اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

تکانه‌های مثبت بازار طلا و نقره/ خیز فلزات گرانبها برای جبران خسارت‌های هفته گذشته

معاملات آتی طلا و نقره در نیمه‌های روز گذشته در حالی باثبات به پیش می‌رفت که از دید تحلیل‌گران تلاش بازار فلزات گرانبها برای بازپرداخت ضررهای هفته گذشته فلز زرد را به کمترین سطح پنج ماه و نیم و نقره را به پایین‌ترین سطح قیمت ۹ هفته گذشته رسانده بود.

اقتصادآنلاین – اکرم شعبانی؛  به نظر می‌رسد در معاملات روز گذشته معامله گران و سرمایه گذاران تمایل به ریسک پذیری کمتری نشان داده‌اند؛ این در حالی است که بازارهای جهانی سهام در طول هفته گذشته روند صعودی قابل توجهی به ثبت رساندند. علیرغم عملکرد قابل توجه بازارهای سهام در هفته گذشته، اگرچه بازار فلزات گرانبها در ابتدای روز معاملات را کاهشی آغاز کرد اما در میانه روز ثبات قیمتی ایجاد شد.

با این وجود در حال حاضر علیرغم تولید واکسن کرونا و ایجاد امیدواری در بازارها و همچنین ثبات سیاسی به دست آمده پس از برگزاری انتخابات ایالات متحده، به نظر می‌رسد مسیر حرکت بازار فلزات گرانبها نزولی شده است. بر همین اساس طلای آتی فوریه با کاهش 1 دلاری در هر اونس به قیمت 1787.20 دلار و نقره آتی مارچ در بازار کومکس نیویورک با افزایش 0.046 دلاری به قیمت 22.69 دلار در هر اونس مورد معامله قرار گرفت.

در آخرین روز معاملاتی ماه نوامبر شور و شوق سرمایه‌گذاران در بازارها در شرایطی گزارش شد که گفته می‌شود دولت ترامپ طی هفته‌های آتی تعدادی از شرکت‌های بزرگ چینی را تحریم خواهد کرد. قیمت مس هم در بورس فلزات شانگهای به بالاترین رقم در بیش از هشت سال گذشته و در بورس فلزات لندن به بالاترین سطح خود در بیش از چهار سال گذشته رسید. این در حالی است که روند بهبود اقتصادی در چین همچنان ادامه می‌یابد و آخرین داده‌های منتشر شده نشان می‌دهد شاخص مدیران خرید بخش تولید در ماه نوامبر به 52.1 در مقایسه با 51.4 ماه اکتبر رسیده در حالی که انتظار می‌رفت این رقم به 51.5 برسد. همچنین PMI بخش‌های غیرتولید در ماه نوامبر به 56.4 رسید در حالی که این رقم در ماه اکتبر 56.2 بود و انتظار می‌رفت در سطح 56 باقی بماند.

بر اساس آمار اعلام شده PMI بخش تولید در ماه نوامبر، به بالاترین میزان خود از سپتامبر 2017 دست یافته در حالی که در بخش‌های غیرتولیدی بالاترین رقم از ماه ژوئن 2012 به دست آمده است.

شاخص دلار آمریکا در اواسط معاملات روز گذشته به پایین‌ترین سطح دو سال و نیم گذشته خود رسید، اگرچه در ادامه روز اندکی روند صعودی در پیش گرفت. در بازارهای مهم خارج از کشور قیمت‌های آتی نفت خام نیمکس ژانویه در حدود 45 دلار در هر بشکه معامله شد، البته بدون تردید این کاهش قیمت متاثر از جلساتی است که از روز گذشته در اوپک آغاز شده است. بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه‌داری آمریکا نیز روز گذشته در محدوده 0.85 درصد معامله شد.

111222222

(نمودار روند حرکت 24 ساعته قیمت طلا)

از دیدگاه فنی، معاملات آتی طلای فوریه مزیت کلی کوتاه مدت خود را بازیافته‌اند. قیمت‌ها در نمودار روزانه در روند نزولی جدیدی قرار گرفته‌اند. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به بالاتر از سطح مقاومت فنی 1850 دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها، پایین آوردن قیمت‌های آتی به کمتر از سطح پشتیبانی کامل 1700 دلار در هر اونس است. بر اساس معاملات اخیر، سطح مقاومت نخست طلا 1800 دلار و سطح مقاومت دوم در 1825 دلار عنوان شده در حالی که سطح پشتیبانی نخست 1767.20 و سطح پشتیبانی دوم 1750 دلار در هر اونس مشاهده شده است.

32323

 

(نمودار روند حرکت 24 ساعته قیمت نقره)

معاملات آتی نقره مارس از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است، چرا که قیمت‌ها در نمودار روزانه نزولی قرار گرفته‌اند. هدف بعدی صعودی قیمت نقره دستیابی به سطح مقاومت جامد 24 دلار و هدف بعدی نزولی قیمت‌‌ها رسیدن به زیر سطح پشتیبانی 21.93 دلار در هر اونس است. بر اساس معاملات انجام شده در روزهای اخیر، سطح مقاومت نخست نقره 23 دلار و سطح مقاومت دوم 23.575 دلار در هر اونس عنوان شده در حالی که سطح پشتیبانی نخست نقره 21.93 و سطح پشتیبانی دوم در 21.50 دلار در هر اونس مشاهده شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر