کد خبر 374430

آشپزخانه یکی از بخش‌های مهم در فضای مسکونی است که طراحی داخلی آن اهمیت زیادی دارد . آشپزخانه به خصوص در دکوراسیون خانه های ایرانی جایگاه خاصی دارد و خانم ها حساسیت بسیار زیادی روی آن دارند که علاوه بر محل قرارگیری مناسب آشپزخانه چیدمان آن نیز اهمیت زیادی دارد . وجود میز ناهارخوری ، کابینت و دیگر وسایل و تجهیزات لازم مانند یخچال ، گاز و … طراحی این قسمت را از سایر بخش‌های خانه متفاوت کرده است .هر کدام از این اجزا جه نقشی در دکوراسیون خانه شما دارد ؟ بعنوان مثال آیا یک میز ناهار خوری گرد متناسب با ساختار دکوراسیون ماست یا یک میز مستطیلی ؟

طراحی داخلی آشپزخانه تحت شرایط موجود در فضا انجام می شود برای مثال در یک واحد مسکونی می‌توان آشپزخانه جزیره ای طراحی کرد و در خانه دیگر امکان اجرای چنین طرحی نباشد . متریال ها و رنگ های مورد استفاده برای آشپزخانه بسیار متنوع هستند که هر کدام کاربرد و زیبایی خاص خود را دارند . شرایط فضا و تبعیت از نوع طراحی بخش های دیگر فضا مواردی هستند که روی طراحی دکوراسیون آشپزخانه تاثیر زیادی دارند . امروزه اکثر آشپزخانه به صورت نوپن طراحی می‌شوند و از سالن پذیرایی کاملا مشخص هستند به همین دلیل زیبایی آن در طراحی داخلی خانه نقش اساسی دارد .

آشپزخانه

آشپزخانه مدرن :

وقتی در مورد طراحی دکوراسیون داخلی مدرن و به روز صحبت می کنیم به هیچ عنوان منظورمان استفاده از ایده های عجیب و غریب نیست بلکه طراحی مدرن علاوه بر سادگی و جذابیت بسیار بالا فضایی کاربردی و راحت برای افراد به وجود می‌آورد . طراحی موفق یک آشپزخانه مدرن نیز با ایجاد یک محیط مناسب با دسترسی ایده آل به تمامی لوازم های آشپزخانه و همچنین به وجود آوردن فضای مثبت و دلنشین برای سپری کردن ساعت های طولانی افراد در آشپزخانه می باشد .

ایجاد یک طراحی زیبا و منحصر به فرد در دکوراسیون داخلی آشپزخانه ها آرزوی همه کدبانوهای ایرانی است و برای داشتن این طراحی متفاوت و خاص نیاز به هزینه های سنگین و امکانات بسیار زیاد نیست بلکه کافی است به نیازهای افراد ، مساحت و امکانات آشپزخانه به خوبی توجه کرد .

میزهای ناهار خوری ، کابینت ها ، کفپوش و دیوارپوش های آشپزخانه جزء مهمترین اجزایی هستند که در نگاه اول مورد توجه افراد قرار می‌گیرند و سبک آشپزخانه را تعیین می‌کنند از این رو هنگام انتخاب این عناصر باید دقت بسیار زیادی کرد . اگر خواهان دکوراسیون مدرن در آشپزخانه منزلتان هستید باید رنگ و طرح کابینت ها را هم به صورت مدرن انتخاب کنید زیرا کابینت ها بیشترین فضای آشپزخانه را در بر می گیرند و باید سبک آن با فضای آشپزخانه هماهنگ باشد .

آشپزخانه

کابینت های ام دی اف ، فلزی و هایگلاس برای آشپزخانه ها با سبک مدرن گزینه مناسبی هستند . در آشپزخانه های مدرن معمولاً از خط های افقی بلند و پهن در کابینت استفاده می‌کنند . یکی از رنگ های محبوب در طراحی آشپزخانه مدرن رنگ سفید است .

