{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 142859

رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی از افزایش همخوانی نظام بانکی کشور با استانداردهای جهانی خبر داد و اتصال سوییچ ملی کارت های بانکی ایران و لبنان برای تسهیل پرداخت های خرد را خواستار شد.

ولی الله سیف امروز (دوشنبه) در نشست مشترک با وزیر صنایع لبنان در تهران گفت: کشور ما اقدام هایی برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم انجام داده است که به افزایش همخوانی نظام بانکی ایران با استانداردهای جهانی منجر شده و برقراری روابط بین المللی بانکی را تسهیل کرده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی افزود: به موجب اقدام های یاد شده، گروه ویژه اقدام مالی (FATF) نیز وضعیت ایران را در فهرست خود بهبود داده و امید است جایگاه ایران در نشست های آتی بهتر شود.

سیف تاکید کرد «توافق برجام اثر تحریم های ظالمانه علیه نظام مالی و پولی ایران را مرتفع کرده است» و ادامه داد: اکنون از مشکل ها و مسائل ناشی از تحریم های اقتصادی که دامنگیر شبکه بانکی ایران شده بود کاسته شده است و محدودیتی در ایجاد مراوده های بانکی با ایران وجود ندارد؛ در نتیجه فرصت مناسبی فراهم شده است که باید از آن بهره برداری کرد.

رییس کل بانک مرکزی اضافه کرد: مقررات مناسبی در ایران برای جذب سرمایه خارجی وجود دارد که سازمان جذب سرمایه خارجی متولی این امر است و سرمایه گذاری های خارجی در ایران را تضمین می کند.

** پیشنهادهای سیف برای افزایش روابط مالی تجاری با لبنان

رییس شورای پول و اعتبار به قابلیت های گسترده لبنان برای جذب سرمایه های ایرانی اشاره کرد و گفت: افزون بر ظرفیت اقتصادی دو کشور برای روابط تجاری و اقتصادی باید در نظر داشت این کشور نیز نزد سرمایه گذاران ایرانی، دروازه ورود به بازار های آفریقا و اروپا به شمار می آید. از سوی دیگر، ایران نیز در منطقه ای با بازار مصرف 400 میلیونی قرار گرفته است.

رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی به تاکید رییس جمهوری برای گسترش مراودهای اقتصادی و تجاری با لبنان اشاره کرد و گفت: گسترش روابط تجاری و اقتصادی بدون بانک ها میسر نیست به همین دلیل برنامه ما این است که فعالیت های خود را بر توسعه روابط بانکی متمرکز کرده تا زمینه برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی فراهم شود.

سیف افزود: تجربه روابط بانکی ما با دیگر کشورها نشان داده است گشایش حساب متقابل بانک های مرکزی نزد یکدیگر، تسویه مبادلات بانکی را تسهیل می کند و روابط بانکی را عمق می بخشد.

وی پیشنهاد کرد واحدهای اطلاعات مالی (FIU) دو کشور همکاری های متقابل را آغاز کنند و سوییچ ملی کارت های بانکی ایران و لبنان برای تسهیل پرداخت های خرد متصل شود.

رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خواستار شد نشست هایی با حضور هیات نمایندگان بانک های مرکزی دو کشور تشکیل و متن تفاهمنامه بانکی تهیه و تدوین شود تا در دیدارهای آینده رییسان بانک های مرکزی دو کشور به امضا برسد.

** رفع مشکلات روابط تجاری ایران- لبنان به روابط بانکی شفاف و گسترده نیاز دارد

در این نشست وزیر صنایع لبنان گفت: برای گسترش و تعمیق روابط تجاری، باید مشکل ها و مسایلی که مانع آن شده است شناسایی و رفع شود که این امر مستلزم روابط بانکی شفاف و گسترده است.

«حسین الحاج حسن» به تمایل و اراده سرمایه گذاران و بازرگانان لبنانی برای حضور در ایران اشاره کرد و افزود: بانک های لبنانی نیز همچون همتایان اروپایی، آغاز فعالیت در ایران و تاسیس شعبه بانکی را خواستارند.

به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران در چهار ماه نخست امسال 20 میلیون و 227 هزار و 152 دلار صادرات به لبنان داشت.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری