{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 328153

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

صبح امروز پنجشنبه بیژن زنگنه وزیر نفت ایران طی سفری به کشورعراق ودیدار با نخست وزیر و همتای خود، در خصوص مسائل دو کشور، مشارکت نفتی وهمچنین سیاست‌های پیش رو در خصوص نفت،گاز و انرژی گفت وگو کرد. این سفر در حالی است که مایک پمپئو وزیر امورخارجه ایالات متحده هم روزگذشته به بغداد رفت وبا تعدادی از مقامات عراقی دیدار داشته است.

اقتصادآنلاین-عبدالله محمدی؛ درحالی که دیروز اعلام شد محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان بعد از سفر خود به هند در آینده ‌ای نزدیک راهی عراق خواهد شد، صبح امروز بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در راس هیئتی وارد بغداد، شد. وی در بدو ورود مورد استقبال همتای عراقی خود قرار گرفت و به گفتگو با او پرداخت.

این دیدار یک روز پس از سفر و ملاقات وزیر امورخارجه ایالات متحده با مقامات عراقی انجام می شود که در آن به گفته نخست وزیر عراق دوطرف در خصوص مبارزه با داعش و خروج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور گفتگو کردند.

زنگنه در خصوص اهمیت و اهداف سفرش به خبرنگاران در بغداد گفت که زمینه‌های بسیار زیادی میان دو کشور وجود دارد و بر همین اساس همکاری‌ها بسیار گسترده‌تر خواهد شد. به علاوه موضوع سرمایه گذاری در میدان‌های مشترک از مباحث مهم این دیدار خواهد بود.

براساس گزارش ها، شش میدان از 15 میدان نفتی مشترک ایران با همسایگانش، مشترک با کشورعراق است.

این میادین شامل: نفت شهر، دهلران، پایدار غرب، آذر، آزادگان و یادآوران هستند که وزیر نفت جدید عراق (ثامر الغضبان) اخیرا در اظهاراتی گفته بود که دو کشور در خصوص برداشت مشترک از این میادین به تفاهمات مهمی دست یافته‌اند. الغضبان هم‌چنین ابراز امیدواری کرد که مذاکرات روند مثبتی داشته و موفقیت‌هایی در پی خواهد داشت.

به علاوه وزیران نفت جمهوری اسلامی ایران وعراق در این دیدار، پیرامون هماهنگی در اوپک هم به تبادل نظر و گفتگو خواهند پرداختند. به ویژه این که دو کشورهم از سیاست های اوپک در خصوص سهمیه بندی های نفتی به منظور افزایش قیمت نفت حمایت کرده اند.

زنگنه همچنین علاوه بر دیدار با همتای عراقی خود ملاقات‌های جداگانه‌ای هم  با عادل عبدالمهدی نخست وزیر، برهم صالح رئیس جمهوری و نیز لوی الخطیب، وزیر برق عراق خواهد داشت.

ایران وعراق در بخش انرژی نیز روابط خوبی دارند به طوری که ایران 1350مگاوات برق از طریق سه خط انتقالی در بصره، دیاله و عماره به این کشور صادر می کند.

ایران در بخش صادرات گاز هم همکاری‌هایی با عراق دارد به طور ی که در حال حاضر حدود 15 میلیون مترمکعب گاز به عراق درحال صادرشدن است، در صورت عملیاتی شدن همه طرح های صادراتی، این میزان به حدود 40 میلیون مترمکعب در روز افزایش خواهد یافت.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری