کد خبر 520446

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

ادامه خیز صعودی قیمت نفت / نگرانی از کرونا مانع رشد بیشتر شد

کاهش بیش از انتظار موجودی نفت خام ایالات متحده، باعث رشد قیمت نفت در روز چهارشنبه شد.

اقتصاد آنلاینمهسا نجاتی؛ به گزارش رویترز، به دنبال انتشار داده‌های صنعت که نشان داد موجودی نفت ایالات متحده بیش از حد انتظار کاهش یافت و باعث افزایش چشم‌انداز تقاضای نفت توسط اوپک شد، قیمت نفت خام روز چهارشنبه صعود کرد؛ اما از طرفی نگرانی‌ها در خصوص ویروس کرونا و افزایش عرضه منابع انرژی، مانع رشد بیشتر شد.

معاملات آتی نفت خام برنت پس از تجربه 39سنت افزایش در روز سه‌شنبه، 42سنت یا 0.6درصد صعود کرد و به 64.09دلار در هر بشکه رسید.

معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا نیز در حالی که روز سه‌شنبه 48سنت رشد را تجربه کرد، امروز با تجربه افزایش 40سنت یا 0.7درصد، به قیمت 60.58دلار در هر بشکه مورد معامله قرار گرفت.

نشانه‌های قوی بهبود اقتصادی چین و ایالات متحده حمایت‌کننده اصلی رشد اخیر قیمت نفت بوده، اما نگرانی‌ها به دلیل افت سرعت عرضه واکسن در سراسر جهان و همچنین افزایش موارد ابتلا به کووید-19 در هند و برزیل، جلوی رشد بیشتر را گرفته است.

 وندانا هری، تحلیلگر انرژی در  Vanda Insights گفت: "ادامه شکست در عرضه واکسن و نزدیک شدن موارد ابتلا در جهان به سطح اوج ماه ژانویه، احتمالا در کوتاه‌مدت، مانع صعود بیشتر نفت خام خواهد شد. در همین حال، خوش‌بینی مداوم نسبت به بهبود وضعیت ایالات متحده و قرار گرفتن جهان در آستانه بیرون آمدن از بحران بیماری کووید-19، از موارد امیدوارکننده به شمار می‌رود."

وی افزود: "همچنین تضعیف دلار آمریکا در روزهای اخیر، فشار ملایمی را به سمت بالا ایجاد کرد اما نیروی برانگیزنده صعودی عمده برای رهایی نفت خام از محدوده معاملاتی اندک خود نداشته است."

ارزش پایین‌تر دلار، که در روز چهارشنبه به پایین‌ترین سطح خود در سه هفته اخیر رسید، خریدهای نفت خام را برای کشورهایی که از ارزهای دیگر استفاده می‌کنند، ارزان‌تر می‌کند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پیش‌بینی خود را روز سه‌شنبه در خصوص رشد تقاضای جهانی نفت در سال جاری اصلاح کرد و در حال حاضر انتظار دارد تقاضا در سال 2021 به 5.95بشکه در روز افزایش یابد که 70هزار بشکه در روز را از پیش‌بینی قبلی در ماه گذشته نشان می‌دهد.

در ادامه حمایت از بازار در روز چهارشنبه، منابع اعلام کردند که اطلاعات موسسه نفت آمریکا نشان می‌دهد که ذخایر نفت خام در هفته منتهی به 9آوریل به میزان 3.6میلیون بشکه کاهش یافته، در حالی که تحلیلگران انتظار کاهش 2.9میلیون بشکه را داشتند.

معامله‌گران در انتظار اطلاعات موجودی رسمی از سوی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده در روز چهارشنبه هستند تا ببینند با این ارقام مطابقت دارد یا خیر.

در شرایطی که اعضای اوپک پلاس قرار است از ماه مه میزان عرضه خود را افزایش دهند، دستاوردهای بازار به دلیل نگرانی‌ها در خصوص افزایش تولید نفت در ایالات متحده و افزایش عرضه از سوی ایران، محدود شده است.

به گفته اداره اطلاعات انرژی، انتظار می‌رود میزان تولید نفت از سوی هفت مورد از بزرگترین تاسیسات شیل 13هزار بشکه در روز در ماه مه افزایش یابد و به 7.61میلیون بشکه در روز برسد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر