کد خبر 151732

اطمینان خاطر ایران به رقیب قدرتمند؛

نمی‌خواهیم جایگزین روسیه شویم!

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در اظهاراتی به رقیب قدرتمند ایران در حوزه گاز اطمینان خاطر داد که برنامه‌ای برای جایگزینی روسیه در بازار گاز اروپا وجود ندارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: یکی از اهداف راهبردی کشور، صادرات است. براساس فرمایشات مقام معظم رهبری، در حوزه اقتصاد مقاومتی باید صادرات داشته باشیم و نقش خود را در تجارت جهانی بازی کنیم.

وی یادآور شد: ایران هم‌اکنون یک درصد از تجارت جهانی گاز را در اختیار دارد و این میزان باید به ١٠ درصد افزایش یابد.

عراقی ادامه داد: ایران در دراز مدت می تواند با کشورهای زیادی تعامل داشته باشد و از طریق ال ان جی به بازار اروپا دست یابد. معاون وزیر نفت با بیان این که بازار اروپا، بازاری نیست که بتوانیم با روسیه رقابت کنیم، گفت: ما جایگزین روسیه نمی شویم و هدفی هم در این زمینه نداریم.

به گفته وی، ایران بازار خود را دارد و همسایه های ما به گاز نیاز دارند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: با توجه به وجود بزرگترین مخزن گاز دنیا، ایران ظرفیت بالایی در تامین گاز همسایه های خود دارد و مسائلی از جمله قیمت، امکانات سیاسی و فنی باید به مرور حل شود.

وی اعلام کرد: برداشت من این است که ایران تنها کشور منطقه است که این توان را دارد که گاز همسایه ها را تامین کند و از سوی دیگر، همسایه های ما نیز به این گاز نیاز دارد.

عراقی اظهار کرد: تولید گاز ایران تا چهار سال آینده از ٦٠٠ میلیون مترمکعب در روز کنونی به یک میلیارد و ٢٦٠ میلیون مترمکعب افزایش می یابد.

به گفته معاون وزیر نفت، برداشت ایران از مخزن پارس جنوبی تا سال آینده با قطر برابر می شود و می توانیم این گاز را به ارزش افزوده تبدیل کنیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه بخش خانگی در زمستان مصرف بالایی دارد و با بهینه سازی مصرف می‌توانیم روزانه ٦٠ تا ١٠٠ میلیون مترمکعب در مصرف گاز صرفه جویی کرده و این مقدار گاز را به ارزش افزوده تبدیل کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: بهینه سازی مصرف گاز در بخش خانگی نیازمند قانون، قیمت، فناوری و فرهنگ سازی است.

وی تاکید کرد: بهینه سازی مصرف انرژی باید به فرهنگ ملی بدل شود و گاز را به جای سوختن برای ساختن اختصاص یابد. عراقی ادامه داد: می توانیم با بهینه سازی مصرف، اقتصاد کشور را بر مبنای گاز توسعه دهیم و گاز را به ارزش افزوده تبدیل کنیم.

براساس گزارش وزارت نفت، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران عنوان کرد: گاز با تزریق به مخازن نفتی و ازدیاد برداشت، تحویل به پتروشیمی ها به عنوان خوراک، تحویل به صنایع و نیروگاه ها و جایگزینی با سوخت های مایع و صادرات به ارزش افزوده تبدیل می شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر