کد خبر 513480

 قیمت حدودی پرتقال و سیب تنظیم بازاری را ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان و ۸۹۰۰ تومان اعلام شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار و معاون بازرگانی داخلی وزارت گفت: برای تامین بازار شب عید حدود ۴۰ هزار تن میوه ذخیره سازی شده و استانداران و کارگروه های تنظیم بازار استانی هر مقدار که درخواست داشته باشند ارسال و توزیع می‌شود. سیب و پرتقال بیشترین مصرف را در بین میوه ها بخصوص برای شب عید دارند.

وی افزود:هم اکنون،در ۲۶۰ نقطه از میادین میوه و تره بار که ظرف چند روز آینده به ۲۷۰ نقطه نیز خواهد رسید، میوه با کیفیت و قیمت مناسب عرضه می‌شود.  ۷۰ درصد مردم تهران از میادین میوه و تره بار خرید می کنند که قیمت ها ۳۵ تا ۴۰ درصد در این میادین، پایین تر از قیمت در فروشگاه‌های دیگر است.

قبادی تصریح کرد: مشکلی در تامین و تولید میوه وجود ندارد و توزیع آن از روز گذشته در سراسر کشور آغاز شده اما هزینه تولید بسیار بالا رفته است. سال گذشته نرخ ارز نصف امسال بود و حالا سبد میوه، کود، سم،  هزینه‌های کارگری و حمل و نقل به شدت افزایش پیدا کرده است. پرتقال با قیمت ۹ تا ۱۰ هزار تومان و سیب زیر ۹۰۰۰ تومان به عمده فروشی می‌رسد و با سود حدود ۱۵۰۰ تومان در میادین و میوه و تره بار عرضه می‌شود.بنابراین،بهترین پرتقال تنظیم بازاری با قیمت حدود ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان و سیب حدودا ۸۹۰۰ تومان در میادین میوه و تره بار به فروش می‌رسد.

معاون امور بازرگانی داخلی وزارت صمت ادامه داد:در دو ماه گذشته ۱۵ هزار و ۴۵۰ پرونده تخلف به ارزش ۲۰۰ میلیارد تومان تشکیل و به تعزیرات ارسال شده، درباره وضعیت بازار مرغ گفت: به وزارت جهاد کشاورزی تکلیف شده بود که ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی شود و در غیر این صورت مرغ به کشور وارد شود. نیاز کشور ۱۱۰ تا ۱۱۵ قطعه جوجه است. وزارت جهاد می‌گوید این میزان تولید را انجام داده، اما برآوردها تایید نمی‌کند.

وی خاطرنشان کرد:تهران گیرنده مرغ از شمال کشور است و تولیدکننده نیست، مدیران استانی در استان‌های تولیدکننده مرغ را نگه می‌دارند. حالا وزارت کشور پای کار آمده تا این مشکل حل شود و مقرر شده وزارت جهاد کشاورزی به تامین مرغ استان تهران اقدام کنند. مشکلی در تامین مرغ وجود ندارد و ذخایر منجمد هم تامین شده، اما مردم به مرغ گرم تمایل بیشتری دارند که درست هم هست.همچنین، بزودی مرغ منجمد در میادین میوه و تره بار توزیع می شود.

معاون امور بازرگانی داخلی وزارت صمت افزود:روش اجباری روغن نیز تاکید کرد که این کار تخلف است.گزارش مستندی در این رابطه دریافت نکردم. تامین روغن مشکلی ندارد. میانگین مصرف ماهانه ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تن است، اما ۲۰۰ هزار تن روغن در کشور تولید می‌شود.

وی درباره نقد به ستاد تنظبم بازار، گفت: نقد در رابطه با گرانی‌ها به بنده و همکاران من وارد است و اینکه مقام معظم رهبری به موضوع ورود کردند یعنی نتوانستیم موفق باشیم. اما همه از مجموعه دولت و دستگاه‌های بازرسی و غیره پای کارند و تلاش می‌کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر