کد خبر 517315

با توجه به در نظر گرفتن هزینه 4 میلیون تومانی ساخت هر متر مربع مسکن به طور متوسط در سطح کشور، تسهیلات 300میلیونی می‌تواند 100 درصد هزینه ساخت یک واحد مسکونی 75 متری را پوشش دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، یکی از مهمترین موانع تولید اساسی‌ترین کالای مورد نیاز مردم یعنی مسکن در سال‌های گذشته بی‌توجهی نظام بانکی نسبت به تامین مالی حوزه ساخت مسکن تلقی می‌شود.

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر بانک‌ها توجهی به حوزه مسکن که یک پیشران اقتصادی است، ندارند و از پرداخت تسهیلات ساخت مسکن صرف نظر می‌کنند.

با توجه به اینکه بی‌توجهی نظام بانکی به پرداخت سهم بخش ساخت مسکن از تسهیلات پرداختی بر تولید و عرضه این کالای اساسی تاثیر منفی گذشته و به دنبال آن زمینه افزایش قیمت نجومی مسکن را به دنبال داشت، لذا نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در قالب تبصره 18 قانون بودجه سال 1400، نظام بانکی را به پرداخت سهم ساخت مسکن از تسهیلات پرداختی معادل مبلغ 360 هزار میلیارد تومان مکلف نمودند.

بر مبنای قانون بودجه سال 1400، نظام بانکی کشور مکلف است، نسبت به پرداخت 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات ساخت مسکن معادل 20 درصد از تسهیلات نظام بانکی را در قالب وام ساخت به متقاضیان واجد شرایط که وزارت راه و شهرسازی اقدام کند.

مبلغ مذکور باید در حوزه احداث و نوسازی 400 هزار واحد مسکن روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر و 800 هزار واحد مسکونی در سایر شهرهای کشور هزینه شود.

در همین راستا، مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره جزئیات تبصره18 قانون بودجه 1400، گفت: «در سال 1400 هر متقاضی واجد شرایط مورد تایید وزارت راه و شهرسازی می‌توان از تسهیلات 300 میلیون تومانی با دوره بازگشت 20 سال استفاده کند.»

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، ضمن تاکید بر اینکه ساخت مسکن یک پیشران اقتصادی است که 186حرفه به آن مرتبط است، گفت: «نظام بانکی در سال‌های اخیر سهم بخش مسکن را پرداخت نکرده است، اما در مجلس یازدهم با توجه به اهمیت تامین سرپناه در معیشت مردم نسبت به احیای این سهم اقدام کرد و 360 هزار میلیارد تومان از منابع داخلی بانکی را به ساخت 1.2میلیون واحد مسکونی هدایت کرد.»

بررسی تبصره 18 قانون بودجه1400 خبر از توجه نمایندگان مردم به چند نکته اساسی در این قانون و توجه به تجربیات گذشته خبر می‌دهد.

مساله اول در این باب توجه نمایندگان مردم نسبت به ضمانت اجرایی این قانون است، زیرا در گذشته نیز تجربه وضع قوانین شورای پول اعتبار به منظور هدایت تسهیلات بانکی به حوزه ساخت سابقه داشته، اما بانک‌ها کمترین توجهی به اجرای قانون نداشته‌اند.

از همین رو اگر بانکی نسبت به اجرای این قانون یعنی پرداخت 20درصد از تسهیلات پرداختی خود مطابق تعیین بانک مرکزی به حوزه ساخت مسکن در قالب تسهیلات 300میلیون تومانی اقدام نکند، با افزایش سپرده قانونی که قدر تسهیلات دهی بانک‌ها را کاهش می‌دهد مواجه شده که در نظام بانکی جریمه بزرگی به حساب می‌آید.

مساله دوم مورد توجه نمایندگان مردم به تامین مالی ساخت مسکن، توجه به مساله خانوارهای پر جمعیت است. از همین رو حداقل 20درصد از منابع 360 هزار میلیارد تومانی موضوع این قانون معادل 72 هزار میلیارد تومان به خانوارهایی تعلق می‌گیرد که 3 یا بیش از 3 فرزند دارند، لذا این خانوارها در الویت قرار گرفته‌اند.

با توجه به این نکته که تسهیلات ساخت مسکن در نظر گرفته شده در سال 1400 برای هر خانوار واجد شرایط معادل 300میلیون تومان در نظر گرفته شده، لذا بخش از مردم تصور می‌کنند، این تسهیلات برای خانه‌دار شدن کافی نیست.

تسهیلات در نظر گرفته شده مذکور به حوزه ساخت مسکن تعلق دارند و متقاضیان واجد شرایط باید برای تامین زمین یا از بافت فرسوده استفاده کنند یا از شرایط وزارت راه و شهرسازی به منظور استفاده از زمین‌های اجاره 99سال با هزینه بسیار کم بهره ‌ببرند و تسهیلات 300میلیون تومانی را برای ساخت استفاده کنند.

با توجه به در نظر گرفتن هزینه 4 میلیون تومانی ساخت هر متر مربع مسکن به طور متوسط در سطح کشور، این تسهیلات می‌تواند 100درصد هزینه ساخت یک واحد مسکونی 75 متری را پوشش دهد.

نکته قابل توجه در تحقق قانون بودجه سال 1400، اقدام به موقع بانک مرکزی در حوزه پشتیبانی از تولید مسکن و مانع زدایی از جریان تولید واحد مسکونی متناسب با نیاز است، زیرا بر مبنای قانون این نهاد مکلف است تا در فرودین ماه سال1400 سهمیه هر بانک به منظور پرداخت تسهیلات 300 میلیون تومانی ساخت مسکن را تعیین کند.

همچنین با ارائه سامانه‌ای، نسبت به ارائه گزارش برخط آمار تسهیلات اعطایی اقدام کند تا شاهد تخصیص این منابع در حوزه ساخت مسکن و صاحب‌خانه شدن 1.2 میلیون خانوار واجد شرایط معادل بیش از 4میلیون نفر ایرانی در سال1400 باشیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • حسین شمس آبادی
  ۲ ۱

  سلام اقا نمیدونم یک سال یک وام ده میلیونی نتونستم بگیرم

 • مستاجر
  ۳ ۲

  با دادن این وامها باعث گرانی مسکن میشوید

 • کامیار
  ۵ ۲

  فقط دوتا قانون مستحکم میخواد یکی هر کدملی یک خانه یعنی اگر کسی خونه دوم یا سوم داره باید نصفشو مالیات بده و دومیش اینکه هرسند تازه ای که زده میشه نشه به نام دیگری زد و خرید و فروش کرد تا ده سال یعنی دلال بازی تموم براحتی قیمت ملک شصت درصد کاهش میابد

 • زهرا
  ۳ ۱

  برای افراد مددجوی کمیته امداد و مستاجر و بدون خانه اونم با این وضع معیشت و گرانی و بیکاری ....ایا میتونیم خانه دار بشیم!!!!!

 • کارگر
  ۴ ۱

  آیا با این حقوقها میتوان قسطش را داد پس این وامها مال از ما بهتران است

 • مستاجر
  ۰ ۰

  ههمش دروغه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من مستاجرم وکارمند اموزش وپرورش با سه فرزند و۱۱ساله خودم سرپرست فرزندانم هستم .با ۳۰۰میلیون زمین بخرم یا مجوز ساخت وعوارض شهرداری یا مصالح وکارمزد کارگر یا کابینت و.....اگه بخوام خونه بخرم تو شهرستان کوچک ما مسکن مهر که بر اثر زلزله هزاران ترک وشکست توش خورده هم نمیتونم بخرم

 • سمیرا
  ۰ ۰

  دوسال پیش بدون پول پیش اقدام کردم که ۲۰ماوراق بگیریم وبعد ۲۰۰موام که بشه یه خونه بخریم حتی حاشیه شهراما انقدر شرایط سخت داره که باید خوابشو ببینیم 😔😔تازه بااین شرایط سه ونیم م هم باید قسط میدادیم ازکجااا.....الان چقدر شده بااین حقوقای کارگری مال مانیست😭😭😭

 • راننده مستاجر
  ۰ ۰

  خیلی عالیه خداخیرتون بده ولی به شرط اینکه منظورتون ازدهک پایین جامعه فقط کمیته امدادوبهزیستی نباشه مارانندگان تاکسی هم پوشش بدین خداوکیلی به فکرماهم باشیدماهم بااین درآمدکم مستاجریم وزن وبچه داریم

 • سیداحمد
  ۰ ۱

  وام مال کسانیه ک میتونن ضمانت ارائه بدهند امثال ماکه نمیتونیم این چنین ضمانتی بدیم هیچوقت نمیتونیم دلمونو به این چیزاخوش کنیم.

 • ناشناس
  ۰ ۱

  شما به شعور مردم توهین میکنید، آخه با 300 میلیون میشه خونه خرید؟ مگر اینکه تو صحرا چادر بزنن، خونه زیر 1ونیم میلیارد گیر نمیاد، تازه با این همه سود که میگیرین تا عمر دارن باید قسط بدن، بجای اینکار قیمت‌ها و برگردونیم به 10 سال پیش اگر توان دارین با 300 میلیون خونه اجاره نمیدن چه برسه که بفروشن

 • ناشناس
  ۱ ۰

  خیلی ممنون از نمایندگان محترم ، این روش خیلی خوبی است ، وام رو باید به ساخت مسکن بدین تا هم مسکن ساخته بشه و هم تقاضا برای خرید کم بشه اینطوری با یه تیر دو نشون رو میزنین ، کسی هم که میخواد خونه بخره همون وام مسکن ساخته شده منتقل بشه به نامش

 • حمیدعالمی
  ۰ ۰

  سلام واقعا من موندم از این مسولین همه چیز میدونن ولی خودشون زدن به خنگی و نادانی از اون بالاش بگیر که در راس امور هست خونه جایی سرمایه گذاری نیست اقایی نادان خونه جایی ارامش و زندگی خانواده و اسایش و امن خانواده هست چطور شما ها امار همه چیز ملت دارید نمیتونید یه قانون تصویب کنید که ملت برای یه کد ملی یه خانه اونیکی که پول داره میره فرشته تهران 400 متری میخره با دیوار طلا کوب اونیکی که نداره میاد مولوی میخره 70متر ولی یه خونه باید داشته باشه بعدا توانش داشت خونه اش میفروشه میره بزرگترش جایی دیگه میخره ولی یه خونه چرا این قانون تصویب نمیکنن چون حضرات خودشون اولین کسی هستن که ضرر میکنن خدا لعنتتون کنه که باید ارزو بشه برای ما با ولی کار کردن یه خونه 70متری خدا ازتون نگذره انشااا کوفتتون شه درد و بلا بگیرید نتونید استفاده کنید با ارامش از پولهایی مفتی که بدست اوردید