کد خبر 293375

در نشست با استاندار و نمایندگان مردم مازندران،

اردکانیان: پنج هزار مگاوات برق باید در سال آینده بیشتر تولید کنیم

وزیر نیرو گفت: برای اینکه تابستان ۹۸ را بدون خاموشی داشته باشیم نیاز به ۸ تا ۹ هزار مگاوات برق علاوه بر ظرفیت فعلی است که باید پنج هزار مگاوات برق را با سرمایه گذاری در ۲۵ نیروگاه جدید به مدار بیاوریم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، رضا اردکانیان چهارشنبه شب در نشست با استاندار، نمایندگان مردم مازندران در مجلس شورای اسلامی و مدیران آب و برق استان افزود: 4 هزار مگاوات دیگر نیز باید از طریق اسم رمز ' مدیریت مصرف ' بدست بیاوریم.

وی توضیح داد: برای رسیدن به هدف مدیریت مصرف تعرفه های جدید تشویقی را برای گروه های مختلف مصرف کننده در نظر خواهیم گرفت، برای گروه کم مصرف سیاست تشویقی خوبی را خواهیم داشت و در عوض برای پرمصرف ها نیز تعرفه بالایی را در نظر می گیریم.

اردکانیان به مقوله هدر رفت برق اشاره کرد و گفت: اگر چه هدر رفت برق را نمی توان به صفر رساند اما هدر رفت در شبکه توزیع کشور ار 14درصد به10.6رسیده است که باید به زیر 10 درصد برسیم تا به استاندارد جهانی نزدیکتر شویم.

وزیر نیرو در این نشست در پاسخ به مخالفت های مردم، مسئولان و به ویژه نمایندگان مردم مازندران با طرح انتقال آب دریای خزر گفت: در 9ماهی که در دولت به عنوان وزیر مشغول به خدمت شدم، اشاره کتبی یا شفاهی از سوی رئیس جمهوری بابت این موضوع نشده است.

وی افزود: اخلاق و وظیفه حکم می کند که اعلام کنم حجت الاسلام روحانی رئیس جمهوری بر خلاف ادعاهای مطرح شده از سوی نمایندگان مجلس، تاکنون هیچ حرفی را در خصوص طرح انتقال آب دریای خزر و یا سد فینسک به من نزده است.

اردکانیان توضیح داد: تجربه انتقال آب از یک نقطه به نقطه دیگر نشان داده است پس از مدتی نقطه ای که آب را دریافت کرده است، با برخورداری از آب مورد نظر در اثر بی مدیریتی با بحران های شدیدتری مواجه می شود.

مجمع نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی در این نشست با انتقاد شدید از موضوع انتقال اب دریای خزر به سمنان خواستار خاتمه دادن به این موضوع از سوی دولت شد.

علی اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر نیرو گفت: سیاست دولت و وزارت نیرو در مورد طرح انتقال اب دریای خزر به سمنان شفاف گفته نمی شود، بدانید که به هیچ عنوان مردم و مسئولان استان اجازه چنین کاری را به دلایل علمی نخواهند داد.

علی ادیانی دیگر نماینده مردم مازندران در مجلس نیز خطاب به وزیر نیرو گفت: 2 رئیس جمهوری که از سمنان قوه مجریه را در دست گرفته اند موضوع انتقال آب دریای خزر را مطرح کردند و امروز به جان سرشاخه های آب رودخانه های مازندران نیز افتادند.

طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان در دولت دهم در دستور کار قرار گرفت و حتی رئیس وقت دولت به همراه تعدادی از وزرای کابینه با آوردن بلدوزر و بیل مکانیکی در ساحل خزر اجرای آن را کلید زدند ، اقدامی که در همین حد باقی ماند.

دولت دهم قرار بود در فاز اول این طرح، آب دریای خزر را از طریق ساری به سمنان رسانده و از آنجا به مناطق مرکزی ببرد و در فازهای بعدی طرح را به خلیج گرگان گسترش داده و از آنجا آب خزر را به استان های خراسان انتقال دهد.

بر اساس این طرح مقرر بود که دولت سالانه حدود 500 میلیون متر مکعب آب به کویر مرکزی کشور منتقل کند و تعیین شده بود که شیرین سازی آن هم در سواحل دریای خزر یعنی مبدا انتقال انجام گیرد.

براورد اولیه هزینه تمام شده این طرح حدود 2 هزار میلیارد تومان بود که بعدها اعلام شد که فاز نخست آن در سمنان نیاز به بیش از سه هزار میلیارد تومان اعتبار دارد .

وزیر نیرو در ادامه سخنانش در نشست شب گذشته در ساری به اهمیت توجه به آب و برق استان مازندران اشاره کرد و گفت: با توجه به گردشگری و مسافر خیزی استان باید علاوه بر توجه ویژه به تولید، مدیریت مصرف را در این استان جدی بگیریم.

اردکانیان با تاکید بر اینکه باید نسخه خاص مدیریت مصرف برق و آب را در مازندران عملیاتی کنیم، ادامه داد: برای بودجه 98 جلسه ای را با مسئولان و نمایندگان مازندران در مجلس برای طرح های آب و برق استان خواهیم داشت.

وزیر نیرو گفت: اهمیت آببندان های شمال برای تامین آب کشاورزی، پرورش ماهی و حتی گردشگری در وزارت نیرو مورد توجه قرار گرفته است و این موضوع به صورت ویژه بررسی می شود.

آببندان، استخر یا تالاب دست ساز خاکی و بسیار بزرگ است که از گود کردن و خاکبرداری یک محدوده و ریختن، کوبیدن و ایجاد دیواره خاکی دور این محدوده به وجود می آید تا روان آب ها در آن برای بهره برداری کشاورزی ذخیره شود.

این سازه ذخیره ساز آب کشاورزی ، مختص استان های شمالی کشور است که در مازندران به آن 'اندون ' ، در گیلان 'سل ' و در استان گلستان 'بندسار' می گویند.

وزیر نیرو گفت: نباید در طرح مسایل اشتباه و احساسی عمل کنیم چراکه سطح توقعات را بیشتر کرده و در نتیجه نارضایتی ها افزایش می یابد.

اردکانیان با اشاره به اینکه در چنین شرائطی اگر هم 10 برابر بیشتر از دوره های قبل کار کنیم ،نارضایتی ها بیشتر می شود، اظهار داشت: معتقدم بخشی از عدم توفیق ناشی از تفاوت سلیقه در شیوه پیگیری مسایل است.

وی ادامه داد: مسایل این روزها را دستکم نگیریم ،سلیقه ای عمل کردن موجب صدمات بیشتری بر بودجه کشور و در نتیجه حس رضایتمندی مردم را بر نمی انگیزد ، پس بر اساس داشته ها خود برنامه ریزی و استفاده کنیم.

اردکانیان با اشاره به اینکه مردم مازندران برغم همه مضیقه هایی که در حوزه اب و برق دارند، اگر در چنین شرایط و با نعمت های خدادادی احساس خوشبختی نکنند، بدانید که دیگر مردم استان های کشور چه باید بکنند.

وی با بیان اینکه شرایط پایه ای مازندران برای جبران عقب ماندگی ها فراهم است، گفت: مازندران 18میلیون نفر مهمان دارد و آنچه از روحیه وتلقی مردم استان مشاهده می شود بسیار مهم و اثرگذار در دیگر مردم استان های کشور است.

اردکانیان توجه به بخش خصوصی در تولید انرژی برق را بسیار جدی در وزارت نیرو دانست و گفت: رئیس جمهوری دستور اکید داده اند تا 3ماهه آینده برنامه تکمیلی آب و برق را ارائه دهیم و در این برنامه دولت تا سقفی تامین کننده آب و برق است و مابقی را بخش خصوصی انجام می دهد و بر اساس تصمیم شورای اقتصاد انرژی از آنان به صورت تضمینی خریداری می شود.

وزیر نیرو در ادامه گفت: طرح های سازکاری با کم آبی را به عنوان گفتمان جدید در ادبیات مدیریت منابع آبی وارد کرده ایم که البته ما اگر دنبال پر آبی باشیم، بدنبال حل نشدن مشکلات می رویم، بدانید اقلیم ایران بر اساس کم آبی مدیریت می شود.

اردکانیان در پایان در مورد سد فینسک در سمنان که گفته شده بر روی سرشاخه های سد رجایی است، گفت که سد فینسک جزء طرح هایی است که 10 سال پیش مطرح شد اما بررسی ها نشان داده که توجیه اقتصادی بالایی نداشته و به همین دلیل هنوز جزء طرح های دارای ردیف اعتباری در وزارت نیرو نیست و تاکنون نیز اقدام جدی روی آن انجام نگرفته است.

وزیر نیرو برای بازدید و افتتاح چند طرح آبی و برقی روز گذشته وارد رامسر شد و ضمن بازدید از سد در حال ساخت هراز سه طرح برقی را افتتاح کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر