{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 127411

با نامه وزیرجهادکشاورزی به وزیر اقتصاد و امور دارایی "ورود موقت"گندم، شکر و روغن خام به کشور و به شرط صادرات مجدد و عدم نشت در بازار داخلی، آزاد شد تا فشارها بر حجتی کارساز شود.

بعد از اعلام ممنوعیت ثبت سفارش گندم توسط محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی به وزیر صنعت که در سال گذشته منتشر شد؛ واردات گندم تنها محدود به کارخانه‌های آرد و برای فرآوری و صادرات مجدد به شرط عدم نشت در بازار و از طریق ارز متقاضی(آزاد) شد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، در این نامه آمده بود: سایر صنایع برای تامین نیاز خود به شرکت بازرگانی دولتی ایران مراجعه کرده و گندم وارداتی مورد نیاز خود را تامین کنند. متن کامل نامه محمود حجتی وزیرجهاد کشاورزی به محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت به شرح زیر است: «پیرو مذاکره و با تشکر از همکاری های فی مابین با توجه به وضعیت تولید گندم در داخل و واردات انجام شده تاکنون خواهشمند است ترتیبی اتخاذ فرمایید: 1- در سال 1395 نیازی به واردات گندم نمی‌باشد و از انجام ثبت سفارش جدید از این تاریخ برای گندم خود داری کنید. 2- واحد‌هایی که نیاز به واردات گندم دوروم دارند می توانند به ترتیبی که شواری اقتصاد مقرر می دارد، از شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری نمایند و چناچه علاقه مند به واردات باشند با ارز آزاد وارد نمایند. 3- کارخانجات آرد به شرط صادرات می توانند: الف- معادل آن گندم وارد نمایند(در قالب ورود موقت) ب- دولت مابه التفاوت خرید گندم داخل و خارج آن را با تصویب شورای اقتصاد تقبل نماید. ضمنا پیرو نامه شاره 020.25119 مورخ 26/8/94 لطفا ترتیبی اتخاذ فرمایید که کلیه ثبت سفارش کالاهای اساسی ( گندم،برنج،شکرخام و روغن خام) با مدت سه ماه انجام و حد اکثر برای مدت یک ماه قابل تمید باشد.» بنابراین گزارش این شرایط باعث شد که فشار مضاعفی به وزیر جهادکشاورزی برای صرف‌ نظر از این تصمیم به عمل آمد به طوری که حجتی در نشست اتاق بازرگانی و در جمع خبرنگاران در این ارتباط گفت: برای واردات تحت فشارم. این فشارها باعث شد که حجتی در این جلسه اعلام کند که واردات شکرخام، روغن، گندم به شرط اینکه در بازار داخلی نشود؛ اجازه "ورود موقت" برای صادات مجدد دارد. بعد از این اظهارت؛ حجتی وزیرجهاد کشاورزی نامه‌ای به طیب‌نیا وزیر اقتصاد نوشت و رسماً با وادرات این کالاهای اساسی به صورت "ورود موقت"موافقت کرد. متن نامه وزیر جهاد کشاورزی به وزیر اقتصاد که صبحانه منتشر کرده، به شرح زیر است: «تولید برخی محصولات کشاورزی در کشور، نیاز مصرف داخلی را تامین می کند و لذا در واردات اینگونه کالاها ممنوعیت یا محدودیت ایجاد شده است. وزیر جهادکشاورزی در ادامه نامه خود با اشاره به کاهش قیمت اینگونه محصولات در بازارهای جهانی، اعلام کرده است که به منظور حفظ و ارتقاء ظرفیت های صادراتی (صدور مجدد)، این وزارتخانه با ورود موقت محصولات «گندم، شکر و روغن خوراکی» و با اتخاذ تدابیر و مراقبت های لازم بریا عدم نشت آنها در بازار داخل موافقت دارد.»

ارسال نظر

 • شکر؟؟؟؟
  ۰ ۰

  همین چند روز پیش بود که کارخانه قند سازی سمنان در اثر واردات بی رویه قند و شکر بعد از 40 سال کار ورشکسته شد.. چگونه است هنوز بعضی از آقایان "خواص" اجازه وارد کردن کشتی ها قند و شکر دارنند؟؟؟
  چرا وقتی به خواص می رسد دیگر منافع ملی در نظر گرفته نمی شود؟؟؟

 • روشن
  ۰ ۰

  این صادرات غیر نفتی واقعا جای تقدیر داره شاید یک میلیارد دلار ارزش افزوده یا حتی بیشتر. اما در مقابل یه اقتصادی که حداقل 250 میلیارد دلار درآمد از رانت منابع زیرزمینی و طبیعی داره، صفر به حساب میاد متاسفانه.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری