کد خبر 515119

با افت شدید قیمت نفت؛

سود شرکت نفتی آرامکو عربستان نصف شد

شرکت آرامکو عربستان به کاهش شدید سود حاصله به علت افت شدید قیمت نفت اذعان کرد.

به گزارش المنار، شرکت نفت آرامکو عربستان به کاهش سود در سال 2020 به میزان 44 درصد به علت تاثیرپذیرفتن از قیمت نفت و مقادیر نفت فروخته شده و نیز کاهش سود فرآورده های پالایش شده، اذعان کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، به علت کاهش تقاضا به سبب کرونا، سود خالص به میزان 183.76 میلیارد ریال سعودی حدود 49 میلیارد دلار تا پایان 31 سال گذشته میلادی یعنی 2020 کاهش یافته و این در مقایسه با سال گذشته است.

طبق این گزارش؛ تحلیلگران انتظار داشتند که سود خالص آرامکو در سال 2020 به 186.1 برسد.

این در حالی است که خبرگزاری آسوشیتدپرس هم گزارش داد:  شرکت نفت سعودی آرامکو اعلام کرد که سود سالانه 2020 آن با کاهش نزدیک به 50 درصدی نسبت به سال پیش از آن، در پی همه گیری گسترده ویروس کرونا به 49 میلیارد دلار رسیده است.

طبق این گزارش؛ سود سالانه آرامکو در 2019 حدود 88 میلیارد دلار و در سال پیش از آن حدود 111 میلیارد دلار بوده است.

این شرکت در آغاز عرضه اولیه، وعده پرداخت سود سه ماهه بالغ بر 19 میلیارد دلار و سالانه 75 میلیارد دلاری داده بود.

با توجه به قرار داشتن 98 درصد مالکیت آرامکو در اختیار دولت عربستان، بیشتر این سود به جیب دولت می‌رود که به رغم تلاش‌ها برای گوناگون سازی منابع درآمدی اقتصاد، همچنان وابستگی زیادی به صادرات نفت برای تامین هزینه‌هایش دارد.

نتایج مالی آرامکو یک سال پس از سقوط بی‌سابقه بهای جهانی نفت بازارهای جهانی انرژی در پی محدود شدن بیشتر نقل و انتقالات و سفرها در جهان به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا و مهم‌تر از همه حملات رزمندگان یمن به تاسیسات این شرکت عمق خاک عربستان، انتشار یافته است.

بر اساس نتایج سالانه آرامکو، تولید روزانه این شرکت در این دوره یک ساله معادل 9.2 میلیون بشکه نفت خام بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر