تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۱

مجلس مالیات سیگار را افزایش داد

اعضای کمیسیون تلفیق بودجه مجلس به افزایش دریافت مالیات سیگار رای دادند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، با پایان یافتن مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه مجلس برخی از این احکام را از منظر منابع و مصارف بودجه سال آینده بررسی خواهیم کرد.

یکی از مصوبات پرسر و صدا مربوط به دریافت مالیات از سیگار است. در تبصره ۶ لایحه بودجه، بندی الحاق شد که مالیات بر هر نخ سیگار تعیین شده است.

طبق بند الحاقی ۷ «از ابتدای سال ۱۴۰۱ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی مبلغ ۲,۳۰۰ ریال، تولید داخل با نشان بین المللی (برند) مبلغ  ۸٬۰۰۰ ریال، هر نخ سیگار وارداتی مبلغ ۱۵٬۰۰۰ ریال و هر بسته پنجاه گرمی معسل تنباکوی قلیان داخلی ۳۰,۰۰۰ ریال و هر بسته تنباکوی وارداتی ۳۰۰,۰۰۰ ریال به عنوان عوارض اضافه می گردد.»

۱- هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی ۲۳۰ تومان

۲- هر نخ سیگار تولید داخل با نشان بین المللی ۸۰۰ تومان

۳- هر نخ سیگار وارداتی ۱۵۰۰ تومان

۴- هر بسته پنجاه گرمی تنباکوی قلیان داخلی ۳۰۰۰ تومان

۵- هر بسته تنباکوی وارداتی ۳۰ هزار تومان

پیش بینی می‌شود از این محل حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان مالیات اخذ شود. البته این اقدام در حالی با رای مثبت نمایندگان همراه شده که اخیر نیز در قانون مالیات بر ارزش افزوده، برای انواع مواد دخانی و سیگار مالیات وضع شده است.

براساس جزئیات بند ت ماده ۲۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده نرخ انواع سیگار و محصولات دخانی مشمول مالیات و عوارض بدین شرح است:

۱- سیگار، توتون پیپ و تنباکوی تولید داخلی، نرخ ۲۵ درصد

۲- سیگار، توتون پیپ و تنباکوی تولید داخل با نشان بین المللی که فهرست آن توسط وزارت صمت تهیه و به تصوب هیات وزیران رسیده است با نرخ ۴۰ درصد

۳- سیگار، توتون و پیپ و تنباکوی وارداتی، با نرخ ۶۵ درصد

۴- توتون خام وارداتی با نرخ ۱۰ درصد

۵- توتون فرآوری شده وارداتی (خرمن توتون) با نرخ ۳۵ درصد

طبق گفته داود منظور رییس کل سازمان مالیاتی اعمال نرخ مالیات و عوارض ارزش افزوده سیگار و محصولات دخانی از تاریخ ۱۳ دی ماه امسال لازم الاجرا شد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند افزایش بی محابای سیگار اعم از داخلی و وارداتی به مسئله قاچاق این کالا می‌افزاید. حتی برخی نهادهای امنیتی نیز در این باره به نهادهای سیاست‌گذار هشدار داده‌اند.

منبع: فارس
این مطلب برایم مفید است
۵ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

  • بی نام
    ۰ ۰

    همه جوره دست تو جیب مردم توسط نماینده ای توسط ملت انتخاب نشده اند!!!!!!!

دیگر رسانه‌ها