کد خبر 342030

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

کاهش رشد تقاضای طلای سیاه در سال‌۲۰۱۹/ قیمت نفت اوپک در فوریه ۹درصد رشد کرد

قیمت نفت اوپک در فوریه رشد مثبتی داشته است، اما به دلیل افزایش عرضه اعضای غیراوپک، دبیرخانه این اتحادیه از متحدانش درخواست کرد تا نسبت به مسئولیت حفظ پایداری قیمت ها متعهد باشند.

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ گزارش ماهانه اوپک در فوریه نشان می دهد، قیمت نفت این اتحادیه در فوریه 9 درصد، معادل 5 دلار و 9 سنت افزایش یافت. نفت اوپک در فوریه به طور متوسط با قیمت 63 دلار و 83 سنت در هر بشکه فروخته شد.

براساس این گزارش که توسط اوپک منتشر شده است، رشد اقتصادی  کشورهای دنیا از جمله آمریکا، ژاپن و اتحادیه اروپا با کاهش رشد درسال 2019 مواجه بودند و ریسک رشد تولید ناخالص داخلی کشورهای دنیا ادامه خواد یافت. رشد اقتصادیی جهان که در سال گذشته میلادی  3.6 درصد ثبت شد، در سال جاری 3.3 درصد است و پیش بینی می شود در سال 2019 ادامه داشته باشد که این امر منجر به کاهش تقاضای نفت در دنیا خواهد شد.

رشد تقاضای نفت در سال 2019، یک میلیون و 240 هزار بشکه در روز خواهد بود که نسبت به سال گذشته یک کاهش 190 هزار بشکه ای خواهد داشت.

اگرچه رشد تقاضای نفت در سال 2019، وضعیت نسبتا مناسبی خواهد داشت، اما اعضای غیراوپک نیز عرضه خود را افزایش خواهند داد.

رشد عرضه نفت اعضای غیر اوپک در سال 2018، به دلیل تولید کانادا در سه ماهه چهارم سال 2018 بوده است که 2 میلیون و 740 هزار بشکه در روز برآورد شده است. رشد اصلی عرضه نفت در سه ماهه اخر سال 2018 توسط آمریکا، روسیه، کانادا، قطر و قزاقستان رغم خورده است، در حالی که مکزیک، نروژ و ویتنام بیشترین کاهش تولید را داشته اند.

نرخ حمل و نقل تانکرهای سوخت در فوریه با یک روند کاهشی روبرو بود و  18 درصد کاهش داشت که عمدتا به دلیل تعطیلات سال جدید چین، کاهش تاخیر عبور و مرور در بندرگاه ها، ضعیف شدن فعالیت بازار و افزایش عرضه کشتی های سریع به وجود امد.

براساس این گزارش، تقاضا برای نفت اوپک در سال 2018، نسبت به سال 2017، یک میلیون و 400 هزار بشکه در روز کاهش داشته است که در سال 2019 نیز این کاهش تقاضا حفظ خواهد شد. تقاضای نفت اوپک در سال 2019، 30 میلیون و 500 هزار بشکه در روز پیش بینی شده است.

دبیرخانه اوپک در این گزارش از اعضای خود درخواست کرده است که با توجه به افزایش عرضه اعضای غیراوپک، نسبت به مسئولیت مشترک خود در کاهش تولید و حفظ پایداری قیمت ها در بازارهای جهانی متعهد باشند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری