{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 308364

پایش سامانه اندازه گیری اثر تجمعی شدت میدان امواج الکترومغناطیسی نشان می دهد عصر امروز (چهارشنبه) بر پایه داده های ۷۰ ایستگاه ثابت شهر تهران، همه مناطق از نظر میزان تشعشعات پایین تر از استاندارد قرار دارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران سامانه ای را روی درگاه این سازمان برای پایش ایستگاه های ثابت اندازه گیری اثر تجمعی شدت میدان امواج الکترومغناطیسی در شهرهای تهران و شیراز راه اندازی کرده است. 
داده های امروز این سامانه نشان می دهد میزان تشعشع در همه ایستگاه های شهر تهران، کمتر از استانداردهای تعریف شده است.
بیست و دوم تیرماه امسال بود که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه ریزی برای راه اندازی سامانه ای خبر داد که مانند نمایش آلودگی هوا، وضعیت فرکانسی در شهرها را به طور برخط به شهروندان نشان دهد. 
آنگونه که رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی چهارم شهریورماه خبر داد، دستگاه های ثابت اندازه‌گیری اثر تجمعی تشعشعات در 70 نقطه شهر تهران و 18 نقطه شهر شیراز راه‌اندازی شد تا میزان تشعشعات فرکانسی از 300 کیلوهرتز تا 18 گیگاهرتز را اندازه‌گیری و گزارش ‌کند.
مردم می‌توانند نتایج اندازه‌گیری‌ها در نقاط مختلف را به صورت برخط مشاهده کنند. 
نگرانی درباره آثار نصب آنتن های تقویت کننده امواج رادیویی بی.تی.اس از سوی اپراتورهای تلفن همراه سبب شد سازمان انرژی اتمی به عنوان متولی و ناظر اصلی اندازه گیری میزان پرتوها در کشور، از سال 1380 کار اندازه گیری پرتو این آنتن ها را در دستور کار قرار دهد. 
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز به عنوان رگولاتور اپراتورهای تلفن همراه کشور درباره میزان و شدت تشعشع ها بررسی هایی انجام می دهد. 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سیزدهم تیرماه امسال از اندازه گیری تشعشعات رادیویی آنتن های مخابراتی تهران در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خبر داده و گفته بود: تاکنون نتایج نشان داده این اشعه ها همواره براساس استانداردهای حرارتی بوده است. 
به گفته آذری جهرمی، «معیاری که به لحاظ فنی در استانداردهای علمی مضر بودن آن بر بدن انسان ثابت شده، بحث اثر گرمایی تشعشعات فرکانسی در دستگاه هایی مانند موبایل، وای فای، تلویزیون و ماهواره به صورت تجمیعی است که در فضا وجود دارد». 

** چگونگی اندازه گیری میزان تشعشع ها 
اکنون شهروندان ساکن در شهرهای تهران و شیراز می توانند با مراجعه به سامانه اطلاع رسانی سازمان تنظیم مقررات به نشانی www.cra.ir از میزان شدت تشعشع های امواج رادیویی در مناطق گوناگون آگاه شوند. 
شهروندان هنگام مراجعه به تارنمای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در سمت چپ صفحه اصلی بخشی را به نام «اندازه گیری تجمعی شدت امواج الکترومغناطیس» می بینند که با کلیک روی آن صفحه اصلی سامانه باز می شود. 
در این صفحه نام شهرهای تهران و شیراز دیده می شود که با کلیک روی هر شهر، اطلاعات آن به نمایش درمی آید. 
علاوه بر آنکه نقشه شهر انتخابی به نمایش درمی آید، راهنمای استفاده از سامانه برای اندازه گیری شدت تشعشع ها نیز وجود دارد. 
برای نمونه در بالای صفحه مربوط به تهران، پنجره ای وجود دارد که نام ایستگاه های نصب شده در شهر قید شده است که می توان با جست و جوی نام هر محله از آخرین میزان تشعشع ها آگاهی یافت. 
زیر این فضا، 2 پنجره دیگر طراحی شده است که می توان بازه های زمانیدلخواه را برای دریافت اطلاعات درباره تشعشع ها برگزید.
پنجره دیگر مقدار بیشینه، کمینه و متوسط اندازه گیری در بازه زمانی انتخابی را نمایش می دهد. 
در سامانه امکان نمایش سطح استاندارد تشعشع ها وجود دارد. همچنین مردم می توانند به طور همزمان از میزان شدت امواج الکترومغناطیسی براساس استاندارد ملی ایران و استاندارد جهانی آگاهی یابند. 
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام آمادگی کرده است در صورت دریافت درخواست اعضای شوراهای اسلامی شهرها یا شهرداران کلانشهرها، برای راه اندازی ایستگاه های لازم اقدام شود. 
بر اساس قانون، وظیفه اندازه گیری سطح تجمعی تشعشعات رادیویی به عهده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و حفاظت در برابر آنها بر عهده سازمان انرژی اتمی است. 

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری