادرات بخش آی.سی.تی در سال 2017 اشاره کرد و از آمادگی ایران برای همکاری های نزدیک بخش خصوصی دو کشور خبر داد.

واعظی ابراز امیدواری کرد مذاکرات بخش خصوصی دو طرف به نتایج مطلوب بینجامد.

وی زمینه‌های همکاری دو کشور در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات را بی‌شمار عنوان کرد و افزود: در بخش نرم افزاری، امنیت، سیستم مدیریت پایگاه داده(OSS)، کسب و کار (MVNO)، اپراتور مجازی تلفن همراه، سیستم پشتیبانی عملیات (bSS) و شبکه‌های اجتماعی امکان همکاری فراهم است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران از شرکت های روسی برای حضور در نمایشگاه الکامپ تهران در اواخر آذرماه دعوت کرد.

واعظی مشارکت روسیه در تفاهم ایران با جمهوری آذربایجان برای تجارت الکترونیک را خواستار شد.

** بررسی پیشنهاد تجارت الکترونیک سه جانبه بین تهران، باکو و مسکو

معاون وزیر مخابرات و رسانه‌های جمعی روسیه در این دیدار از پیشنهاد همتای ایرانی برای همکاری در زمینه تجارت الکترونیک با جمهوری آذربایجان استقبال کرد و گفت: در زمینه مطالب مطرح شده با وزیر ارتباطات روسیه و شرکت های بخش خصوصی مذاکره و نتیجه را اعلام می کنیم.

«اسماعیل اُف» افزود: با توجه به فعالیت شرکت های فراوان روسی در بخش آی.سی.تی امیدواریم در آینده شاهد افزایش سطح همکاری بخش خصوصی دو کشور باشیم. 

وی اعلام کرد پیشنهادها برای گسترش روابط دو کشور در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به کمیسیون مشترک اقتصادی ارایه شده است و امیدواریم همزمان با برگزاری کمیسیون مشترک به نتیجه مطلوب برسد.

برپایه اطلاعات و جدول آماری سازمان توسعه تجارت ایران، برخلاف صادرات کم نوسان جمهوری اسلامی ایران در دوره 94- 1384 به روسیه، در اوج خود در سال 1391 به 501 میلیون دلار رسید و کمترین آن با 173 میلیون دلار در سال 1394 ثبت شد. 

همچنین واردات از روسیه نوسان قابل توجهی داشته است؛ بالاترین میزان ارزش واردات در دوره مورد بررسی یک میلیارد و 632 میلیون دلار مربوط به سال 1391 می شد و کمترین آن نیز در سال 1389 به میزان 433 میلیون دلار بود. 

در هفت ماهه امسال ارزش صادرات ایران به روسیه 86 میلیون و 495 هزار و 517 دلار بود و در همین مدت از این کشور یک میلیارد و 106 میلیون و 642 هزار و 947 دلار کالا وارد کرد.

سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور از بیست و یکم تا بیست و سوم آذرماه با حضور هیات های دو کشور به ریاست مشترک «محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و «الکساندر نوواک» وزیر انرژی روسیه، به میزبانی تهران برگزار می شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر