اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

دلار عقب‌نشینی کرد/ بازار ارز چشم انتظارات رویکرد جدید بایدن

دلار باز هم به اخبار سیاسی واکنش نشان داد و قیمت آن در معاملات فردایی به مرز ۲۵هزار تومان رسید، حالا اگر بایدن در سخنرانی عصر امروز رویکردی مثبت نسبت به برجام نشان دهد سقوط آزاد دلار ادامه‌ خواهد داشت.

اقتصاد آنلاین – فاطمه اکبرخانی؛ تا روز چهارشنبه در پی اعلام خبر تحویل نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام به مدیرکل آزانس بین‌الملل روند بازار ارز مجددا صعودی شده بود و قیمت دلار تحت تاثیر خرج ایران از برجام تا کانال ۲۶هزار تومان افزایش یافت و انتظار می‌رفت این روند تا روز یکشنبه ادامه داشته باشد اما باز هم ورق بازار برگشت.

از روز گذشته پالس‌های جدیدی از سوی آمریکا به ایران مبنی بر پس گرفتن درخواست بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، گفت‌و‌گو با اروپایی‌ها برای مذاکره با ایران و لغو محدودیت ورود دیپلمات‌های ایران به نیویورک، فرستاده شده که بر انتظارات تورمی معامله‌گران ارزی تاثیر گذاشته و باعث شده قیمت دلار در معاملات فردایی تا مرز ۲۵هزار تومان کاهش یابد.

این درحالیست که تاکنون خبر‌های مثبت این چنینی بارها منتشر شده و بازار ارز را برای مدت کوتاهی تحت تاثیر قرار داده، ولی از آنجا که ایران به دنبال لغو کامل تحریم‌ها است و بعد از روی کار آمدن بایدن، همه مسئولان کشور و همچنین مقام معظم رهبری بر این موضوع تاکید کرده‌اند به نظر نمی‌رسد این کاهش قیمت هیجانی دلار تا زمانی که تحریم‌ها کاملا لغو نشود دوام چندانی داشته باشد.

در این میان اعلام شده که بایدن امروز ساعت ۱۹:۴۵ به وقت ایران سخنرانی خواهد کرد و بسیاری از کارشناسان مسائل بین‌المللی بر این باورند که با اقداماتی که انجام شده به نظر نمی‌رسد این سخنرانی حاوی سیگنال‌های منفی نسبت به برجام و آینده تحریم‌ها باشد، همچنین انتظار عمده معامله‌گران ارزی هم بر بهبود روابط دو کشور در آینده نزدیک است.

بنابراین بازار ارز فعلا منتظر سخنرانی عصر امروز بایدن بوده و هر صحبتی در رابطه با برجام مسیر بازار ارز را تغییر خواهد داد، از همین رو معامله‌گران حجم خرید‌های خود را کاهش داده‌اند و این اتفاق باعث شده قیمت دلار در معاملات فردایی به ۲۵هزار تومان کاهش یابد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۴ ۲

  ان شاالله ده هزار

 • بی نام
  ۱۱ ۱

  خدایا ببین مسئولین مملکت ما را که هر روز از اقتصاد ضعیف آمریکا و اروپا و بدبختی مردم اونا و دولت رو به زوال آمریکا یی که میگن با یک سرفه یا عطسه رییس جمهورشان سرنوشت کشور ما بهم می ریزه وای به حال ما که به این روز دچار مون کردن خدا فقط یک مسلمان واقعی و راستگو اصلن یک انسان را برای دادرسی بفرست

 • ناشناس
  ۵ ۰

  تورابخدا آرامش رادنبال کنید

 • ی د
  ۱ ۶

  متاسفانه به وسیله ابزار مختلف می خواهند ما را تحت فشار قرار دهند یکی هم دلار است عمدا با حرف یک رئیس جمهور امریکا دلار بالا یا پایین می اورند و عده ای یا در داخل یا خودشان در این عمل کمک می کنند و بهانه ای به دست غربگرایان و دوستان خودشان می دهند می گویند ببینید قدرت دست امریکاست واین یک سیاست است که ای کاش دولتمردان ما بهانه جو نبودند و به جای پا عقب کشیدن شاخ این سیاست خبیثانه را می شکستند وبعد از ان اریکا غلط می کرد تا دلار را با حرف و غیره بالا و پایین بکشد.

 • ناشناس
  ۰ ۷

  آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند!!!!!!!!!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آخر و عاقبتمونو خدا به خیر کند، وقتی این حرف آمریکایی‌ها زلزله تو ایران ایجاد میکنه دیگه بسه یه مقدار به مردم رحم کنید، از مردم خجالت نمیکشید از شهدا بکشید،

 • ناشناس
  ۰ ۱

  انشاالله دلار ۳۵ هزار بشه