کد خبر 461004

از بازار شگفت­ انگیز صادرات سود پرک در سال ۹۹ چه می‌دانید؟

با کاهش ارزش پول ملی، صادرات بسیاری از کالاها در ایران به دلیل قیمتی ارزان­تر نسبت به سایرکشورهای رقیب، با رونق و اقبال گسترده­ای روبرو شده است. سود پرک یک ماده شیمیایی پرکاربرد و ارزشمند است که در صنایع گوناگون، مورد استفاده­های فراوانی قرار می­گیرد.

Picture11_OmP67L6

صادرات سود پرک هم از این رونق و اقبال بی نصیب نمانده و بازار بزرگی را در صادرات به خود اختصاص داده است.

سال 99 را می­توان سال رونق بی­ سابقه صادرات در ایران دانست. البته با کاهش قابل توجه ارزش پول ملی در سال 98، این رونق از سال گذشته آغاز شد و در سال 99 به اوج خود رسید. در این مطلب ابتدا سود پرک و کاربردهای آن را بررسی می­کنیم و بعد از آن به بازار بزرگ و سودآور صادرات آن در ایران می­پردازیم. تا انتهای این مقاله جذاب با ما همراه باشید.

سود پرک (سود سوزآور) چیست؟

سود پرک که به سود سوزآور نیز در بین مردم معروف است، ماده معدنی ارزشمندی است که فرمول شیمیایی آن به شرح زیر است:

NaOH  = آنیون هیدروکسید (OH-) + کاتیون سدیم (Na+)

با دقت بر فرمول ذکر شده در می­یابیم که نام علمی سود پرک (سود سوزآور) سدیم هیدروکسید است. این ترکیب یونی که به شکل جامد و سفید رنگ است، در تماس با پوست، موجب سوختگی شیمیایی شدیدی می­شود. در واقع نام «سود سوزآور» از ویژگی «ایجاد سوختگی شدید شیمیایی بر روی پوست» برداشته شده است.

سود پرک به سرعت در آب حل می­شود. از ویژگی­های دیگر این ماده شیمیایی که می­توانیم به آن اشاره کنیم این است که به سادگی وارد واکنش با اکسیژن و دی­اکسید کربن هوا شده و آنها را جذب می­کند. به همین دلیل، باید شرایط حمل و نقل و انبارداری ویژه­ای برای این ماده معدنی پراستفاده در نظر گرفت.

حال که با این ماده شیمیایی به خوبی آشنا شده­ایم، زمان آن فرا رسیده است که به روش­های دستیابی به آن بپردازیم. قطعا بدون دانستن نحوه تولید، نمی­توانیم در بازار بزرگ صادرات سود پرک در سال 99 سهم قابل توجهی برای خود به دست آوریم.

روش­ های تولید و تهیه سود پرک

به صورت کلی سود پرک یا همان سود سوزآور، به دو صورت تولید می­شود:

 1. فرآیند سودا – آهک (روش قدیمی)
 2.  الکترولیز محلول سدیم کلرید (روش امروزی)

در ادامه به بررسی این دو روش می­پردازیم.

فرآیند سودا آهک

فرآیند سودا – آهک را می­توان نخستین روش مدرن دستیابی به سود پرک دانست. در این روش سودا آش (کلسیم هیدروکسید) با سدیم کربنات وارد واکنش شده و به کاستیک سودا تبدیل می­شود. فرمول این واکنش شیمیایی به شرح زیر است:

Ca(OH)2 + Na2CO3 è CaCO3 + 2NaOH

الکترولیز محلول سدیم کلرید

همانطور که در ابتدای مقاله هم ذکرکردیم، سود پرک ماده بسیار پر استفاده­ای است. مشکلی که روش اول در تولید سود پرک ایجاد می­کرد این بود که توانایی تامین نیاز گسترده جامعه صنعتی کنونی را در این حجم عظیم استفاده نداشت و تولید آن بسیار محدود بود. به همین دلیل روش دومی توسط دانشمندان کشف شد که بیشترین بهره­وری و تولید را به این ماده معدنی بخشید.

در روش دوم، سود پرک از طریق فرآیند الکترولیز محلول­های سدیم کلرید در ظروف الکترولیتی به دست می­آید.

البته تولید سود پرک به سادگی که در توضیحات بالا نوشتیم نیست و دارای دشواری­ها و پیچیدگی­های فراوانی است. اما برای شناخت شما در سطح عمومی به توضیح مختصری اکتفا کردیم زیرا که پرداختن به مباحث تخصصی علمی، از حوصله مخاطب این مطلب خارج است.

حال که دانستیم سود پرک چیست و چگونه تولید می­شود، وقت آن رسیده است که به کاربرد­های فراوان این ماده معدنی بپردازیم. قطعا اگر شما ندانید که مخاطب و مشتریان شما چه کسانی هستند، هرگز نمی­توانید آنها را پیدا کنید و از این بازار پر سود جا می­مانید. به عبارتی دیگر، اگر کل مطلب را نخوانده­اید اشکالی ندارد اما باید این بخش را با دقت بخوانید تا بدانید سود پرک در چه صنایعی کاربرد دارد و مشتریان شما در چه صنعت­هایی در حال فعالیت هستند.

Picture21

کاربرد و استفاده­های سود پرک

تولید سود پرک در سال  1980 (یعنی 40 سال پیش از نگارش این مطلب)  در کشور ایالت متحده، چیزی در حدود 12تن در یک سال بوده است. آمار زمانی جالب­تر می­شود که بدانید میزان مصرف این ماده معدنی در سال 2016 به 72103 تن رسیده است. این اعداد و ارقام نشان­دهنده اهمیت، کاربرد فوق­العاده و بازار بسیار عظیم این ماده معدنی در جهان است.

