کد خبر 511970

مشاور نظام صنفی کشاورزی گفت: چه دلیلی دارد باغداری که پرتقالش را بر روی درخت  ٢ تا ٣٠٠٠ تومان به فروش رسانده و قیمت آن داخل انبارهای سورتینگ و سردخانه ها کیلویی ۶ تا ٧٠٠٠ تومان  شده ،برای مصرف کننده کیلویی ۲۰ هزار تومان به فروش برسد؟

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، محمد جواد خاکزاد مشاور نظام صنفی کشاورزی با اشاره به اینکه بحث گرانی در بازار ارتباط مستقیمی با حضور دلالان و سوداگران بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان دارد، عنوان کرد: دولت باید در این موضوع تعیین و تکلیف کند. یعنی یا ساماندهی بازار میوه را واگذار کند و خودش نقش نظارتی داشته باشد یا اینکه مستقیما وارد عرصه شود و بازار را کنترل کند، زیرا دلیلی ندارد باغداری که محصول پرتقالش  را بر روی درخت  ۲ تا ٣٠٠٠ تومان فروخته و داخل انبارهای سورتینگ و سردخانه ها  ۶ تا ٧٠٠٠ تومان شده به دست مصرف کننده کیلویی ۲۰ هزارتومان برسد.

مشاور نظام صنفی کشاورزی با تاکید به اینکه از گرانی میوه در بازار آگاه هستیم ولی این پول به جیب تولیدکننده نمی رود، گفت: متاسفانه سود اصلی حاصل از فروش محصولات کشاورزی به جیب عده ای سوداگر رفته و به جای برگشت به بخش کشاورزی و توسعه آن، در  بخش های دیگر سرمایه گذاری می شود.

وی افزود: صاحبان سردخانه و سورتینگ داران به دنبال منافع جزیرهای خودشان هستند و وظیفه خود را در تقسیم سود با کشاورز انجام نمی دهند و با وجود اینکه تولیدکننده یکسال تمام برای کود، سم و آب هزینه پرداخت می کند و سختی زیادی می کشد ولی سود اصلی به جیب  سورتینگ داران می رود و اخیرا نیز سود به دلالانی می رسد که بازار را شناسایی کرده و در مواقعی وارد بازار می شوند.

خاکزاد ادامه داد: اوج تولید میوه در آبان و آذر است و بعد از آن بایستی کل تولیدات بخش کشاورزی از روی زمین جمع آوری شود. بیشتر کشاورزان به دلیل اینکه یکسال هزینه کرده اند بدهکار بانک، بیمه و فروشگاه های سم یا کارگزاران نهاده ها هستند و به همین دلیل مجبورند محصولات را هرچه سریع تر به فروش برسانند که متاسفانه بیشترین آسیب را هم می بینند. از آن طرف کشاورزانی هم که محصولاتشان را در انبار برای شب عید نگهداری می کنند  هم با پایین ترین قیمت محصولاتشان را عرضه می کنند و سودی از فروش آن نمی برند.

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان مازندران با بیان اینکه گاهی دیده می شود اختلاف قیمت میوه از زمین تا کف بازار به  حدود ۱۰۰ درصد می رسد، گفت: تعدد دلالان و شناسایی بازار در مقاطع مختلف منجر به گرانی میوه شده است و دولت بایستی هرچه سریع تر در این بخش تعیین تکلیف کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر