از ابتدای سال ۱۴۰۰؛

بورس از مسکن عقب افتاد

مرکز آمار و بانک مرکزی دیروز دوشنبه ۹ آبان اطلاعات مربوط به قیمت مسکن شهر تهران در مهر ماه را منتشر کردند؛ میانگین قیمت مسکن شهر تهران بر اساس داده‌های مرکز آمار در مهر ماه کاهش یافته است اما داده‌های بانک مرکزی از افزایش قیمت مسکن خبر می‌دهد. بر اساس هر کدام از منابع اطلاعاتی،‌ بازار مسکن عملکرد بهتری را نسبت به بورس در اولین ماه پاییز ثبت کرده است. هرچند در بلند مدت بازدهی بورس از بازار مسکن بیش‌تر بوده اما از ابتدای سال گذشته، بورس از مسکن عقب افتاده است.

بورس از مسکن عقب افتاد

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛ بورس طی چند ماه گذشته شرایط خوبی را تجربه نمی‌کند. هر چند از ابتدای این هفته،‌شرایط کمی بهبود یافته است اما به طور مشخص از اردیبهشت امسال شاهد اصلاح فرسایشی بازار سهام بودیم؛ اصلاحی که با تشدید رکود معاملاتی به ویژه در مهر ماه، روزهای سختی را برای اهالی بازار سرمایه رقم زد. در این میان بازارهای موازی و رقیب نسبت به بورس عملکرد بهتری را ثبت کردند. موضوعی که نشان می‌دهد با توجه به شرایط تورمی کشور و همچنین بازدهی بازارهای رقیب، معامله گران بورس تا چه اندازه ضرر کردند.

بورس در دو سال گذشته به مسکن باخت

در حالی بازدهی ماهانه بورس در مهر بر اساس تغییرات شاخص کل،۳.۴- درصد و بر اساس تغییرات شاخص هم وزن، ۴.۲- درصد بوده‌است که بازار مسکن شهر تهران در این ماه بر اساس اطلاعات بانک مرکزی میانگین بازدهی ۱.۲ درصدی و بر اساس اطلاعات مرکز آمار، میانگین بازدهی ۰.۱- درصد را ثبت کرد.

به طور کلی در هفت ماه ابتدایی سال بازدهی بازار مسکن نیز از بورس پیشی گرفته است؛ از ابتدای سال تا پایان مهر ماه، شاخص کل ۴.۳ درصد کاهش یافت اما شاخص هم وزن ۸.۸ درصد افزایش را ثبت کرده است. در این مدت بازار مسکن بر اساس اطلاعات مرکز آمار بازدهی ۳۳.۲ درصدی و بر اساس داده های بانک مرکزی بازدهی ۲۴.۵ درصدی را تجربه کرده است.

اگر بازه زمانی را از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان مهر ماه در نظر بگیریم،‌ باز هم مسکن برنده خواهد بود. در این مدت بازدهی بورس بر اساس تغییرات شاخص کل ۰.۱ درصد و بر مبنای تغییرات شاخص هم وزن، ۱۳.۸- درصد است. این در حالی است که قیمت مسکن شهر تهران در این مدت و بر مبنای اطلاعات بانک مرکزی ۴۴.۴ درصد افزایش یافته است و داده های مرکز آمار افزایش حدود ۶۰ درصدی قیمت مسکن را نشان می‌دهد.

در بلندمدت بورس برنده است

البته باید توجه داشت که بورس همواره در بلندمدت عملکرد بهتری را نسبت به سایر بازارهای موازی داشته است. به عنوان مثال بر مبنای اطلاعات بانک مرکزی،‌ از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا پایان مهر ماه میانگین قیمت مسکن در شهر تهران افزایش ۸۵۷ درصدی را تجربه کرده است. این رقم بر اساس اطلاعات مرکز آمار نیز حدود ۹۳۶ درصد بوده است. اما در این مدت بازدهی بورس بر اساس تغییرات شاخص کل به ۱۵۴۴ درصد می رسد. اگر مبنا را تغییرات شاخص هم وزن قرار دهیم، ‌بازدهی بورس از ابتدای سال ۱۳۹۶ به حدود ۲۲۰۰ درصد می‌رسد.

بورس قیمت مسکن

ارسال نظر