مقامات سعودی تکذیب کردند؛

توافقی با آمریکا درباره نفت نداشته ایم

در حالی که کاخ سفید مدعی است ریاض پذیرفته تولید نفت خود در ماه‌های ژوئیه و اوت را ۵۰ درصد افزایش دهد، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی هرگونه توافق با آمریکا را رد کرد.

توافقی با آمریکا درباره نفت نداشته ایم

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، در حالی که کاخ سفید در بیانیه‌ای به تاریخ (۱۶ ژوئیه) درباره نتایج نشست دوجانبه ایالات متحده و پادشاهی سعودی در زمینه همکاری در بخش انرژی مدعی شده عربستان سعودی موافقت کرده تولید نفت خود در ماه‌های ژوئیه و اوت را به میزان ۵۰ درصد بیش از میزان مقرر قبلی افزایش دهد، خبرگزاری رویترز گزارش داد «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی گفت: هیچ توافقی در مورد نفت صورت نگرفته و کشورهای عربستان و اوپک بر اساس بازار تصمیم خواهند گرفت نه «هیجان» یا «سیاست».

در بیانیه کاخ سفید گفته شده «عربستان سعودی متعهد به حمایت از تعادل بازار جهانی نفت برای رشد اقتصادی پایدار است. ایالات متحده از افزایش سطح تولید ۵۰ درصد بالاتر از آنچه برای ماه‌های ژوئیه و اوت برنامه‌ریزی شده بود استقبال کرده است. این گام‌ها و گام‌های بعدی که در هفته‌های آینده پیش‌بینی می‌کنیم، به‌طور قابل توجهی به ثبات بازارها کمک کرده و می‌کند».

پیش از دیدارهای بایدن با مقامات سعودی، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در اظهاراتی که به نظر می‌رسید هدف از آن کاهش سطح انتظارات از نتایج این دیدارها بخصوص در بحث انرژی است، گفت انتظار افزایش تولید نفت بعد از سفر جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان سعودی را ندارد.

سالیوان گفت: «فکر نمی‌کنم در این زمینه باید منتظر یک بیانیه دوجانبه باشیم چون ما معتقدیم هرگونه اقدام اضافه برای اطمینان از وجود منابع کافی انرژی جهت حفظ سلامت اقتصاد جهانی در بستر اوپک‌پلاس گرفته خواهد شد».

بعد از دیدارهای جو بایدن با مقامات سعودی در جریان سفر به جده، واشنگتن و ریاض بیانیه‌ای مشترک صادر کردند. رسانه‌های سعودی گزارش دادند که دو طرف ۱۸ توافقنامه و تفاهم‌نامه همکاری مشترک در زمینه انرژی، سرمایه‌گذاری، ارتباطات، فضا و سلامت امضا کردند.

طبق این بیانیه، «ایالات متحده از تعهد عربستان به حمایت از تعادل بازارهای جهانی نفت به منظور دستیابی به رشد اقتصادی پایدار استقبال می‌کند. عربستان سعودی و ایالات متحده توافق کردند که به طور منظم در مورد بازارهای جهانی انرژی در کوتاه‌مدت و بلندمدت مشورت کنند».

قیمت نفت در سرتاسر جهان از زمان عملیات نظامی روسیه در اوکراین که با تحریم‌های گسترده غرب علیه مسکو همراه شده، بالا رفته است. در تلاش برای ایجاد ثبات در بازار، ایالات متحده به تعدادی از متحدان خود از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی نزدیک شد تا سطح تولید نفت خام را بالا ببرد؛ اما درخواست‌های بایدن تا حد زیادی بدون پاسخ مانده است.

به باور کارشناسان، تولید نفت در صدر دستورکار سفر جو بایدن به عربستان سعودی قرار دارد، اما او و دستیاران ارشدش از اذعان به بحران انرژی که باعث این سفر شده خودداری کرده‌اند.

بایدن که در اواخر سال ۲۰۱۹ برای ورود به کاخ سفید وعده منزوی کردن ریاض را در پی قتل خاشقچی داده بود، حالا برای مهار قیمت انرژی و ادامه حضور در این کاخ ناچار شده بر روی ادعاهای حقوق بشری خود چشم ببندد. برخی از اعضای کنگره آمریکا و گروه‌های حقوق بشری با توجه به سوابق عربستان سعودی، سفر بایدن را به شدت مورد انتقاد قرار داده‌اند.

منبع: فارس
ارسال نظر

آخرین خبر ها