کد خبر 120641

چهره سال صنعت خودرو ایران

کارشناسان و فعالان صنعت خودرو در پاسخ به یک نظرسنجی چهره سال صنعت خودرو کشور را انتخاب کردند.

در این نظرسنجی، از چند کارشناس و فعال صنعت خودرو و همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نظرسنجی به عمل آمد و آنها با توجه به معیارهایی مانند وضعیت تولید، قراردادهای خارجی، اثرگذاری در مسیر توسعه خودروسازی و همچنین خروج خودروسازان از زیان، به چهره موردنظر خود رای دادند. به اعتقاد کارشناسان، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت،‌هاشم یکه‌زارع مدیرعامل ایران خودرو و مهدی جمالی مدیرعامل سایپا سه چهره شاخص در خودروسازی کشور طی سال 94 به شمار می‌روند که از دید آنها، در مجموع یکه‌زارع می‌تواند به‌عنوان چهره سال این صنعت لقب بگیرد. به گزارش دنیای اقتصاد ، کارشناسانی که از مدیرعامل ایران خودرو به‌عنوان چهره سال یاد می‌کنند، دلیل اصلی انتخاب خود را عملکرد وی در حوزه قراردادهای خارجی می‌دانند. به گفته آنها، یکه‌زارع به‌دلیل آنکه پیش از توافق جامع هسته‌ای و برجام، با خودروسازان بزرگ دنیا یعنی پژو و بنز وارد مذاکره شده و توانسته بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها، قرارداد و تفاهم نامه با این دو شرکت مشهور امضا کند، لایق کسب عنوان چهره سال صنعت خودرو ایران است.

افزایش تیراژ و همچنین سودده کردن نسبی ایران خودرو نیز از دیگر دلایل برخی کارشناسان و فعالان خودروسازی کشور برای انتخاب یکه‌زارع به‌عنوان چهره سال صنعت خودرو، به‌حساب می‌آیند. اما کارشناسانی که به محمدرضا نعمت‌زاده رای داده و وی را لایق عنوان چهره سال صنعت خودرو می‌دانند، دلیل انتخاب خود را حمایت‌های وی از خودروسازان، به خصوص در ماجرای تسهیلات 25 میلیونی خودرو، ذکر می‌کنند. به گفته آنها، اگر این تسهیلات نبود، خودروسازی کشور با چالشی بسیار بزرگ در فروش و همچنین تولید، روبه‌رو می‌شد. رای‌دهندگان به نعمت‌زاده معتقدند وی توانسته خودروسازی را به‌عنوان صنعتی تاثیرگذار، نزد دولت مطرح و با حمایت‌های خود، جاده مخصوصی‌ها را در دوران رکود، سرپا نگه دارد.

از یکه‌زارع و نعمت‌زاده که بگذریم، برخی از فعالان صنعت خودرو نیز مدیرعامل سایپا را چهره سال صنعت خودرو ایران می‌دانند. به گفته آنها، جمالی با وجود آنکه تنها چند ماه است سکان هدایت نارنجی‌های جاده مخصوص را در دست گرفته، اما مشغول انجام اقداماتی زیربنایی است. آنها همچنین تاکید می‌کنند که وی توانسته اوضاع مالی سایپا را تا حدی سر و سامان ببخشد. هرچه هست، در مجموع بیشتر آرای کارشناسان و فعالان خودروسازی، به سمت‌هاشم یکه‌زارع مدیرعامل ایران خودرو چرخیده و در مجموع باید وی را چهره سال صنعت خودرو کشور دانست. این در شرایطی است که سال گذشته، در نظر سنجی محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت،معدن و تجارت به‌عنوان چهره سال خودروسازی ایران انتخاب شده بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  یکه زارع همون نبود گفت خودروی دنا ارزش فروش به ایرانیان نداره و ما صادرش می کنیم و نعمت زاده همون نبود که گفت تحریم کنندگان خودروی داخلی خیانت کنندگان به انقلاب هستن و بیشتر رانت در اختیار خودروسازا قرار داد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چه جوکباحالی اگر کارشناسا نظر نمیدادن هم تابلو بود مگه جز دو شرکت داخلی شرکت دیگه ای هم داریم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آقا ای داد ای بیداد با چه زبانی بگیم با صنعتی که نه به جان و نه به مال و نه به فضیلت ملت پشیزی ارزش قایل نیست نمی خواهیم! جمعش کنید یا از مال حرام دنیا چشم پوشی کنید و به بخش خصوصی واگذارش کنید. بگذارید ملت نفسی بکشند. از خدا بترسید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همه این نظرات درست ولی مشکل اینه که ازیک سومیخواهندپشتیبان صنعت خودروباشند،خصوصی سازی هم که نمیتوانندبکنند،تاثیرسوء وزیاندهی جانی ومالی اونروکی می بینه!مردم

 • شهاب
  ۱ ۰

  به قول شاعر : خود گویی و خود خندی ، عجب مرد هنرمندی؟!؟! چه نوشابه ای هم برای خودشون باز میکنن!! ....