معاون اول رئیس‌ جمهور عنوان کرد:

راه‌اندازی شهرک‌های پتروشیمیایی، راهی برای اشتغال زایی

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: راه‌اندازی شهرک‌های پتروشیمیایی در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان از زمینه‌های پویایی اقتصاد دریا و اشتغال‌ زایی برای مردم است.

 راه‌اندازی شهرک‌های پتروشیمیایی، راهی برای اشتغال زایی

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمد مخبر در جلسه‌ای در خصوص احداث شهرک‌های پتروشیمیایی که ظهر امروز (یکشنبه) با حضور وزیر نفت، مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس و جمعی از مدیران ارشد وزارت نفت و حوزه پتروشیمی برگزار شد، با تأکید بر اینکه فعالیت در حوزه‌های پتروشیمیایی و پتروشیمی جزو مزیت‌های اساسی کشور است، گفت: اقتصاد دریا و زنجیره ارزش فعالیت‌های نفتی بسیار مهم است و باید در دولت سیزدهم با یک برنامه‌ریزی مناسب و زمان‌بندی‌شده زمینه‌های فعالیت برای شکوفایی این بخش از اقتصاد کشور فراهم شود.

وی با اشاره به طراحی و برنامه‌ریزی پروژه‌های متعدد و متنوع پتروشیمیایی و پتروشیمی در دولت سیزدهم، گفت: ‌باید همه موانع و مشکلات بر سر راه اجرای این طرح‌های بزرگ با همکاری سایر بخش‌ها برداشته شود و در عین حال منابع مالی و چشم‌انداز تجاری این طرح‌ها تعریف شود.

معاون اول رئیس‌جمهور از وزیر نفت خواست با تعیین یک تیم مدیریتی در هر یک از این شهرک‌های پتروشیمیایی تعریف‌شده، اقدامات اجرایی برای آغاز این طرح‌ها هر‌چه سریع‌تر انجام شود.

مخبر هم‌چنین راه‌اندازی شهرک‌های پتروشیمیایی و پالایشگاه‌های پتروشیمی در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان را یکی از زمینه‌های پویایی اقتصاد دریا و اشتغال‌زایی برای مردم دانست و افزود: اجرای این شهرک‌های پتروشیمیایی در حاشیه دریا از برنامه‌های مهم و اساسی دولت و همچنین در راستای برنامه‌های آمایش سرزمینی است تا شاهد حرکت اساسی در این بخش از اقتصاد کشور باشیم.

در این جلسه گزارشی در خصوص طرح‌های ارزش‌آفرین پایین‌دستی پتروشیمی در نوار ساحلی خلیج فارس و اولویت‌بندی اجرایی طرح‌های ارزش‌آفرین سهم شهرک‌های پتروشیمیایی در اقتصاد کشور ارائه شد و درباره چشم‌انداز و اهداف هلدینگ خلیج فارس در راستای ایجاد شهرک‌های پتروشیمیایی و طرح‌های ارزش‌آفرین پایین‌دستی در استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان بحث و بررسی شد.

گفتنی است طی جلسات مختلف با حضور معاون اول رئیس‌جمهور در ماه‌های گذشته و برنامه‌ریزی‌های وزارت نفت مقرر شد با همکاری هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در نوار مرزی خلیج فارس و دریای عمان، شهرک‌های پتروشیمیایی و صنایع تکمیلی پتروشیمی و شبکه‌های پتروشیمی در حوزه زنجیره صنایع تکمیلی به‌خصوص در مناطق کم‌برخوردار احداث و راه‌اندازی شود.

بررسی حدود 700 طرح و محصول پتروشیمی، شناسایی 13 شهرک پتروشیمیایی و مکان‌یابی این طرح‌ها با کمک صنایع پتروشیمی خلیج فارس و با اولویت صادرات‌محور از جمله اقدامات دولت در این زمینه است که تاکنون اقدامات لازم برای آغاز عملیات اجرایی 4 شهرک پتروشیمیایی در چهار استان جنوبی کشور با سرمایه‌گذاری بالغ بر یک میلیارد دلار و اشتغال‌زایی بیش از 20 هزار نفر انجام شده است.

این شهرک‌های پتروشیمیایی در زمینه‌های صنعتی، کشاورزی، سموم کشاورزی، بهداشت و درمان، صنایع خودرویی و ساختمان محصولات خود را تولید می‌کنند و این امر همچنین باعث جلوگیری از خام‌فروشی در این بخش خواهد شد.

منبع: تسنیم
ارسال نظر