سود پرک یک باز بسیار قدرتمند است. این ماده به صورت تقریبی در تمامی فرآیندهای شیمیایی گوناگون به صورت مستقیم و غیرمستقیم مورد استفاده قرار می­گیرد. کاربرد سود پرک از تولید ابریشم مصنوعی تا تولید مواد شوینده و بهداشتی نظیر صابون گسترده شده است.

در ادامه به بررسی کاربرد و استفاده­های سود پرک در صنایع مختلف می­پردازیم.

صنایع غذایی

سود پرک کاربرد گسترده­ای در صنعت غذایی دارد. از استفاده­های این ماده معدنی در صنایع غذایی می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تولیدات لبنی نظیر شیر
 • کنسروسازی
 • تولید قند و شکر
 • نوشابه­سازی
 • تولید روغن­های خوراکی

صنایع نساجی و وابسته

گستردگی کاربردهای سود پرک یا همان سود سوزآور تمامی ندارد. در زیر به برخی از استفاده­های این ماده معدنی در صنایع نساجی و وابسته اشاره کرده­ایم:

 • صنایع رنگرزی
 • صنعت چرم
 • صنعت نساجی

کاربردهای صنعتی

به دلیل خاصیت بازی بودن این ماده معدنی، از آن به صورت تخصصی در بعضی از صنایع خاص استفاده می­شود. در زیر به بخشی از کاربردهای صنعتی این ماده شیمیایی ارزشمند پرداخته­ایم:

 • صنایع وابسته به نفت، گاز و پتروشیمی
 • نقش خنثی­کننده اسید در صنعت باتری­سازی
 • صنایع تولیدات فلزی مانند آلومینیوم، ورق­های گالوانیزه
 • کاربرد گسترده در تولیدات و صنایع نظامی
 • استفاده به عنوان چربی در صنایع پلیمری

صنایع آرایشی بهداشتی

اگر فکر می­کنید تمام کاربردهای سود پرک را به شما گفته­ایم سخت در اشتباه هستید! در پایین به برخی دیگر از صنایع که از این ماده معدنی استفاده می­کنند پرداخته­ایم و آن را برای شما لیست کرده­ایم:

 • صنایع آرایشی بهداشتی
 • صنایع داروسازی و پزشکی
 • صنایع تولیدات الکل و مواد وابسته
 • صنایع وابسته به استریل و میکروب­زدایی

گستردگی کاربردهای سود پرک بسیار بیشتر از موارد بالاست و ما فقط به صنایع اصلی آن اشاره کرده­ایم. برای یافتن مشتری، دانستن جامعه هدف این ماده شیمیایی از اهمیت بالایی برخوردار است.

حال شاید برای شما این سوال پیش بیاید که روند اداری صادرات سود پرک چگونه است یا سود پرک را باید از کجا تهیه کنیم؟ در ادامه به پاسخ این دست از سوالات می­پردازیم.

سود پرک صادراتی را از کجا تهیه کنیم؟

خبر خوش این است که سود پرک به صورت گسترده در کشور عزیزمان ایران تولید می­شود. پس از لحاظ تامین آن با مشکل خاصی روبرو نخواهید شد. بیشترین سهم بازار جهانی سود پرک را چین در اختیار دارد، اما در حال حاضر با جذابیت قیمت­های تولیدات ایرانی برای کشورهای دیگر، می­توانیم به گرفتن سهم بیشتری از بازارهای جهانی در زمینه سود پرک امیدوار باشیم.

تامین­کننده­ای که شما از آن، سود پرک را برای اهداف صادراتی یا غیر صادراتی خریداری می­کنید، باید دارای خصوصیات زیر باشد:

 • به مفاهیم مرتبط با سود پرک اشراف کامل داشته باشد.
 • از نحوه صادرات و روند اداری آن اطلاع کامل داشته باشد.
 • از نحوه بسته­بندی و انبارداری برای مقاصد صادراتی و غیر صادراتی این ماده معدنی اطلاعات کافی داشته باشد.
 • شناخته شده باشد و سال­ها در این زمینه فعالیت مفید کرده باشد.

یافتن تامین­کننده­ای که تمام ویژگی­های بالا را داشته باشد بسیار مشکل است. طبق تحقیقات ما عمده فروشی اس ای جی ترید تنها تامین­کننده­ای است که تمامی ویژگی­های بالا را دارا می­باشد. این شرکت سال­ها در زمینه تولید، عرضه و صادرات این ماده معدنی تجربه داشته و شما را در امر خرید، فروش و صادرات سود پرک راهنمایی خواهد کرد.

عمده فروشی ای اس جی ترید با بیش از ۸ سال تجربه در عرصه بازرگانی داخلی و صادرات محصولات تولید ایران توانسته نمایندگی برندهای معتبر و رسمی تولید کننده سودپرک در ایران را اخذ نماید.

 سفارش سود پرک از ای اس جی ترید بسیار ساده است، برای این کار کافیست روی خرید سود پرک کلیک نمایید، محصول مورد نظر خود را انتخاب نمایید و سفارش خود را در سایت ثبت نمایید تا کارشناسان فروش سایت در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و هماهنگی های لازم جهت نحوه ارسال و تحویل محصول را با شما هماهنگ کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر