با پیشنهاد وزرای اقتصاد ، صمت و تصویب هیات وزیران؛

احسان دشتیانه عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار شد

تغییر در سیاست گذاریهای بازار سرمایه از مدتها پیش امری اجتناب ناپذیر بود، مسئله ای که شاهراهش از دل تصمیمات شورای عالی بورس به عنوان عالی ترین رکن بازار اوراق بهادار کشور می گذرد.

احسان دشتیانه عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار شد

یکی از مهمترین مسائل صنایع معدنی مربوط به بورس کالا و اتفاقاتی که طی یکسال گذشته فضای حاکم بر این بازار را دستخوش چالشهای پیچیده ای کرده می شود.

سرکوب قیمتها و ابطال معاملات که عملاً فضای رقابتی را به فضای دستورالعملها تغییر داده بود سبب شد که جدا از مسائلی مانند تعرفه های گمرکی و نرخ انرژی هزینه سربار دیگری به شرکتهای فولادسازی تحمیل شود.

حضور احسان دشتیانه مدیرعامل فعلی شرکت صبا فولاد خلیج فارس به عنوان خبره بورس کالا در ترکیب شورای عالی بورس از دیگر تغییرات مهمی بود که اتفاق افتاد.

مخالفت جدی احسان دشتیانه با مسئله قیمت گذاری دستوری و سرکوب قیمتها در بورس کالا نوید بازار رقابت پذیری را می دهد که باید از مدت ها شاهدش می شدیم.

ترکیب شورای عالی بورس و اوراق بهادار متشکل از این افرادیست؛

وزیر امور اقتصادی و دارایی (رئیس شورا)

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار (سخنگو و دبیر شورا)

وزارت صنعت، معدن و تجارت

رئیس‌کل بانک مرکزی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

رئیس اتاق تعاون ایران

دادستان کل کشور یا معاون وی

یک نفر نماینده از طرف کانون‌ها (کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، کانون کارگزاران)

سه نفر خبره مالی (از بخش خصوصی، با مشورت تشکل‌های حرفه‌ای بازار اوراق بهادار به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و تصویب هیئت وزیران)

یک نفر خبره (از بخش خصوصی، به پیشنهاد وزیر ذی‌ربط و تصویب هیئت وزیران برای هر بورس کالایی)

طبق قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران (۱ آذر ۱۳۸۴)، شورای عالی بورس در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و با هدف سامان‌دهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار و به منظور نظارت بر حسن اجرای این قانون با ترکیب، وظایف و اختیارات مقرر در آن قانون تشکیل شده‌ است.

این مطلب رپرتاژ آگهی می باشد و توسط تحریریه اقتصاد آنلاین تهیه نشده است.

ارسال نظر