کد خبر 561807

۳۰۰مگاوات ساعت برق مورد نیاز تولید هر عدد بیت کوین

به طور متوسط برای استخراج هر بیت کوین ۳۰۰مگاوات ساعت برق مصرف می شود که این میزان معادل برق مصرفی حدود ۳۵ هزار واحد مسکونی در یک روز است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از بازار، علی اکبر محرابیان وزیر نیرو دولت سیزدهم اعلام کرده که سال آینده قطعی برق را به صفر خواهد رساند. این گفته ها در شرایطی مطرح می شود که بر اساس اعلام مسئولان توانیر با کسری ۱۱ هزار مگاواتی در صنعت برق مواجه هستیم. کسری که بخش زیادی از آن به کاهش سرمایه گذاری در صنعت برق و افزایش مصرف برمی گردد، یک سرش هم به مزارع استخراج رمز ارز گره خورده است.

توانیر می گوید که روزانه حدود ۲ هزار مگاوات برق توسط مزارع استخراج رمز ارز سوزانده می شود. برای درک بزرگی این عدد خوب است که بدانید این میزان برابر با متوسط مصرف ۳ کلان شهر مشهد، اصفهان، و تبریز در سال ۹۹ بوده است. همچنین این میزان مصرف از توان متوسط مصرفی سالیانه استان هایی مانند اصفهان، خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، یزد، کرمان، مازندران، گیلان، اذربایجان غربی و شرقی در سال ۹۹ بیشتر است.

رمزارزها به اندازه مشهد برق مصرف می کنند| ۳۰۰مگاوات ساعت برق مورد نیاز تولید هر عدد بیت کوین

جالب است که بدانید در شرایط فعلی متوسط مصرف برق برای استخراج هر بیت کوین ۳۰۰مگاوات ساعت برآورد می شود که این انرژی معادل برق مصرفی حدود ۳۵۰۰ واحد مسکونی در یک روز است.

به استناد تخمین مراجع بین المللی در حال حاضر متوسط مصرف برق سالیانه کل شبکه جهانی بیت کوین حدوداد ۹۶ میلیارد کیلو وات ساعت برآود می شود که این مقدار از مصرف سالیانه برق در کشورهایی مانند بلژیک، فنلاند و اتریش بیشتر است.

رمزارزها به اندازه مشهد برق مصرف می کنند| ۳۰۰مگاوات ساعت برق مورد نیاز تولید هر عدد بیت کوین

۵۷ درصد مزارع غیر مجاز از برق صنعتی استفاده می کردند

مزارع غیر مجاز کشف شده از سوی توانیر نشان می دهد که ۵۷ درصد فعالان غیر مجاز در صنعت ماینینگ از برق صنعتی، ۱۲ درصد از برق خانگی، ۵ درصد کشاورزی و حدود ۱۰ درصد هم بدون انشعاب بوده اند. در حال حاضر تعرفه مشترکان خانگی حدود ۸۰ تومان و مشترکان صنعتی حدود ۳۵۵ تومان است.  

آمارهای اعلامی از طرف مسئولان  وزارت نیرو نشان می دهد در صورت تامین برق مراکز استخراج رمز ارز ارز طریق بورس انرژی یا با تعرفه صنعتی به ازای استخراج هر بیت کوین حدود ۴۵۰ میلیون تومان یارانه حامل های انرژی به استخراج کنندگان تعلق می گیرد.

چرا استخراج رمز ارز در ایران یکباره رونق گرفت

جهش شدید قیمت بیت کوین در مدت زمان بسیار کوتاه یکی از دلایل اصلی رشد سرمایه گذاری در مزارع استخراج رمز ارز است. تسلا در اوایل بهمن پارسال ۱.۵ میلیارد در بیت کوین سرمایه گذاری کرد.

هم زمانی این اتفاق با ریزش کم سابقه شاخص بورس و وجود نقدینگی سرگردان خارج شده از بورس موجب شد که بسیاری از مردم سرمایه خود را در رمز ارزها سرمایه گذاری کنند. آمارهای اعلامی نشان می دهد که از مهر ۹۹ تا فروردین امسال حدود ۶۰ هزار میلیاردتومان از بازار سرمایه خارج شده بود.

رمزارزها به اندازه مشهد برق مصرف می کنند| ۳۰۰مگاوات ساعت برق مورد نیاز تولید هر عدد بیت کوین

مردم به جای بیت کوین، ماینر خریدند

نگاهی به بازار خرید و فروش ماینر در سال گذشته نشان می دهد که این ادعا خیلی هم بیراه نیست. با توجه به قیمت یارانه ای برق در ایران تعداد قابل توهی از مردم به جای خرید مستقیم رمز ارز اقدام به خرید ماینر کردند. رشد ناگهانی قیمت دستگاه های استخراج رمز ارز و نایاب شدن آن در بازار ایران در زمستان سال گذشته موید این ادعاست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر