معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو مطرح کرد؛

کاهش حدود ۵۴درصدی بارندگی امسال در مقایسه با پارسال

معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به اینکه وضع بارندگی کشور نسبت به سال‌های پیش، خوب نیست، گفت: نسبت به پارسال حدود ۵۴درصد و نسبت به متوسط ۵۲سال گذشته حدود ۴۰درصد، کاهش بارندگی داریم.

کاهش حدود ۵۴درصدی بارندگی امسال در مقایسه با پارسال

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما،  قاسم تقی زاده خامسی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دو سیما با بیان اینکه افق سال آبی از ابتدای مهر تا ابتدای مهر سال بعد است و​ اکنون در هشتمین ماه سال آبی هستیم، افزود: بارندگی‌های مناسبی در اردیبهشت، پیش بینی شده است که امیدواریم محقق شود.
وی اضافه کرد: در ۵۲ سال گذشته، میزان بارندگی در حدود ۲۲ سال از متوسط بالاتر و در حدود ۳۰ سال، از نرمال، کمتر بوده است.

تقی زاده خامسی با اشاره به اینکه در ۵۲ سال اخیر، بیشترین بارندگی را در سال ۱۳۹۸ داشتیم، ادامه داد:سال‌های پربارش ما  دو یا سه سال پشت هم بوده است و سال‌های کم بارش ما برای حدود یک دهه بود.
معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو گفت: از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۶ دوره‌های کم بارش متناوبی وجود داشت.
 تقی زاده خامسی با اشاره به اینکه در برخی مواقع، سیل، نعمت است، افزود: در استان سیستان و بلوچستان در هشت ماه گذشته فقط ۳ درصد بارندگی داشتیم، اما ممکن است سیلابی اتفاق بیفتد و کم آبی آن منطقه را برای مدتی حل کند.
وی، بارش‌های رخ داده در سال آبی جاری را با متوسط بارش‌های ۵۲ سال گذشته، مقایسه و اضافه کرد: در دی، ​اسفند و فروردین امسال از نظر بارندگی، بدترین شرایط را در ۵۲ سال گذشته داشتیم.
معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به وضعیت مخازن سد‌های کشور از ابتدای سال آبی تاکنون گفت: پارسال ۷۴ درصد مخازن سد‌های کشور پر بود، اما اکنون این رقم به حدود ۵۰ درصد رسیده است.
 تقی زاده خامسی افزود: پیش بینی می‌کنیم در حدود ۲۵۰ شهر، تنش آبی داشته باشیم البته این به معنای آن نیست که آب را جیره بندی کنیم؛ با مدیریت فشار، مساله را حل می‌کنیم.

وی اضافه کرد: مجبور هستیم آب را در سد‌ها برای آب شرب به گونه‌ای مدیریت کنیم تا برای سال بعد هم ذخیره داشته باشیم.
تقی زاده خامسی با بیان اینکه در اوایل این دولت در روستا‌ها حدود یک میلیون نفر به آب شرب پایدار دسترسی داشتند، گفت: در حدود ۱۰ درصد روستا‌ها در برخی جا‌ها مجبوریم با تانکر آبرسانی کنیم.
معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو افزود: هزار تانکر را در سطح کشور برای این منظور اجاره کردیم و در عین حال فعالیت عمرانی آبرسانی همچنان ادامه دارد.
 تقی زاده با اشاره به اینکه تاثیر بارور سازی ابر‌ها چندان نیست، اضافه کرد: در گذشته چند بار این کار را به صورت آزمایشی انجام دادیم، اما نتیجه چندان مثبتی از آن نگرفتیم و این کار در برنامه امسال وجود ندارد.
وی با اشاره به حفر چاه ژرف در استان سیستان و بلوچستان گفت: کار بیهوده‌ای انجام شد و آن را در فضای مجازی بیش از اندازه بزرگ کردند.
تقی زاده افزود: موضوع آب‌های ژرف، فعلاً در حال مطالعه است و تاکنون نتیجه مثبت قابل دفاعی به دست نیاوردیم، اما ممکن است در آینده به دست بیاید.
رییس مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی هم در ارتباط تصویری با این برنامه با اشاره به اینکه عمده فصل بارش را از دست دادیم، گفت: پیش از این حدود ۸۷ درصد از آب یک سال کامل زراعی تامین می‌شد در حالی که تا کنون فقط ۴۸ درصد این آب، تامین شده است.
 صادق ضیائیان افزود: بر اساس تجربیات قبلی، اگر بارش اردیبهشت، خرداد و تابستان به صورت نرمال پیش برود، حداکثر ۱۵ درصد بارش کل کشور را تامین می‌کند.
وی اضافه کرد: پیش بینی ما این است که اردیبهشت نرمالی را داشته باشیم، اما در مجموع فقط هشت درصد بارش کشور را تامین می‌کند.
رییس مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی ادامه داد: در تابستان هم کم بارشی را برای مناطق پربارش کشور از جمله مناطق ساحلی دریای خزر خواهیم داشت.
وی گفت: انتظار ما این است که در پایان سال آبی امسال یکی از کم بارش‌ترین سال‌های ۵۰ سال گذشته را تجربه کنیم و امکان دارد حتی رکورد کم بارش‌ترین سال را داشته باشیم.
 ضیائیان افزود: کم بارش‌ترین سال در سال آبی ۸۶ و ۸۷ اتفاق افتاده که حدود ۴۳ درصد کم بارش بوده است؛ امسال به حدود آن عدد خواهد رسید.
وی اضافه کرد: پیش بینی می‌شود دمای هوا در تابستان در نقاط مختلف کشور، بین نیم تا دو درجه بیش از نرمال باشد.
 ضیائیان افزود: انتظار داریم در جنوب شرقی کشور، نرمال باشد، اما در دیگر نقاط بیش از نرمال باشد.
رییس مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی گفت: با توجه به اینکه زمین‌ها خشک و بارشی اتفاق نیفتاده است شاهد پدیده‌ای در کل کشور هستیم که با کوچکترین باد، گرد و خاک زیادی ایجاد می‌شود و نشان دهنده زمین خشک و در نتیجه احساس گرمای بیشتری است.
وی افزود: پیش بینی‌ها می‌شود تعداد سال‌های خشک ما در آینده بیش از تعداد سال های‌تر باشد.

سخنگوی صنعت برق نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: ۱۰ هزار مگاوات از ظرفیت تولید نیروگاه‌های کشور به نیروگاه‌های برق آبی مربوط می‌شود که در اوج مصرف به تولید برق کمک می‌کنند.
 مصطفی رجبی مشهدی افزود: این بخش، امسال با کم بارشی کنونی به حدود ۶ هزار مگاوات تخمین زده شده است که امیدواریم همین عدد محقق شود.
وی با بیان اینکه برای جبران چهار هزار مگاوات کسری تولید برق، برنامه ریزی لازم را انجام داده ایم، ادامه داد: برای هر استان، سقفی را پیش بینی کردیم که باید آن را رعایت کند.
سخنگوی صنعت برق گفت: با همکاری همه مشترکان و کاهش مصرف غیر ضروری به ویژه در دستگاه‌های اجرایی و ادارات، سال بدون خاموشی را خواهیم داشت.
وی افزود: امسال صنایع باید شرایط صنعت برق را درک کنند و در ساعات خاصی، بخشی از مصرف خود را کاهش دهند.
 رجبی مشهدی اضافه کرد: در فروردین, ۲۶ درصد افزایش مصرف در بخش صنایع بزرگ داشتیم که نشان می‌دهد این بخش، سال خیلی خوبی را آغاز کرده است و تولید خیلی خوب و مناسبی را داشتند.

حجم ویدیو: 3.02M | مدت زمان ویدیو: 00:01:37
ارسال نظر

آخرین خبر ها