کد خبر 466626

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

گاز هست اما بلااستفاده/ دلایل ظرفیت خالی شبکه گازرسانی در استان‌های محروم

درحالی پروژه های گازرسانی در جنوب کشور یک به یک افتتاح می شوند که به دلایل مختلف اعم از گرانی اشتراک گاز و عدم نیاز واقعی به شبکه گازرسانی در مناطق گرمسیری سبب خالی ماندن ظرفیت سیستم گازرسانی در این مناطق شده است.

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ اخیرا مراسم افتتاحیه پروژه های گاز رسانی به مناطق دور دست کشور برگزار شده و پوشش بیش از ٩۵درصدی کشور تحت شبکه گازرسانی اعلام شد.

یکی از مناطقی که گازرسانی شده و تقریبا بطور کامل تحت پوشش شبکه گاز قرار گرفته آبادان و شهرستان های اطراف آن است. اما گزارش ها از شهرستان های این استان حکایت از آن دارد که مردم مدت های طولانی در صف دریافت کپسول گاز مایع بوده و در هوای گرم این مناطق ایستادن در صف را به استفاده از گاز طبیعی ترجیح می دهند.

یکی از مهم ترین دلایلی که برای امتناع از استفاده گاز طبیعی در این استان از سوی اهالی عنوان شده، بهای بسیار بالای هزینه اشتراک و لوله کشی گاز در این مناطق است که البته بسیاری از اهالی شهرستان های محروم این استان از پرداخت آن عاجزند.

از سوی دیگر نکته قابل توجه این است که مردم آبادان و شهرهای اطراف آن درحالی در صف های طولانی کپسول گاز مایع سپری میکنند که این استان گاز مایع ١١ استان دیگر را تامین می کند.

همچنین گفتنی است ۵۲ درصد ظرفیت اشتراک پذیری گاز در شهرستان آبادان خالی بوده و تنها از ۴۸ درصد ظرفیت ایجاد شده استقبال شده است. در روستاهای آبادان نیز تنها ۲۰ درصد از ظرفیت گاز استفاده شده و ۸۰ درصد ظرفیت گاز مناطق روستایی این شهرستان همچنان خالی است که علت این عدم استقبال فقط فقر مردم آن منطقه و البته عدم نیاز به گاز در تمامی فصول سال است‌.

در سیستان نیز هرساله چنین اتفاقی را شاهد هستیم و مردم مدت های طولانی را در صف دریافت کپسول گاز سپری می کنند ، استانی که به واسطه پراکندگی بالا و دور بودن از مراکز توزیع گاز، هزینه های هنگفتی برای گازرسانی به این استان انجام شده اما همچنان به دلایل بالا که اعم از فقر مردم و همچنین عدم نیاز به گاز در تمام فصول سال است، ساکنین این استان نیز چندان رغبتی به اتصال به شبکه گازرسانی ندارند.

حال جای سوال اینجاست که باوجود استقبال بسیار اندک ساکنان شهرستان های جنوبی کشور چرا همچنان شاهد تلاش های بی وقفه برای اتصال این شهرها به شبکه گازرسانی کشور انجام می شود؟

به نظر می رسد‌ مدت هاست ‎گازرسانی یک مطالبه سیاسی شده است و متناظر با ‎دسترسی به انرژی در نظر گرفته می شود به نوعی که گروه های مختلف سیاسی به جهت داشتن رزومه مثبت در میان افکار عمومی سعی در انجام و پایان رساندن پروژه‌های گازرسانی دارند.

این در حالی است که اتصال این مناطق دور از مرکز به شبکه گاز، بسیار هزینه بردار و زمان بر است که صرف این میزان از منابع مالی و زمانی هیچ توجیه اقتصادی برای ساکنان آن شهرها ندارد.

 ولی باید توجه داشت که تامین انرژی مناطق دور از شبکه های سراسری از روش های مختلفی همچون ‎تولید پراکنده برق از منابع تجدیدپذیر قابل انجام است.‌‎

بیشتر بخوانید
ارسال نظر