کد خبر 129728

پیش‌بینی وزیر مسکن از آینده بازار

وزیر راه و شهرسازی می‌گوید نشانه‌هایی از بازگشت رونق به بازار مسکن قابل مشاهده است و شاخص‌های پیش‌نگر مؤید این گزاره هستند که رکود آرام آرام از این بازار رخت بر می‌بندد.

عباس آخوندی گفت: در شرایط فعلی همه بخش‌های اقتصادی برای خروج از رکود بسیج شده‌اند و در بخش مسکن بر حلقه‌های پیشران و آن بخش از تقاضا که می‌تواند با هزینه کم، سمت عرضه را به حرکت وادار کند متمرکز شده‌ایم.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد،وی افزود: مراقبیم برای خروج از رکود، طرف هزینه افزایش پیدا نکند و اعتقاد داریم اول باید کیک اقتصاد بزرگتر شود تا پس از آن،‌ طرح‌های هزینه‌زا را بتوان عملیاتی کرد. وزیر راه وشهرسازی با اشاره به این که خوشبختانه علایم خروج از رکود اقتصادی را مشاهده می‌کنیم گفت: مثلاً در بخش بنادر، عملکرد جابه‌جایی کالا 40 تا 50 درصد افزایش پیدا کرده است. در حوزه پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی مسکن نیز رشد بالای 50 درصد در ماه‌های اخیر را شاهد هستیم که این به معنای وقوع اتفاقات مثبت در جهت خروج از رکود مسکن است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کاری به این آمارها که داده میشه یا درستو غلط بودنش ندارم ولی به عنوان کسی که مستاجرم وفعلا قصد خرید خونه ندارم امیدوارم در بخش مسکن رونق ایجاد بشه وخریدوفروش صورت بگیره چون دراونصورت گزینه های رهن کامل در بازار بیشترمیشه خسته شدم 1هفته اس دنبال خونه واسه رهن کاملم ولی متاسفانه خیلی کمه وبیشترروی اجاره زوم شده حداقل اگه خریدوفروش شه واسه ما مستجرهام خوب میشه امیدوارم این رونق که میگن زودتراتفاق بیفته

  • ناشناس
   ۰ ۰

   سود بانکی پایین اومده رهن کم پیدا میشه همه ماهیانه میخوان. اتفاقا برعکس صحبت های شما دلال ناعزیز که تا دیروز پشت کارگر و اشتغال قایم شده بودی و امروز مستاجر، بالا بودن سود بانکی و رکود بازار مسکن به نفع مستاجرین هست مثل سالهای قبل. کاهش سود بانکی، رونق مسکن و افزایش قیمت برای مستاجر سم هست.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بازار مسکن آخرین حلقه خروج از رکود است و به قول آقای وزیر نیاز به بزرگتر شدن کیک اقتصادی هست،بنابراین به نظر می رسد شرایط مطلوبی برای خروج از رکود در سال 95 مهیا نمی باشد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چند روز پیش ها هم تو یالغوز آباد علیا یه خونه فروش رفت که این هم میتونه نشانه و بارقه ای از حرکت خروشان بخش مسکن به عنوان پیشران اقتصاد باشه.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   احسنت احسنت! فروش اون یک واحد باعث افزایش قیمت در روستای سفلا به غیر از علیا هم شده... خخخخخخخخخخخ

