تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

چرا صدور قبض برق یک ماهه شد؟

معاون هماهنگی توزیع شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) گفت: یکماهه شدن صدور قبض برنامه‌ای برای مدیریت مصرف توسط مشترکان است.

به گزارش  اقتصاد آنلاین به نقل از  توانیر، «محمد اله داد»، با بیان اینکه تا پیک تابستان ۱۴۰۱ زمان زیادی باقی نمانده است، از همه شرکت‌ها خواست که همه برنامه‌های ابلاغی را به صورت یکپارچه و هماهنگ اجرا کنند.

وی درباره برنامه‌های تدوین شده و نیز نصب کنتورهای هوشمند در کشور، گفت: انتظار این است که برنامه‌های امسال نسبت به سال گذشته بهتر اجرا شود.

معاون هماهنگی توزیع توانیر همچنین به صدور صورتحساب‌های برق مصرفی بر اساس آیین نامه جدید اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: با توجه به تغییرات صورت گرفته باید دقت نظر بیشتری در این خصوص صورت بگیرد.

اله داد یکماهه شدن صدور قبوض را برنامه‌ای برای مدیریت مصرف توسط مشترکان عنوان کرد و اظهار داشت: در همین زمینه اطلاع رسانی به مشترکان باید به صورت گسترده صورت گیرد.

«مهدی مقیم زاده» معاون راهبری شبکه برق نیز در باره کلیات تامین و تقاضای برق در تابستان ۱۴۰۱، گفت: به منظور کاهش ناترازی در تابستان پیش رو باید برای مدیریت مصرف تا ۱۰ هزار مگاوات اقدام شود.

وی، از همه شرکت‌ها خواست که تفاهم نامه‌های امضا شده با صنایع و مشترکان را به منظور پتانسیل سنجی، زودتر از سال گذشته به شرکت مدیریت شبکه برق ارسال کنند.

در حال حاضر بر اساس آخرین آمار و اطلاعات، بیش از ۷۵ درصد مشترکان خانگی برق تا سقف الگو، مابقی مصرف کنندگان بالاتر از سقف الگو از انرژی برق استفاده می‌برند. تعداد بسیار معدودی از این مشترکان با بی‌توجهی به میزان استفاده خود از انرژی حیاتی برق، بیش از ۲ تا چند برابر بالاتر از الگوهای تعیین شده، برق مصرف می‌کنند.

در این مصوبه با تغییرات انجام شده در نظام تعرفه گذاری برق نسبت به تشویق مشترکان کم مصرف نیز اقدام شده است، به طوری که اگر مشترکان در ۴ ماه گرم سال مصرف خود را زیر الگوی مصرف منطقه خود قرار داده و نسبت به دوره مشابه سال قبل مصرف کمتری داشته باشند، از پاداش مدیریت مصرف بهره مند می‌شوند.

چنانچه مصرف برق مشترکی در ماه‌های گرم سال آینده کمتر از الگو بوده و نسبت به سال جاری برق کمتری مصرف کرده باشد، از پاداش کم مصرفی برابر نرخ هزینه تامین برق برای هر کیلووات ساعت صرفه جویی بهره مند خواهد شد، و در صورتی که این کاهش مصرف در ایام پیک مصرف برق کشور باشد این پاداش به ۲ برابر افزایش می یابد و حتی امکان رایگان شدن قبض برق مصرفی این مشترک وجود دارد.

همه مشترکان برق می‌توانند با پیش‌بینی و انتخاب پله مصرف خود در اپلیکیشن برق من و سامانه برق ایران کمتر از مصرف سال گذشته، تخفیفی معادل ۵ درصد کل مبلغ صورتحساب خود را دریافت کنند.

الگوی مصرف در ماه‌های غیر گرم سال برای کل کشور ۲۰۰  کیلووات ساعت در ماه بوده و در فصل گرم برابر ۳۰۰ کیلووات ساعت در مناطق عادی و برای مناطق گرمسیر با توجه به میزان دمای هوا و پایداری گرما و میزان رطوبت تا چندین برابر مناطق عادی تعیین شده است.

این مطلب برایم مفید است
۲ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها