وزیر خزانه داری دولت بایدن اعلام کرد؛

چراغ سبز آمریکا به هند برای خرید نفت روسیه

جنت یلن وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا در مصاحبه با رویترز در دهلی‌نو در روز ۱۱ نوامبر گفت که - ایالات متحده خوشحال است که اگر هند از بیمه، امور مالی و دریایی غرب دوری کند، می تواند به خرید نفت روسیه به هر میزانی که می خواهد، از جمله با قیمت های بالاتر از مکانیسم سقف قیمتی که توسط گروه ۷ تحمیل شده، ادامه دهد. وزیر خزانه داری ایالات متحده روز جمعه گفت که البته خدمات محدود به سقف تعیین شده است.

چراغ سبز آمریکا به هند برای خرید نفت روسیه

اقتصاد آنلاین-مهرداد فرامهر؛ جانت یلن در مصاحبه ای با رویترز در حاشیه کنفرانسی درباره تعمیق روابط اقتصادی آمریکا و هند گفت که این سقف قیمتی همچنان قیمت جهانی نفت را پایین می آورد و در عین حال درآمدهای روسیه را محدود می کند. یلن افزود، پس از توقف واردات اتحادیه اروپا بدون توسل به قیمت محدود یا تخفیف های قابل توجه از قیمت های فعلی، روسیه نمی تواند به اندازه فعلی نفت بفروشد.

یلن گفت: زمانی که اتحادیه اروپا خرید نفت روسیه را متوقف کند، برای روسیه بسیار دشوار خواهد بود که به همان اندازه که قبلا نفت را به فروش رسانده‌، به فروش نفت خود ادامه دهد. آنها به شدت در جستجوی خریدار خواهند بود و بسیاری از خریداران به خدمات غربی متکی هستند."

هند اکنون بزرگترین مشتری نفت روسیه به جز چین است.جزئیات نهایی سقف قیمتی که قرار است توسط ۷ کشور ثروتمند G۷ و استرالیا اعمال شود، از تاریخ تعیین شده یعنی 5 دسامبر اعمال خواهد شد.

یلن گفت که وجود این سقف قیمتی به هند، چین و سایر خریداران عمده نفت خام روسیه کمک می‌کند تا قیمتی را که به مسکو می‌پردازند کاهش دهند. یلن افزود: نفت روسیه "با قیمت های مقرون به صرفه فروخته می شود و ما خوشحالیم که هند یا آفریقا یا چین این معامله را دریافت می کنند. این خوب است."

یلن به رویترز گفت که هند و شرکت‌های نفتی خصوصی هند "همچنین می‌توانند نفت را به هر قیمتی که می‌خواهند بخرند، تا زمانی که از خدمات دیگری به جای خدمات غربی استفاده کنند و هر دو راه خوب است."

هدف از این سقف کاهش درآمدهای نفتی روسیه و در عین حال حفظ نفت خام روسیه در بازار از طریق عدم ارائه خدمات بیمه، خدمات دریایی و تامین مالی توسط متحدان غربی برای محموله‌های نفتکش تلاش برای تثبیت قیمت نفت و جلوگیری از افزایش قیمت آن خواهد بود. میانگین تاریخی نفت خام اورال روسیه بین 63 تا 64 دلار در هر بشکه سقف قیمتی برای خرید نفت خام روسیه در نظرگرفته شده است.

این سقف قیمتی در اینجا مفهومی جدید است که ایالات متحده از زمانی که اتحادیه اروپا برای اولین بار در ماه مه طرح هایی را برای تحریم نفت روسیه برای مجازات مسکو به دلیل تهاجمش به اوکراین ارائه کرده بود، ابداع کرد.

اظهارات یلن پس از آن بیان شد که وزیر خارجه هند هفته گذشته گفت که کشورش به خرید نفت خام روسیه ادامه خواهد داد زیرا به نفع هند است.

رویترز اعلام کرده که وزارت‌های دارایی و انرژی هند برای اظهارنظر درباره اظهارات یلن در دسترس نبودند، اما مقامات دیگر گفته‌اند که نسبت به مکانیسم سقف قیمت آزمایش‌نشده محتاط هستند.

یکی از مقامات دولت هند که به گفته رویترز خواسته که نامش فاش نشود به این خبرگزاری گفت: "من فکر نمی‌کنم که ما از سازوکار سقف قیمت‌ها پیروی کنیم و این را به کشورها ابلاغ کرده‌ایم. ما معتقدیم که البته اکثر کشورها با آن راحت هستند و به نفع هیچ‌کس نیست که نفت روسیه از بازار نفت خارج شود چرا که عرضه و قیمت پایدار از همه مهمتر است."

ارسال نظر