اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

جهش اصلاحی کوتاه طلا در نخستین روز معاملاتی هفته/ تحرکات منفی در بازار فلزات گرانبها

معاملات آتی طلا روز گذشته و در نخستین روز معاملاتی هفته اندکی از پایین‌ترین سطح معاملاتی خود فاصله گرفت، پس از دستیابی به پایین‌ترین سطح قیمت هشت ماه گذشته که در آخرین روز معاملاتی هفته پیش اتفاق افتاد، فلز زرد دیروز اندکی جهش اصلاحی در پیش گرفت.

اقتصادآنلاین - اکرم شعبانی؛ به نظر می‌رسد روز گذشته علاقه سرمایه‌گذاران برای ورود به بازار فلزات گرانبها و خرید فلز زرد کمی افزایش یافته است. این در حالی است که نمودارهای روزانه بیانگر ادامه روند نزولی کوتاه مدت این بازار هستند. بر این اساس، روز گذشته طلای آتی آوریل با افزایش ۲.۶۰ دلاری به قیمت ۱۷۳۱.۴۰ دلار و نقره آتی می در بازار کومکس نیویورک با افزایش ۰.۴۹۵ دلاری به قیمت ۲۶.۹۴ دلار در هر اونس معامله شد.

بازارهای جهانی سهام روز گذشته عمدتا روند افزایشی داشت. در ایالات متحده آمریکا نیز هر سه شاخص اصلی روند جهشی قابل توجهی به ثبت رساندند، صعودی که تحلیل‌گران آن را ناشی از کاهش بازده اوراق قرضه ارزیابی کرده‌اند. در حالی که هفته گذشته با روند افزایشی بازده اوراق قرضه و دستیابی به بالاترین سطح یک ساله در ۱.۶ درصد، بازارهای سهام عمدتا معاملات کاهشی داشتند. 

روز شنبه لایحه محرک ۱.۹ تریلیون دلاری جو بایدن رییس جمهوری آمریکا در مجلس نمایندگان به تصویب رسید و در شرایط انتقال به سنا قرار گرفته است. با پایان یافتن برخی اقدامات حمایتی از بیکاران طی دو هفته گذشته، تمرکز نمایندگان مجلس بر روی تصویب این لایحه در سنا و دریافت امضای بایدن در اسرع وقت است. به زعم تحلیل‌گران و کارشناسان، بسته محرک جدید و واکسن جدید کرونای جانسون اند جانسون که در دست تولید است، موجب ایجاد تحرکاتی در بازارهای مالی و در میان سرمایه‌گذاران شده است. شکل گیری چنین روندی خود امتیازی منفی برای بازار فلزات گرانبها که پناهگاه امن سرمایه‌گذاری خوانده می‌شدند، به حساب می‌آید.

در بازارهای مهم خارجی روز گذشته قیمت‌های آتی نفت خام نیمکس بدون تغییر به قیمت ۶۱.۵۰ دلار در هر بشکه معامله شد. با توجه به اینکه قرار است روز پنجشنبه جلسه اوپک برگزار شود، تغییرات بازار از نزدیکی مورد رصد قرار می‌گیرد. شاخص دلار آمریکا در معاملات روز گذشته اندکی افزایش یافت.

طلا

(نمودار روند حرکت ۲۴ ساعته قیمت طلا)

از دیدگاه فنی، روند نزولی معاملات آتی طلای آوریل از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. بر اساس نمودارهای روزانه روند معاملات آتی طلا در یک روند نزولی هفت هفته‌ای قرار دارد. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به سطح مقاومت ۱۸۰۰ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن قیمت‌ها به زیر سطح پشتیبانی ۱۷۰۰ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست طلا ۱۷۵۰ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم در بالاترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۱۷۵۷.۴۰ دلار در هر اونس قرار گرفته است، همچنین سطح پشتیبانی نخست طلا در پایین‌ترین سطح قیمت معاملات روز گذشته ۱۷۲۸.۳۰ دلار و سطح پشتیبانی دوم در پایین‌ترین سطح قیمت معاملات ماه فوریه یعنی ۱۷۱۴.۹۰ دلار در هر اونس مشاهده شده است.

نقره

(نمودار روند حرکت ۲۴ ساعته قیمت نقره)

روند صعودی معاملات آتی نقره اگرچه ممکن است همچنان از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار باشد اما روند صعودی قیمت در نمودارهای روزانه متوقف شده است. هدف بعدی صعودی قیمت‌ها دستیابی به سطح مقاومت فنی قوی در بالاترین سطح قیمت معاملات ماه فوریه یعنی ۳۰.۰۴ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به زیر سطح پشتیبانی قطعی ۲۵ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست نقره در بالاترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۲۷.۱۷۵ دلار و سطح مقاومت دوم ۲۷.۵۰ دلار در هر اونس عنوان شده در حالیکه سطح پشتیبانی نخست در پایین‌ترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۲۶.۶۵۵ دلار و سطح پشتیبانی دوم بر روی ۲۵.۱۵۵ دلار در هر اونس مشاهده شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر