رییس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد؛

دلیل کاهش نرخ ارز طی روز‌های گذشته / مجلس با افزایش و کاهش دستوری قیمت‌ها مخالف است

محمدرضا پور ابراهیمی داورانی با بیان این که نرخ کنونی ارز فراتر از ارزش واقعی بوده و ناشی از سفته بازی و فضای روانی است گفت: نرخ ارز در روز‌های آینده با توجه به کم شدن تقاضای کاذب در بازار کاهش یافته و به نرخ اقتصادی نزدیک می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، محمدرضا پور ابراهیمی داورانی درباره کاهش نرخ ارز طی روز‌های گذشته، افزود: براساس قانون برنامه ششم توسعه مدیریت نرخ ارز در اقتصاد کشور برعهده بانک مرکزی و مبنای آن نرخ شناور مدیریت شده است به این معنا که نرخ ارز باید براساس عرضه و تقاضا در بازار با مدیریت بانک مرکزی تعیین شود؛ با توجه به رویکرد مذکور افزایش و کاهش نرخ ارز براساس مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار، فضای روانی و سفته بازی است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس؛ اظهارات جهانگیری درباره نقش مجلس در جلوگیری از کاهش نرخ ارز را نشانه بی دقتی وی در طرح موضوع یا بی اطلاعی از مصوبات مجلس خواند و پیشنهاد داد؛ معاون اول رییس جمهور نسبت به موضوعات اطلاعات بیشتری به دست آورد، زیرا مبنای مصوبات مجلس قانون برنامه ششم توسعه است.

نرخ کنونی ارز فراتر از ارزش واقعی بوده و ناشی از سفته بازی و فضای روانی است

وی تصریح کرد: مجلس نه تنها از کاهش نرخ ارز جلوگیری نکرد، بلکه معتقد است نرخ کنونی ارز فراتر از ارزش واقعی بوده و ناشی از سفته بازی و فضای روانی است.

این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: براساس مصوبه مجلس در بودجه، بانک مرکزی می‌تواند به منظور بازارگردانی، نرخ ارز را در بازار با افزایش یا کاهش درصد مشخصی، عرضه کند به این معنا که نرخ بازار هر عددی بود بانک مرکزی مکلف است، تنظیم گری کند.

چرا در سال‌های گذشته دولت اقدام مناسبی در جهت کاهش نرخ ارز انجام نداد؟

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با طرح این پرسش که آقای جهانگیری باید پاسخ دهد چرا در سال‌های گذشته دولت اقدام مناسبی در جهت کاهش نرخ ارز انجام نداد؟ گفت: تصمیم مجلس نرخ ارز شناور مدیریت شده براساس حکم برنامه ششم است که تکلیف بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها در این قانون مشخص شده است.

پورابراهیمی با بیان اینکه مجلس با افزایش و کاهش دستوری قیمت‌ها مخالف است، پیش‌بینی کرد؛ از آنجا که براساس واقعیت‌های اقتصادی نرخ ارز نباید به میزان سال‌های گذشته افزایش می‌یافت و این رشد ناشی از فضای روانی متاثر از عوامل غیراقتصادی و سفته بازی است، نرخ ارز در روز‌های آینده با توجه به کم شدن تقاضای کاذب در بازار کاهش یافته و به نرخ اقتصادی نزدیک می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۳ ۱

  امیدواریم حرف آقای پور ابراهیمی درست باشد و بخاطر انتخابات 28 خرداد قیمت ارز تصنعی کاهش داده نشده باشد ! هر چند اگر دلار تا قیمت 18 هزار تومان هم کاهش پیدا کند و ملت یقین حاصل کنند که نرخ ارز بعد از انتخابات جهش نخواهد داشت ، باز هم رأی بی رأی ! در 47 ماه اخیر کجا بودید ؟ یک ماه پایانی یکباره معجزه شد ؟ خطاب به مسئولین : .... خودتی ! جای خالی با کلمه مناسب پر کنید !

 • مهدی
  ۳ ۰

  مردم هر چقدر می‌توانند سکه بخرند چون سکه طلای واقعی و جهانی است ولی دلار تورم آمریکاست که ملتهای دیگر بایستی تاونش را بدهند

 • ناشناس
  ۴ ۰

  تمام این قیمت ها دستوری است تمام کانال های تلگرامی دلار هرات سبزه و.. دست دولت است یک آبکرم کن ایرانی طی سه ماه گذشته از ۲۳۰۰ به ۴۷۰۰ رسیده آن وقت دولت توی کانال های تلگرامی شبانه پشت خطی قیمت ها پایین میاره ! این هنر نیست هنر کاهش تورم عمومی است

 • ناشناس
  ۱ ۰

  خدا رو شکر که مفهوم " نرخ اقتصادی" رو هم در ادبیات اقتصادی مون یاد گرفتیم و فهمییدیم که ربطی به انتخابات نداره!

 • .
  ۲ ۰

  حالم بهم می خورد قیافش را می بینم

 • محمد
  ۱ ۰

  باز نزدیک انتخابات شد و شعار دادن رای بی رای