اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

صعود طلا همگام با صعود نفت / فلز زرد صعودی شد

قیمت طلا روز گذشته در بازارهای ایالات متحده افزایش نسبی داشت که با پشتیبانی نفی روند نزولی کوتاه مدت و افزایش قیمت نفت خام که به بالاترین سطح دو ماهه رسید همراه بود.

اقتصادآنلاین – اکرم شعبانی؛  افزایش قیمت طلا در حالی اتفاق افتاد که نقره تحت فشار خفیف فروش قرار گرفته است. بر این اساس طلای آتی ژوئن با ۶.۶۰ دلار افزایش به قیمت ۱۷۸۲.۶۰ دلار در هر اونس و نقره آتی جولای در بازار کومکس نیویورک ۰.۰۳۳ دلار کاهش به قیمت ۲۶.۵۲۵ دلار در هر اونس معامله شد.

در معاملات صبح روز گذشته، طلا و نقره بر اساس اخبار روز سه شنبه که خزانه داری ایالات متحده اعلام کرد در صورت احیای مجدد وام فدرال در تابستان ممکن است اقدامات فوق العاده‌ای برای تامین بودجه دولت در پیش بگیرد، تحت فروش قرار گرفت. در همین راستا خزانه‌داری هشدار داد که ممکن است پیش از درگیری میان قانون‌گذاران در محدودیت بدهی، احتمال اتمام منابع دولتی وجود دارد. تعلیق کنونی محدودیت بدهی دولت آمریکا ۱۴ آگوست به پایان خواهد رسید. بر همین اساس بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده همزمان با فشار بر بازار فلزات گرانبها افزایش یافت اما با ادامه معاملات، بازده اوراق قرضه از بالاترین سطح روزانه خود عقب نشینی کرد.

بر اساس گزارش داده‌های برنامه ریزی شده ویژه ایالات متحده در اواسط هفته، گزارش اشتغال ملی آمریکا بیانگر آن است که در ماه آوریل ۷۴۲ شغل افزوده شده که فاصله چندانی با پیش بینی ۸۰۰ هزار شغل ندارد و در مقایسه با ماه مارس ۵۱۷ هزار شغل به آن افزوده شده است.

جنت یلن وزیر خزانه داری ایالات متحده از برخی سخنان خود که سه شنبه صبح در یک وبینار عنوان کرده بود، کمی عقب نشینی کرد. یلن صبح سه‌شنبه هشدار داده بود که ممکن است نرخ بهره علیرغم انتظارات و برای جلوگیری از افزایش انتظارات تورمی اقتصاد افزایش یابد. پس از آن یلن در سخنانی دیگر و در توضیح بیشتر عنوان کرد: البته این مساله‌ای نیست که من بخواهم توصیه‌ای در آن باره داشته باشم... اگر قرار باشد کسی از استقلال فدرال رزرو قدردانی کند بدون تردید آن شخص من هستم. 

پس از توضیحات دوباره یلن، بازارهای سهام و بازار فلزات گرانبها روند صعودی در پیش گرفت. با این وجود بسیاری از ناظران باسابقه بازار اظهارات اولیه یلن را منطقی خوانده و عنوان کردند که برای جلوگیری از تورم جدی نیاز به چنین رویکردی وجود دارد. در همین راستا هم یکی از رسانه‌های اقتصادی ایالات متحده در تیتر یک خود نوشت: همه عوامل تورم مشهود است. 

در بازارهای مهم خارجی روز گذشته، شاخص دلار آمریکا ثابت ماند. قیمت نفت خام نیمکس روند افزایشی در پیش گرفت و به بالاترین سطح دو ماهه خود رسید، هر بشکه نفت خام نیمکس روز گذشته ۶۶.۴۰ دلار معامله شد. بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه‌داری ایالات متحده نیز روز گذشته به ۱.۵۹۳ درصد رسید.

1111

(نمودار روند حرکت ۲۴ ساعته قیمت طلا)

از دیدگاه فنی، روند صعودی معاملات آتی طلای ژوئن همچنان از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است، معاملات در نمودارهای میله‌ای روزانه روند صعودی چهار هفته‌ای خود را بازیافته است. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به سطح مقاومت ۱۸۰۰ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به زیر سطح پشتیبانی کامل ۱۷۵۰ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست طلا ۱۷۹۰ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم در ۱۸۰۰ دلار در هر اونس قرار گرفته در حالی که سطح پشتیبانی نخست طلا در پایین‌ترین سطح قیمت معاملات هفته یعنی ۱۷۶۵.۶۰ دلار در هر اونس و سطح پشتیبانی دوم در پایین‌ترین سطح قیمت معاملات هفته گذشته یعنی ۱۷۵۴.۶۰ دلار در هر اونس عنوان شده است.

2222222

(نمودار روند حرکت ۲۴ ساعته قیمت نقره)

روند صعودی معاملات آتی نقره جولای از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. روند صعودی پنج هفته‌ای بار دیگر در نمودارهای میله‌ای روزانه مشهود شده است. هدف بعدی صعودی قیمت نقره دستیابی به سطح مقاومت ۲۸ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها دستیابی به پایین‌ترین سطح قیمت معاملات هفته گذشته یعنی ۲۵.۷۴۵ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست نقره در بالاترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۲۶.۷۱ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم ۲۷ دلار در هر اونس است. همچنین سطح پشتیبانی نخست نقره در پایین‌ترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۲۶.۱۶۵ دلار در هر اونس و سطح پشتیبانی دوم بر روی ۲۶ دلار در هر اونس قرا رگرفته است. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • سیدیوسف دوستدار
    ۰ ۰

    تقاضای وام کم درصدیابلاعوض