  • ناشناس
   ۰ ۰

   احسنت

  • ناشناس
   ۰ ۰

   امضاء: مملی توهم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  درکشور های پیشرفته رقابت سالم جای روابط رو گرفته و مشاوران املاک بمراتب شفافتر از ایران عمل میکنند . در اینگونه کشور ها خریداران میتوانند براساس محدودیت‌های مالیشان و یا اولویت های مختلف از قبیل تعداد اتاق خواب حمام و یا نزدیکی به مدرسه و مترو از روی اینترنت به جستوجوی املاک مورد نظر بپردازند. مشاورین املاک نیز تمام اطلاعات را بطور شفافی در وبسایت ها ی خود همراه با مشخصات و عکس و ویدیو به تبلیغ میگذارند. قیمت درخواستی املاک براساس مقایسه قیمتهای فروش رفته مشابه درمحلـه نرخ بهره و تورم و دیگر متغیرها به وسیله ارزیاب های باتجربه ومتخصص مشاورین املاک ارزیابی می‌شود و باتوجه به تمایل فروشنده به تسریع فروش در بازار بصورت شفاف عرضه میگردد.. قیمت های فروش رفته ازطرف سازمان هایی مشابه سازمان ثبت ویا مسکن ازطریق اینترنت قابل دسترسی عموم میباشد. در چنین محیطی خریدار و فروشنده تکلیف خود را بهتر میدانند و با علم به شرایط بازار قادر به تصمیم گیری هستند. و بازار آزاد و رقابت صریح تعیین کننده اصلی قیمت است . ازطرف دیگر دسترسی به آمار صحیح و شفاف در اقتصاد باعث سرعت در رصد و چاره‌اندیشی معضلات موجود و سمت سو دادن امکانات به طرف فرصت ها میشود . مشاورین املاک در ایران با عدم شفافیت امروزه یکی از مشگلات بازار املاک کشور رو تشکیل میدهند.. وقتی که دو سوی عرضه و تقاضا در هر بازار در تاریکی بسرمیبرند فقط دلال ها سود میبرند. طرفین معاملات مسکن باید بر روی شفافیت در عرضه قیمت املاک فایل شده ازطرف مشاورین در ویترین ها و وبسایت ها پافشاری کنند.. دولت و مسولین باید با نظارت بر عمل‌کرد مشاورین املاک به بهبود دسترسی به اطلاعات بازارکمک کنند..
  http://hmi.mrud.ir
  سامانه اطلاعات املاک پس از چهار سال هنوز دچار مشگلات و کمبود های بسیار میباشد. امیدواریم که این مشگلات بزودی برطرف و اطلاعات بازار مسکن بصورت شفاف در اختیار بازار قرار گیرد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آرام آرام تا سالهای آتی، ما که از اول همینو گفتیم!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آقای وزیر جان وقتی دوتا مشتری اومد بنگاه خرید انوقت من باورم میشه که مسکن راه افتاده فعلا همه حرفه وبس ..هیچ خبری نیست مدتهاست که یک فایل ماهم فروش نرفته

  • ناشناس
   ۰ ۰

   آی گفتی اقای بنگاه دار راستگو

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همه نشانه ها حاکی از شروع رونق مجدد بازار مسکن است و در ایران همیشه رونق توام با گرانی بوده اما عده ای دوست دارند سرشان را زیر برف نگه دارند تا باور نکنند که بهار شده است تا زمانیکه خرس مسکن که از خواب بیدار شده، بیاید و بخوردشان. مثل مملی توهم
  خخخخ

  • ناشناس
   ۰ ۰

   بهزاد دلال باز جیبت خالی مونده داری هزیون میبافی؟ دست از دلالی بردار شغل آبرومند داشته باش...

  • ناشناس
   ۰ ۰

   شما که مدعیه بیداریه خرسی چرا حرص دیگرانو میخوری خودت برو تا میتونی بخر صداشم در نیار تا اونروز که آقا خرسه بیدار شد بفروشی زینفع شی چاق بشی چله بشی که آقا خرسه نخرتتتتتتتتتتت

 • اقتصادشناس
  ۰ ۰

  اقتصاد شناس شناسه: 324826 8 خرداد 1395 ساعت 13:47

  بنده بعنوان دانشجوی دکترای اقتصاد از برخی صحبتهای اساتید اقتصاد شگفت زده می شوم. بعید میدانم این اساتید گرانقدر، بدیهی ترین و واضح ترین دلایل رکود تورمی فعلی را ندانند و از اوضاع اقتصادی امروز مملکت بی خبر باشند! ایشان احتمالا به دلایل مسایل سیاسی، امنیتی واقعیتها را نمی گویند.
  با زبان ساده میگویم که همه درک کنند. واقعیت اقتصاد ما این است:
  1) رقم نقدینگی در دیماه به یک کوادریلیون تومان رسید (یک میلیون میلیارد تومان یا به قول شما هزار هزار میلیارد تومان) و قطعا تا الان که بیش از 5 ماه از آن زمان گذشته، نقدینگی بیشتر شده است. خصوصا که به سود این سپردها، باز هم سود تعلق میگیرد.
  2) با توجه به اینکه عمده این نقدینگی به دلیل جذابیت بالای نرخ سود بانکی به نسبت سایر بازارها و فعالیتهای تولیدی و خدماتی، در بانکها سپرده گذاری شده و سپرده گذار در این رکود بی سابقه ترجیح میدهد سپرده اش در بانک بماند و از سود ماهانه حدود 20% و شایدم بالاتر منتفع شود.
  3) به دلیل تعلق گرفتن سود بانکی بالای 18% و حتی در برخی موسسات و بانکها تا 25% (بعنوان مثال بانک مسکن به اسم خرید سهام بانک، سود تضمینی 22% که تا 25% نیز قابل افزایش است به سپرده ها میدهد و بانک مرکزی هم بی خبر از این ماجرا نیست) سود به سپرده ها پرداخت میشود که با یک محاسبه سرانگشتی میتوان متوجه شد که در 5 ماهه گذشته نرخ نقدینگی حداقل به یک میلیون و یکصد هزار میلیارد تومان (1.1 کوادریلیون) رسیده و بصورت روزانه و بصورت منحنی درجه 2، این نقدینگی در حال افزایش است و دلیل تصاعدی بودن آن، تعلق گرفتن سود به اصل پول و حتی سود سپرده هاست.
  4) دوستان اقتصاد دان بیش از هر کس دیگری میدانند که تعلق گرفتن این مقدار سود به سپرده های بانکی در تمام دنیا بی سابقه است و میتوان گفت که خودکشی تمام عیار یک نظام اقتصادی است که ما را تا پرتگاه سقوط تمام عیار اقتصادی کشانده است. خصوصا اینکه درآمد دولت از محل فروش نفت کاهش چشمگیری داشته و از سوی دیگر هزینه جنگ در قرن 21 و آنهم همزمان در 4 کشور درگیر تروریست بسیار بالاست.
  5) دولت قبل و دولت فعلی که با اعمال تحریمهای غرب بشدت با کاهش منابع پولی مواجه شده بودند (حتی اگر یادتان باشد، ماههای آخر دولت قبلی، دولت از پرداخت حقوق کارمندانش هم عاجز بود) و با تورم شدید دست و پنجه نرم میکردند، تصمیم گرفت با یک تیر دو نشان بزنند و آنهم اجازه دادن به بانکها برای افزایش نرخ سود سپرده با دو دلیل مهم بود: الف) جمع آوری نقدینگی دست مردم در بانکها و کنترل موقت تورم با این حربه ب) استفاده خود دولت از این نقدینگی با این صورت که بانکها پولهای مردم را با تطمیع درصد بالای سود سپرده جمع آوری کردند و دولت هم این پولها را از بانکها قرض کرده و صرف امورات کشور داریش کرده است و نکته بد قضیه اینجاست که دولت ندارد و نمیتواند پولهای خرج شده را به حسابهای مردم در بانکها برگرداند. البته دولت تعامدا این کار را نکرده و اشتباه درآمدن پیش بینی اش ناشی از خوش بینی مفرط به نتایج برجام و رفع تحریمها در سه الی شش ماه بود و همچنین کاهش شدید قیمت نفت که حساب و کتابهای دولت روحانی را بشدت بهم ریخت.
  6) دولت بخوبی میداند که بالا بودن نرخ سود سپرده به ضرر دولت و اقتصاد مملکت است که باعث بدهکاری تساعدی دولت و سیستم بانکی به مردم و در نهایت افزایش بی سابقه تورم میشود، اما اگر سود بانکی را هم سریعا و بشدت کاهش دهد، یقیناً باعث خروج نقدینگی از بانکها شده و بازار را با توفان تورمی دچار میکند و احتمالا بانکها را به ورشکستگی می کشاند.
  7) بانکها هم نمیتوانند و نمیخواهند که سپرده های مردم را پس بدهند، مگر اینکه دولت بدهیشایش به بانکها را صاف کند. بنابراین با دور تسلسلی درگیر هستیم که ماندن به ضرر و رفتن به ضرر است. اگر سود سپردها شدیدا کاهش یابد با هجوم مردم برای برداشت نقدینگی شان از بانکها روبرو خواهیم بود که احتمالا منجر به تنش، تشنج و حتی شورش موقت شود و در این حالت دولت بدهکار چاره ای ندارد جز چاپ سریع پول بی پشتوانه که این هم ناگفته پیداست که تورم شدید و سونامی افزایش قیمتها را موجب خواهد شد.
  8) تنها راه نجات فعلی دولت، اخذ وام خارجی و جذب سرمایه گذار خارجی است که آنهم تا مشخص شدن دور بعدی ریاست جمهوری ایران و حتی ریاست جمهوری ایالات متحده به تعویق می افتد و خارجیها در حال حاضر جرات سرمایه گذاری در ایران را ندارند.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آقای وزیر مسکن ممکنه لطف کنید و سری به سامانه اطلاعات املاک ایران بزنید و از مسؤلش بپرسید چرا این سایت ساده هر هفته چندبار از کار می افته و یا سر وقت بروز نمیشه؟
  اگر آقازاده ایکه مسؤل هستند کارشو نمیتونه انجام بده لطف کنید یک نفر که قابل هست رو پیدا کنید که با آبرو و اعتبار وزارتخانه محترم بازی نکنه. متشکرم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آقای وزیر مسکن ممکنه لطف کنید و سری به سامانه اطلاعات املاک ایران بزنید و از مسؤلش بپرسید چرا این سایت ساده هر هفته چندبار از کار می افته و یا سر وقت بروز نمیشه؟
  اگر آقازاده ایکه مسؤل هستند کارشو نمیتونه انجام بده لطف کنید یک نفر که قابل هست رو پیدا کنید که با آبرو و اعتبار وزارتخانه محترم بازی نکنه. متشکرم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  البته منهای معاملات صوری بدون آدرس و کدپستی ثبت شده در سامانه!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  وزیر محترم چه دلیلی داری ؟؟ تا وضعیت حقوقی ومالی مردم اینه بعید است رونقی تو کار مسکن باشند در جای معمولی تهران آپارتمان را متوهمین سونامی ودلال نابکار وسازنده زیاده خواه 100متر آپارتمان را که حال ادم از کوچش ونوع ساختش بهم میخوره 500 میلیون میگویند چطور جنابعالی انتظار داری که کسی این مبلغ را پول این نوع آپارتمان بده ؟؟؟ اگر خودتان داشته باشد نیم میلیار پول یک همچنین مسکن را میدهید که رونق را استارت بزنید ؟؟ یا نه خواهید گفت ارزش نداره

 • ربیعی آژانس مسکن
  ۱ ۰

  عزیزان فروشنده دلالان دپوکنندگان آپارتمان خودتان را با این آمار ها گول نزنید .واقعیت اینست که کاملا مسکن تعطیل است وهیچگونه فعالیت خرید فروش انجام نمیشود چرا ما ها حتی نمیخواهیم با همدیگر روراست باشیم این اعمال ما وامار شازیها باعث بالا رفتن توقعات وتوهمات مصنوعی خواهد شد ومنجر به رکودی طولانی تر وسخت تر خواهد شد.عزیزان بزرگواربرای مدتی هم که شده حداقل بیایید بخودمان دروغ نگوییم وبا توهمات زندگی نکنیم چرا ما ها نمیخواهیم مرگ مسکن را قبول کنیم دست اند کاران در دره های بالا دربخش مسکن همگی به رکود واقعی واقفند وخود بهتر ازهر ایرانی میدانند که گره کور رکود مسکن فقط وفقط با کاهش اساسی ورونق رونق خواهد گرفت ..در نتیجه این جودادن ها ووعده وعیدها توسط مسئولین بانکها وکارنشناسان مسکن وتمامی متوهمین افزایش در هر رده ای فایده ندارد وتلاش مضاعف است وبجز خستگی وناامیدی نتیجه دیگری ندارد/// رونق مسکن =کاهش 40 تا 50درصدی= بازگشتن رونق وپول به بخش مسکن ///رونق در گرو کاهش اساسی قیمتهاست ////کاهش قیمتها علاج واقعی ///قیمتهای منطقی علاج واقعه رکود 4ساله////صحبتهای خارج ازکاهش فقط حرفه وفقط حرفه وفقط حرفه //چون اگر حرف نبود تاکنون به بار نشسته بود ووضع مسکن این چنین تعطیل نبود///پس فقط بکوشیم که همگی با فایل نکردن مسکن با قیمتهای خارج ازعرف به کاهش قیمتها وجذب خریدار کمک کنیم بیایید دست بدست هم دهیم کنیم مسکن آباد وتوهم افزایش فروشندگان رابطور منطق گوشزد کنیم تا باقی بمانیم تا کاسبی کنیم تا راستگویی زندگی خود را تامین کنیم نه بر توهمات سوداگران خانه دار دامن بزنیم .. این خریدار است که میماند فروشنده ودلال زیاد است..وسلام

  • ناشناس
   ۰ ۰

   خدا پدر ادم چیز فهم را بیامرزه

  • ناشناس
   ۱ ۰

   زنده باد ربیعی ودرود برسلامت حرفایت