کد خبر 524229

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

قیمت نفت افزایش یافت / غلبه چشم‌انداز صعودی نفت بر نگرانی‌های هند

به دنبال خوش‌بینی به بهبود تقاضای سوخت در تابستان که باعث جبران بخشی از نگرانی‌های مربوط به افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در هند و سایر کشورها شد، قیمت نفت روز پنجشنبه افزایش یافت.

اقتصاد آنلاین – مهسا نجاتی؛ به گزارش رویترز، از آنجا که پیش‌بینی‌های صعودی تقاضا در تابستان سال جاری بر نگرانی‌ها در خصوص تاثیر افزایش موارد ابتلا به بیماری کووید-19 در هند، ژاپن و برزیل غلبه کرد، قیمت نفت پس از تجربه رشد 1درصدی در جلسه معاملاتی گذشته، روز پنجشنبه نیز افزایش یافت.

معاملات آتی نفت خام برنت برای ماه ژوئن 42سنت یا 0.6درصد افزایش یافت و به 67.69دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا برای ماه ژوئن نیز با تجربه 36سنت یا 0.6درصد رشد، به قیمت 64.22دلار در هر بشکه مورد معامله قرار گرفت.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آن به رهبری روسیه (اوپک پلاس)، پس از آن که پیش‌بینی خود را برای رشد تقاضا در سال 2021 به 6میلیون بشکه در روز افزایش داد، به برنامه‌های خود برای کاهش تدریجی محدودیت‌های تولید نفت از ماه مه تا جولای پایبند بود. این گروه همچنین انتظار دارد ذخایر جهانی در ماه جولای به 2.95میلیارد بشکه برسد که این میزان کمتر از میانگین سال‌های 2015 تا 2019 خواهد بود.

به گفته تحلیلگران Citi، "نگاه دقیق‌تر به وضعیت موجودی نفت جهانی نشان می‌دهد که بازار ممکن است به نقطه تعادل، نزدیک‌تر از آنچه اوپک پلاس فکر می‌کند باشد." و بیشتر موجودی اضافی نفت خام توسط بازار جذب شده، اگرچه هنوز نیاز است که به وضعیت محصولات پالایش‌شده بیشتر رسیدگی شود.

این بانک همچنین انتظار دارد که کمپین‌های واکسیناسیون در آمریکای شمالی و اروپا، تقاضای نفت را به بالاترین رکورد آن یعنی 101.5میلیون بشکه در روز در تابستان برساند، در حالی که هشدار می‌دهد در صورت اعمال محدودیت‌های بیشتر، افزایش موارد ابتلا به بیماری کووید-19 در هند و برزیل می‌تواند به تقاضای داخلی آسیب برساند.

هوی لی، اقتصاددانان در بانک OCBC سنگاپور اذعان داشت: "شیوع ویروس کرونا در هند، نفت را از رشد بازمی‌دارد. اما اگر هند بتواند این مشکل را حل کند و با یک قرنطینه کامل جلوی این روند را بگیرد، احتمالا بازار به روند صعودی خود ادامه خواهد داد."

در اطلاعات منتشر شده توسط اداره اطلاعات انرژی در روز چهارشنبه، سرمایه‌گذاران هفته گذشته بر افزایش نرخ بهره‌برداری از پالایشگاه‌های ایالات متحده و کاهش ذخایر فرآورده‌های تقطیر شده تمرکز کردند.

موجودی نفت خام ایالات متحده در هفته گذشته 90هزار بشکه افزایش یافت که بسیار کمتر از پیش‌بینی تحلیلگران به میزان 659هزار بشکه بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر