اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

ادامه روند صعودی فلزات گرانبها / صعود قابل توجه طلا در ماه می

قیمت طلا و نقره در معاملات روز گذشته ایالات متحده، روند صعودی خود را ادامه داد. ادامه وضعیت صعودی فلزات گرانبها موجب شد تا معاملات ماه می روند صعودی قابل توجهی به ثبت برساند.

اقتصادآنلاین – اکرم شعبانی؛ علیرغم نوسان قیمت فلزات گرانبها در هفته گذشته، وضعیت فنی هر دو فلز همچنان صعودی است. بر این اساس، معاملات آتی طلای ژوئن با ۷.۶۰ دلار افزایش به قیمت ۱۹۰۳.۵۰ دلار در هر اونس و نقره آتی جولای در بازار کومکس نیویورک با ۰.۰۹ دلار افزایش به قیمت ۲۷.۹۳ دلار در هر اونس معامله شد.

از جمله داده‌های اقتصادی ایالات متحده که بر روند بازارها تاثیرگذار بوده می‌توان به مصرف شخصی ماه آوریل یا هزینه مصرف کننده اشاره کرد که بیانگر افزایش ۰.۵ درصدی هزینه‌هاست و مطابق با پیش‌بینی ۰.۵ درصدی بوده که در ماه مارس برآورد شده بود. بر این اساس شاخص قیمت مصرف کننده / هزینه شخصی در ماه آوریل ۰.۶ درصد نسبت به ماه مارس و ۳.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است. واکنش بازار فلزات گرانبها نسبت به این داده اقتصادی چندان قابل توجه نبوده است.

بازارهای جهانی سهام روز گذشته عمدتا روندی باثبات داشتند. در ایالات متحده آمریکا هر سه شاخص اصلی روند صعودی خود را ادامه دادند. روند حرکت بازارهای سهام بیانگر آن است که در هفته گذشته سرمایه‌گذاران نگرانی کمتری نسبت به روند افزایشی تورم در ماه‌های آینده در ایالات متحده و دیگر اقتصادهای بزرگ جهان داشته‌اند.

در بازارهای کلیدی خارجی، شاخص دلار آمریکا افزایش یافت. نفت خام نیمکس هم با در پیش گرفتن روند افزایشی در نزدیکی بالاترین سطح قیمت سال جاری و به قیمت ۶۷.۲۵ دلار در هر بشکه معامله شد. بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری ایالات متحده نیز در محدوده ۱.۶۱۱ درصدی مورد معامله قرار گرفت.

طلا

(نمودار روند حرکت ۲۴ ساعته قیمت طلا)

از دیدگاه فنی، روند صعودی معاملات آتی طلای ژوئن در میان روند افزایشی قیمت دو ماهه در نمودارهای میله‌ای روزانه از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردارند. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به سطح مقاومت و بالاترین سطح قیمت معاملات ماه ژانویه یعنی ۱۹۶۹.۱۰ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به زیر سطح پشتیبانی کامل ۱۸۵۰ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست طلا ۱۹۰۵ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم در بالاترین سطح قیمت هفته یعنی ۱۹۱۳.۳۰ دلار در هر اونس است در حالی که سطح پشتیبانی نخست طلا در کمترین سطح قیمت هفته یعنی ۱۸۷۳.۲۰ دلار در هر اونس و سطح پشتیبانی دوم ۱۸۶۰ دلار در هر اونس عنوان شده است.

نقره

(نمودار روند حرکت ۲۴ ساعته قیمت نقره)

روند صعودی معاملات آتی نقره جولای در نمودارهای میله‌ای روزانه برقرار و این معاملات همچنان از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. هدف بعدی صعودی قیمت نقره دستیابی به سطح مقاومت فنی و بالاترین سطح قیمت معاملات ماه فوریه یعنی ۳۰.۰۱۵ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به زیر سطح پشتیبانی فنی ۲۶.۷۸ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست نقره ۲۸ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم در بالاترین سطح قیمت معاملات هفته گذشته یعنی ۲۸.۳۴ دلار در هر اونس قرار گرفته در حالی که سطح پشتیبانی نخست ۲۷.۲۶۵ دلار در هر اونس و سطح پشتیبانی دوم ۲۷ دلار در هر اونس مشاهده شده است. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر