کد خبر 530466

چند راهکار برای کاهش مصرف برق

مشکل قطع برق این روزها به دلیل افزایش مصرف و کمبود تولید نیروگاه‌های برق آبی، چالشی همگانی شده اما راهکارهای کاهش مصرف و رهایی از قطع برق چیست؟

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، مصرف برق از فروردین ماه امسال روند افزایشی به خود گرفته است و همچنان تداوم دارد، این درحالی است که به علت کاهش بارش‌ها در سال آبی جاری(مهرماه ۱۳۹۹ تا پایان شهریور۱۴۰۰) امکان تولید برق از نیروگاه های برق آبی کم‌تر از گذشته شده به گونه‌ای که حدود سه هزارو ۵۰۰ مگاوات تولید برق کاهش یافته است.

علاوه براین، امسال پدیده جدید استخراج رمزارزهای خانگی با حدود ۲ هزارمگاوات برق، تولید برق کشور را با مشکل جدی روبرو کرده است.

این عوامل به علاوه به پایان نرسیدن عملیات تعمیرات نیروگاهی در زمان مقرر آن گونه که «محسن طرز طلب» مدیرعامل شرکت مدیریت تولید نیروی برق حرارتی ایران اعلام کرده سبب شده تا تابستان امسال با کاهش ۱۰ هزارمگاواتی برق همراه باشد.

راهکارهایی برای کاهش مصرف برق

به توصیه کارشناسان، می‌توان با چند راهکار ساده به رفع خاموشی ها کمک کرد. این راهکارها شامل سه اقدام برای جلوگیری از قطعی است.

نخستین راهکار تنظیم دمای کولرگازی روی دمای ۲۵ درجه است که سبب می شود مصرف برق کاهش یافته و امکان تامین برق برای دیگران فراهم شود.

استفاده از کولر آبی با دور کند نیز راهکار بعدی است که این امر علاوه برکاهش مصرف برق، کاهش مصرف آب را هم به دنبال خواهد داشت.

عدم استفاده از وسایل پرمصرف برقی مانند لباسشویی، اتو، ظرفشویی، جاروبرقی در ساعت گرم روز (این وسایل در ساعت‌های ابتدایی صبح  و تا قبل از ساعت ۱۱ یا پایانی شب مورد استفاده قرار گیرد)

معرفی استخراج‌کنندگان غیرمجاز رمز ارز

 و در نهایت معرفی افراد یا مراکزی که به صورت غیرمجاز به استخراج ارز دیجیتال می پردازند(ماینرها) از طریق سامانه سمات توانیر به آدرسhttps://www.tavanir.org.ir/samaat/pages/cryptocurrency.php 

با معرفی این مراکز تا سقف ۲۰ میلیون هم پاداش دریافت کنید.

 در روزهای اخیر، برق در برخی از مناطق کشور به صورت غیر برنامه ریزی شده قطع شد. علاوه بر بخش هایی از تهران، در بسیاری از مناطق شهری و روستایی نیز قطعی برق گزارش شده است.

این امر سبب شده شرکت های توزیع برق سراسر کشور جدول خاموشی های احتمالی را منتشر کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر