کد خبر 532656

لامـپ اضافی خاموش؛

چطور مصرف برق را کاهش دهیم؟

همین که هوا رو به گرمی می گذارد، این قبض های برق است که دود از کله مشترکین خانگی بلند می کند. مثل فصل زمستان که غول همه قبض ها را قبض گاز تشکیل می دهد. اما امسال با توجه به رشد قیمت ها در همه حوزه‌های مخارج خانوار، ضرورت صرفه جویی در مصرف انرژی ها با اهمیت تر شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، موضوعی که با توجه به افزایش 26درصدی تعرفه برق بهای مشترکین پرمصرف دیگر قابل چشم پوشی نیست. مضاف این که این قطعی‌های گاه و بی‌گاه نیز خبر از کم برقی سراسری می دهد و لزوم صرفه جویی خانوارها را به عنوان موثرترین بخش مصرف‌کننده‌ها صد چندان می کند. اما واقعیت این است که صرفه جویی در مصرف برق کار بسیار ساده ای است و با کمی دقت می توان تا حد قابل ملاحظه ای در این باره موفق بود. در این مجال سعی کرده ایم شما را با آسان ترین روش‌های صرفه جویی در مصرف برق آشنا کنیم.

خورنده های برق را دور بیندازید

دیگر کمتر خانه ای پیدا می شود که از لامپ های کم مصرف استفاده نمی کند. اما در بازار روشن کننده های کم مصرف انواع مختلفی وجود دارد که باز هم برای مصرف کمتر برق و روشنایی بیشتر رقابت می کنند. استفاده از لامپ های پرنور کم مصرف مانند لامپ های ال ای دی می تواند شما را از روشن کردن لوسترهای پر انشعاب بی نیاز کند. البته ناگفته نماند که همیشه تعویض همه لامپ ها ممکن است بار زیادی را در یک ماه روی دوش خانواده بگذارد، اما براساس تخمین ها این هزینه طی 18 ماه با کاهش بهای برق مصرفی دوباره به جیب خانواده برمی گردد. در پایین مطلب قیمت برخی از لامپ های پرفروش بازار را بیان کرده ایم.  اما تعویض وسایل پرخور برقی تنها به وسایل روشنایی ختم نمی شود و خانواده ها باید برای تعویض وسایل قدیمی برقی نیز برنامه زمان بندی مناسبی داشته باشند. یکی از پرمصرف های خانگی در صورت کهولت سن، انواع یخچال و فریزر است. طبق بعضی از تحقیقات، یخچال هایی که عمرشان از 20 سال گذشته است نسبت به همتایان جوان شان چیزی حدود 20 تا 25 درصد برق بیشتری مصرف می کنند. این موضوع با توجه به متصل بودن همیشگی یخچال ها به جریان برق قابل ملاحظه است. واقعیت این است که در جهان فناوری یکی از بزرگ ترین دغدغه های تولیدکنندگان، انرژی های محدود و پایان پذیر است و همین موضوع آن ها را به سمت وسوی کم مصرف ترین ها سوق می دهد.

پرخورها را بشناسید و محدودشان کنید

در میان وسایل برقی خانگی نام چند وسیله به پرمصرف بودن معروف است که از این میان می توان به اتوبخار، اتوپرس، لباس شویی، کولر گازی، فرهای برقی و مولتی کوکرها اشاره کرد. واقعیت این است که همیشه نمی توان استفاده از این وسایل را تعطیل کرد اما می توان استفاده از آن ها را محدود، جایگزین یا حتی به زمان دیگری موکول کرد. مثلا در خصوص انواع خوراک پزهای برقی بهتر است به جای استفاده از وسایل برقی به وسایل گازی روی آورد و تا حد امکان پختن این نوع غذاها را به ساعات کم باری موکول کنیم. درباره وسایل پرمصرفی مانند لباس شویی و اتو نمی توان حرف از تعطیلی آن ها زد. دراین موارد بهتر است زمان استفاده از آن ها را به صبح ها یا آخر شب ها منتقل کنید تا از تخفیف های مصرف در زمان کم باری بهره مند شوید.

جلوی اشتهای وسایل به برق را بگیرید

در بیشتر دفترچه های راهنمای وسایل نکاتی گفته شده است که به روش های کاهنده مصرف انرژی معروف هستند. مثلا درباره یخچال گفته می شود از باز و بسته کردن پیاپی در یخچال یا باز گذاشتن در آن به صورتی که صدای هشدارش بلند شود پرهیز کنید. راهکار ساده ای که می تواند تا حد زیادی از مصرف انرژی برق یخچال بکاهد، خرید یک کلمن ساده و قرار دادن آن روی میز آشپزخانه است که تا حد زیادی از باز و بسته شدن در یخچال برای برداشتن آب خنک می کاهد  یا درباره لباس شویی بر وزن دقیق لباس ها تاکید ویژه ای شده و این کار را یکی از روش های صرفه جویی می دانند. چنان چه دفترچه راهنمای وسایل تان را در اختیار ندارید، با یک سرچ ساده می توانید راهکارهای صرفه جویی انرژی برق برای وسیله مدنظرتان را پیدا کنید.

چشمتان به ساعت باشد

تا سال گذشته که قبض ها کاغذی بود، جدولی از بهای برق مصرفی در بازه های زمانی متفاوت به چشم می خورد. واقعیت این است که صنعت برق برای مشترکینی که حواس شان به زمان استفاده از برق هست، مشوق های مالی خوبی قرار داده و صد البته برعکس برای مشترکین بی توجه به زمان مصرف، جریمه دو برابری پیش بینی کرده است. در فصل گرما ساعات پرباری شبکه برق بین ساعت های 12   تا 17   و 20  تا 23 تعیین شده است و بهای برق مصرفی در این بازه زمانی دو برابر بهای برق مصرفی در ساعات میان باری است. در ساعات کم باری که از ساعت 12 شب تا 6 صبح است، بهای برق مصرفی نصف بهای برق مصرفی میان باری است. گفتنی است در ساعات باقی مانده، بهای برق مصرفی معمولی محاسبه می شود. استفاده به موقع فقط یک برنامه زمان بندی می خواهد و بس!

لامپ اضافی خاموش!

شاید تا این جمله را بخوانید یاد انیمیشن بابا برقی بیفتید که در دهه 70 در لا به لای پیام های بازرگانی برای خانواده ها پخش می شد. اما گفتنی است این یک راه ساده برای کاهش مصرف برق است. براساس برخی از تحقیقات که از سوی سازمان های بین المللی صورت گرفته است، انرژی مصرفی برای لامپ های اضافی خاموش نشده در سال به اندازه برق مصرفی 10 واحد صنعتی 2 هزار متری است. واقعیت این است اگر بتوانید کودکانتان را در این صرفه جویی ساده با خودتان همراه و این شیوه را به صورت نهادینه در منزل تان اجرایی کنید خیلی سریع تر به نتیجه خواهید رسید.

تنظیم خنک کننده ها

یکی از دلایلی که مصرف برق در فصل گرما را به نقطه اوج می رساند، استفاده مشترکین از انواع خنک کننده ها در قالب کولرهای آبی و گازی است. درباره مصرف کولرهای گازی این قدر بدانید که آقای رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق ادعا کرده است که میزان برق مصرفی کولرهای گازی در دمای غیر استاندارد برابر با میزان برق مصرفی یک دستگاه استخراج کننده رمز ارز   یا ماینر است که امسال بلای جان نیروگاه‌های ایران شده است!

اما اگر همین پرمصرف های خنک کننده را روی دمای 26 تا 24 درجه تنظیم کنیم می توانیم تا 25درصد در مصرف برق کولرهای گازی صرفه جویی کنیم. استفاده از سایه بان و همچنین دور کند کولرهای آبی نیز صرفه جویی 30 درصدی را برای مشترکین به ارمغان می آورد. نکته مهم دیگر درباره این وسایل استفاده از کولرهای گازی اینورتر و دارای کنترل هوشمند است.

qr3b5dEXNDkH

بیشتر بخوانید
ارسال نظر