مقایسه مصرف بنزین ایران با کشورهای دیگر

در ایران به ازای هر نفر، ۱۰ برابر هر ترکیه ای و ۳ برابر هر چینی بنزین مصرف می شود و طبق اعلام دولت، ایرانی‌ها در هر ساعت ۳ میلیون و ۷۹۰ هزار لیتر بنزین مصرف می‌کنند که این رقم تقریباً ۶ برابر میانگین مصرف بنزین در جهان است."

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل ازتسنیم، طبق آخرین اعلام رسمی دولت، مصرف بنزین در ایران 91میلیون لیتر در روز است. همچنین طبق آخرین اعلام رسمی جمعیت کشور، ایران در حال حاضر حدود 81 میلیون نفر جمعیت دارد.

به عبارتی در هر شبانه روز به ازای هر نفر، 1.12 لیتر بنزین در ایران مصرف می شود. یعنی یک خانواده چهار نفره حتی اگه خودروی شخصی نداشته باشند، در یک شبانه روز سهمی 4.5 لیتری در مصرف بنزین کشور دارند.

در کشور پرجمعیت چین با جمعیتی بالغ بر یک میلیارد و 386 میلیون نفر (آمار سال 2017) حدود 468 میلیون لیتر بنزین در روز مصرف می شود. به عبارتی در هر شبانه روز به ازای هر نفر، 0.34 لیتر بنزین در چین مصرف می شود.

در کشور ترکیه با جمعیتی بالغ بر 80 میلیون نفر، روزانه 8 میلیون و 268 هزار لیتر بنزین مصرف می شود. به عبارتی در هر شبانه روز به ازای هر نفر، 0.1 لیتر بنزین در ترکیه مصرف می شود.

مقایسه مصرف بنزین در ایران و ترکیه از این نظر مقایسه ای جالب است که تعداد جمعیت دو کشور و تعداد خودروهای سبک دو کشور، تقریبا یکسان است. اما در ایران به ازای هر نفر، 10 برابر هر ترکیه ای و 3 برابر هر چینی بنزین مصرف می شود.

طبق اعلام دولت در نیمه مهرماه سال جاری "در هر روز 91 میلیون لیتر بنزین در ایران مصرف می‌شود، یعنی ایرانی‌ها در هر ساعت 3 میلیون و 790 هزار لیتر بنزین مصرف می‌کنند که این رقم تقریباً 6 برابر میانگین مصرف بنزین در جهان است."

ارسال نظر

 • مجید
  ۱ ۱

  از نظر میانگین مصرف ماشین ها هم مفایسه کنید.

 • آزاد
  ۰ ۱

  ترکیه رو مثال زدید ولی کیفیت اتومبیلها و درصد خودروهای گازوییل سوز رو هم بگین بهتر میشه

 • ...
  ۰ ۱

  باسلام.بازم اگر کیفیت خودرو رو هم در نظر بگیریم،10 برابر نمیشه! متاسفانه در کشور فرهنگ استفاده از بنزین نیست و بعضی ها هستن،برای کوچک ترین کارها حتا رفتن مغاز نزدیک خونه هم با ماشین میرن! ای کاش هم مردم باهم دیگه هماهنگ میکردن،اگر کسی بی رویه از مصرف بنزین استفاده می کند برخورد کنند،اینطوری قیمت ها بالا نمیرفت. از اون طرف هم مشکل قاچاق بنزین است،که چطور این حجم میلیون قاچاق بنزین اسست! و واقعا نیاز است برخورد جدی صورت بگیری،حق مردم داره خورده میشه که چنین حجم قاچاق صورت بگیره

آخرین خبر ها