ریسک خرید دلار حداکثری شد / احتمالا قیمت دلار به کانال ۳۵ هزار تومان بازگردد

فعالان بازار ارز هرچند می‌گویند قیمت‌هایی که این روزها برای ارز ثبت شده غیرقابل باور است ولی تأکید دارند این وضعیت خیلی پایدار نخواهد بود و احتمالا قیمت دلار به کانال ۳۵ هزار تومان بازگردد.

ریسک خرید دلار حداکثری شد / احتمالا قیمت دلار به کانال ۳۵ هزار تومان بازگردد

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، درحالی طی روزهای اخیر بازار ارز بار دیگر با نوسان شدید همراه و قیمت دلار وارد کانال های جدیدی شده است که انتظار می رود با ورود جدی بازارساز از نوسانات کاسته شود.

تجربه نوسانات شدید ارزی در سنوات قبل نشان می‌دهد که معمولا دلار در کانال های جدید دوام چندانی نخواهد داشت و احتمالاً با اعمال سیاست‌های بازارساز باید شاهد تغییر مسیر قیمت‌ها در بازار ارز باشیم.

فعالان بازار ارز که بار دیگر این روزها شاهد نوسانات لحظه‌ای قیمت‌ها هستند خودشان هم تأکید دارند که قیمت‌هایی که برای دلار و انواع ارزها ثبت می‌شود قابل باور نیست و بعید است که همینطور باقی بماند.

بازاری‌ها معتقدند هر زمان بازار ارز سیاسی شود، خریدهای هیجانی نیز در بازار افزایش پیدا می کند؛ هرچند طبق روال سنوات قبل معمولا در ایام نزدیک به سال نو میلادی تقاضا برای خرید ارز افزایش پیدا می کند ولی در روزهای اخیر در کنار افزایش تقاضای خرید ارز در روزهای پایانی سال 2022 وقوع برخی اتفاقات سیاسی نیز به این نوسانات دامن زد. 

برخی تحلیل‌گران ارزی معتقدند جایگزینی نفت ایران با روسیه در بازارها ، توقف مذاکرات،کسری بودجه دولت، افت صادرات پتروشیمی به دلیل قطعی گاز ، افزایش تقاضا برای خرید ارز در روزهای پایانی 2022 ، اغتشاشات ماه‌های اخیر و ... عامل تقویت انتظارات صعودی در بازار ارز شده است.

تعدادی از فعالان بازار البته تأکید دارند که وضعیت قیمتی در بازار صعودی باقی نخواهند ماند و احتمال بازگشت قیمت ارز به کانال 35 هزار تومان طی 15 روز آینده وجود دارد.

بازاری ها به خریداران ارز که بخاطر رفتارهای هیجانی در روزهای اخیر وارد بازار شده‌اند هشدار می دهند که ریسک خرید ارز آنهم در روزهای صعودی خیلی بالاست و مردم باید هوشیار باشند که با ضررهای سنگین همراه نشوند.

امروز و همزمان با ثبت رکوردهای جدید برای قیمت دلار و سایر ارزها در بازار، از بانک مرکزی خبر رسید که معاون ارزی این بانک تغییر و رئیس کل بانک مرکزی احکام جدید مدیریتی صادر کرده است.

 با حکم رئیس‌کل بانک مرکزی، «محمد آرام» به سمت معاون ارزی جدید بانک مرکزی منصوب شد. آرام پیش از این مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری‌های خارجی ایران بود. معاون ارزی جدید بانک مرکزی تا مقطع دکترای تخصصی در رشته‌های مدیریت مالی و مدیریت کسب‌وکار تحصیل کرده و دارای سوابقی در سمت‌های مدیرعامل و عضو هیئت مدیره و مشاور در شرکت‌های خدمات ارزی، مالی و سرمایه‌گذاری، تأمین مالی و بورسی است.

تغییر معاون ارزی بانک مرکزی از جمله اخبار مثبتی بود که تحلیل گران ارزی را امیدوار کرد که بزودی با اعمال سیاست‌های جدید ارزی از شدت نوسانات ارزی کاسته شود.

منبع: تسنیم
ارسال نظر
ارسال نظر