طراحی نورپردازی آشپزخانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به این علت که اکثر فعالیت‌های روزمره در آشپزخانه انجام می‌شود . برای طراحی نورپردازی آشپزخانه مدرن می‌توان از نورهای مخفی استفاده کرد این مدل نورپردازی ظاهری بسیار خاص و متفاوت به فضا می‌بخشد . به طور کلی سادگی یکی از مهمترین ویژگی های دکوراسیون های مدرن است به همین علت بهتر است در هنگام طراحی از شلوغ کردن فضای آشپزخانه جلوگیری کرد .

آشپزخانه کلاسیک :

سبک کلاسیک نیز از قدیمی ترین و پرطرفدارترین انواع سبک ها برای طراحی دکوراسیون داخلی می باشد از این رو کابینت کلاسیک هم برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه کاربرد بسیار زیادی دارد . کابینت های کلاسیک کابینت هایی هستند که روی درب آنها منبت کاری انجام شده و جنس آن ها می تواند از چوب ، ام دی اف ، شیشه و فلز باشد . طراحی دکوراسیون کابینت برای آشپزخانه کلاسیک معمولاً هزینه های بیشتری نسبت به سایر سبک ها دارد و استفاده از این نوع کابینت زمانی کاربرد دارد که طراحی کل خانه نیز به سبک کلاسیک انجام شده باشد .در این سبک از میزهای ناهار خوری مستطیل با صندلیهای رسمی استفاده میشود .

طراحی داخلی آشپزخانه های کوچک :

امروزه بسیاری از آپارتمان ها در فضای کمی ساخته می‌شوند و دارای آشپزخانه های کوچک هستند . با وجود این محدودیت می توان با رعایت نکات مختلف طراحی مناسب و ایده آلی برای آن انجام داد . مهم ترین تفاوت طراحی داخلی آشپزخانه کوچک و آشپزخانه بزرگ کابینت ها و نحوه قرارگیری یخچال و دیگر وسایل هستند به این علت که در آشپزخانه های کوچک باید محلی مناسب برای کاربرد بهتر آنها پیدا کرد اما در آشپزخانه های بزرگ به راحتی می‌توان فضای مناسبی برای قرار دادن اجسام بزرگ انتخاب کرد .یکی دیگر از اجزای بسیار جاگیر ناهار خوریست شما میتوانید از یک میز ناهار خوری کم جا استفاده کنید .

آشپزخانه

اگرچه داشتن آشپزخانه بزرگ خواسته همه خانم ها است اما با توجه به زندگی آپارتمانی امروزی داشتن آشپزخانه بزرگ برای همه امکان پذیر نیست با این حال با رعایت نکاتی می توان طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک را به گونه‌ای انجام داد که از فضای آن استفاده بهینه کرد و همچنین آن را بزرگتر جلوه کرد . برای بزرگ جلوه دادن آشپزخانه می‌توان آن را با سالن پذیرایی خانه مرتبط کرد و چیدن میز های ناهار خوری و یا صندلی مقابل اوپن آشپزخانه گزینه مناسبی برای این کار هستند . فضای کوچک آشپزخانه را با رنگهای روشن می توان بزرگتر نشان داد .

تاثیر رنگ ها در طراحی داخلی آشپزخانه :

شاید برایتان پیش آمده باشد که از خودتان بپرسید چه رنگی برای آشپزخانه مناسب است . افراد مدت زمان زیادی را در آشپزخانه برای انجام کارهای روزمره سپری می کنند به همین علت رنگ این محیط باید مناسب باشد زیرا رنگ ها تاثیرات مختلفی بر روحیه افراد می گذارند . بهتر است برای طراحی داخلی آشپزخانه رنگ ها را فقط به سفید و قهوه ای محدود نکنید و به رنگ های متنوع و زیبای دیگر اجازه دهید بر فضای آشپزخانه تاثیرگذار باشند .

مطالعات مختلف در زمینه رنگ ها نشان داده است هر رنگ تاثیر متفاوتی روی خلق و خوی افراد دارد برای مثال رنگ قرمز ضربان قلب را افزایش داده و همچنین سبب افزایش اشتهای افراد می شود و رنگ زرد احساس شادی و نشاط را به افراد منتقل می کند . رنگ همچنین در بزرگ و کوچک جلوه دادن آشپزخانه نیز تاثیر بسیار زیادی دارد.

آشپزخانه

بیشتر بخوانید
ارسال نظر