اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

سقوط طلا به قعر چهار ماهه/ کاهش قیمت با بهبود چشم‌انداز اقتصادی

قیمت معاملات آتی طلا روز دوشنبه روند کاهشی در پیش گرفت و به پایین‌ترین سطح چهار ماه گذشته رسید. این در حالی است که در سوی دیگر بازارها با افزایش اشتهای ریسک پذیری سرمایه گذاران نخستین روز معاملاتی هفته را آغاز کرده‌اند.

اقتصادآنلاین – اکرم شعبانی؛ در معاملات روز گذشته فلز زرد با ضرر فنی کوتاه مدت قابل توجهی روبرو شد و معاملات آتی طلای دسامبر با کاهش 36.70 دلاری در سطح قیمتی 1835.40 دلار و نقره آتی دسامبر در بازار کومکس نیویورک با کاهش 0.758 دلاری به قیمت 23.605 دلار در هر اونس معامله شد.

اگرچه شاخص طلا در طول 24 ساعت گذشته روند نزولی در پیش گرفت اما زمانی که شاخص مدیران خرید PMI کامپوزیت مارکت فلش ایالات متحده در ماه نوامبر اعلام شد، فروش در بازار فلز زرد شتاب بیشتری گرفت. بر این اساس شاخص مدیران خرید ماه نوامبر با رقم 57.9 نسبت به شاخص ماه اکتبر 56.3 پیشرفت قابل توجهی نشان داده است، این در حالی است که دستیابی شاخص مدیران خرید به بالای 50 نشان دهنده گسترش و توسعه اقتصادی است.

با انتشار داده‌های مربوط به شاخص مدیران خرید ایالات متحده، یک اقتصاددان مارکت در این باره گفت: میزان خوش بینی ایجاد شده به توسعه اقتصادی در سال آینده، در طول شش سال گذشته بی سابقه بوده است. البته این میزان خوش بینی ترکیبی از افزایش قدرت و اعتماد به نفس سرمایه گذاران پس از انتخابات و انتشار اخبار دلگرم کننده در مورد تولید واکسن کرونا وابسته است. داده‌های مربوط به شاخص مدیران خرید شاخص دلار آمریکا را از پایین‌ترین سطح روزانه خود تقویت کرد که این مساله منجر به نزول یکباره بازار فلزات گرانبها شد.

قیمت معاملات آتی بر همین اساس از پایین‌ترین سطح معاملاتی خود در ماه که 1848 دلار بود، عبور کرد تا خسارت فنی قابل توجهی را در کوتاه مدت بر جای بگذارد. میانگین متحرک 200 روزه طلا هم اکنون بر روی سطوح 1808، 1800، 1750و 1700 دلار واقع شده است.

برای بهبود بازار آسیب دیده طلا نیاز است تا قیمت‌‎های آتی دسامبر به بالای سطح مقاومت فنی 1870 دلار که بالاترین سطح قیمت معاملات روز گذشته بود، بازگردد. این در حالی است که نمودارهای بلند مدت هفتگی و ماهانه مسیر حرکت طلا را همچنان صعودی و مهمتر آنکه سرمایه گذاران و معامله گران این را فرصتی برای «خرید و نگهداری» ارزیابی می‌کنند.

بازارهای جهانی سهام در طول روز گذشته عمدتا روند صعودی داشتند. شاخص‌های اصلی ایالات متحده هم در پایان روز معاملاتی در نهایت روند افزایشی به ثبت رساندند. روند معاملاتی در شروع هفته بسیار خوش بینانه است، این جو مثبت ناشی از نتیجه مثبت آزمایشات بر روی واکسن جدید کروناست که دانشگاه آکسفورد و شرکت دارویی آسترازنکا با موفقیت 90 درصدی آن را معرفی کرده‌اند.

گفتنی است در بازار این اتفاق نظر کلی وجود دارد که تا نیمه دوم سال 2021 شدت شیوع کاهش یافته و اقتصاد کشورها به مسیر عادی بازخواهد گشت. این در حالی است که هنوز میزان موارد ابتلای به ثبت رسیده در ایالات متحده از مرز 140 هزار نفر در روز فراتر است که این نشان از عدم کنترل شیوع در ایالات متحده و البته در اروپا دارد.

شاخص مدیران خرید فوری منطقه یورو نیز بیانگر آن است که این منطقه اقتصادی به سمت یک رکود اقتصادی دو طرفه پیش می‌رود؛ البته کاهش شاخص مدیران خرید منطقه یورو به دلیل برخی محدودیت‌هایی است که بار دیگر در برخی از مناطق اروپا از سر گرفته شده و شاخص مدیران خرید را از 50 در ماه اکتبر به 45.1 در ماه نوامبر کاهش داده است.

در معاملات خارجی روز گذشته شاخص دلار آمریکا پس از رسیدن به پایین‌ترین سطح خود در هفت هفته گذشته بار دیگر روند صعودی را از سر گرفت. قیمت‌های آتی نفت خام نیمکس ژانویه هم با ادامه یک روند باثبات در سطح 43 دلار معامله شد. بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری آمریکا در حال حاضر در سطح 0.85 درصد معامله می‌شود.

123456

(نمودار روند حرکت 24 ساعته قیمت طلا)

از دیدگاه فنی، معاملات آتی طلای دسامبر در زیر سطح حمایت اصلی قرار گرفته تا خسارت وارد شده در نمودار کوتاه مدت قابل ملاحظه باشد. با این وجود همچنان معاملات آتی طلای دسامبر از مزیت فنی مختصری برخوردارند. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به سطح 1875 دلار و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به زیر سطح پشتیبانی 1800 دلار در هر اونس است. بر اساس معاملات اخیر، سطح مقاومت نخست طلا 1848 و سطح مقاومت دوم 1860 دلار عنوان شده در حالی که سطح پشتیبانی نخست 1828 دلار و سطح پشتیبانی دوم 1820 دلار در هر اونس مشاهده شده است.

2222222

(نمودار روند حرکت 24 ساعته قیمت نقره)

قیمت‌های نقره آتی دسامبر در معاملات روز گذشته به کمترین سطح خود در سه هفته گذشته رسید. معاملات آتی نقره دسامبر همچنان از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار اما این مزیت در حال کمرنگ شدن است. هدف بعدی صعودی قیمت‌ها دستیابی به سطح مقاومت 26.135 دلار در اونس است که بالاترین سطح قیمت معاملات ماه نوامبر بوده و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها دستیابی به زیر سطح پشتیبانی کامل 21.81 دلار است که کمترین قیمت معاملات ماه سپتامبر بوده است. سطح مقاومت نخست نقره 24 دلار و سطح مقاومت دوم 24.455 دلار عنوان شده در حالی که سطح پشتیبانی نخست 23.46 دلار و سطح پشتیبانی دوم 23.25 دلار در هر اونس مشاهده شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر