قابل توجه مشمولان مستقیم و غیرمستقیم؛

سهام عدالت را می توان فروخت؟ / صفر تا صد فروش سهام عدالت

بنابر اعلام دستیار رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، در حال حاضر هیچ خبری در زمینه آغاز فروش سهام عدالت نیست و تصمیمی از سوی مسئولان در این زمینه اتخاذ نشده است.

سهام عدالت را می توان فروخت؟ / صفر تا صد فروش سهام عدالت

به گزارش اقتصادآنلاین؛ پیمان حدادی، دستیار رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، با اشاره به اینکه فعلا امکان فروش سهام عدالت وجود ندارد، گفت: از همان ابتدا ماهیت سهام عدالت، نگهداری از این سهام توسط سهامداران بود تا بتوانند به ‌صورت سالانه از محل سود این سهام منتفع شوند.

به گفته وی، ماهیت سهام عدالت به این صورت است که مردم نباید به هیچ عنوان اقدام به فروش سهام خود در بازار کرده و باید با نگهداری این سهام، از سایر مزایای آن از جمله توثیق سهام و دریافت تسهیلات بانکی استفاده کنند. با توجه به چنین موضوعی، اکنون هیچ تصمیمی برای فروش سهام عدالت به روش مستقیم و غیرمستقیم اتخاذ نشده است.

سهام عدالت من، مستقیم است یا غیرمستقیم؟

حدود ۴۹ میلیون نفر دارنده سهام عدالت هستند که از این تعداد، ۱۹ میلیون نفر روش مدیریتی مستقیم و ۳۰ میلیون نفر، روش مدیریتی غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند. مشمولان تا پایان تیرماه سال۱۳۹۹  فرصت داشتند، نحوه مدیریت سهام عدالت خود را انتخاب کنند و حال با گذشت این تاریخ، دیگر امکان تغییر روش مدیریت وجود ندارد. پس از گذشت زمان اعلامی، سهام عدالت هر شخصی که به سامانه سهام عدالت مراجعه نکرده بود، به صورت خودکار به شرکت‌‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت منتقل می‌شد. (روش مدیریتی غیرمستقیم)

چند درصد از سهام عدالت آزاد شده است؟

آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ و با ابلاغ مقام معظم رهبری صورت گرفت. ۳۰درصد از سهام عدالت در خردادماه و ۶۰درصد از آن در مردادماه سال ۱۳۹۹ آزاد شد. با وجود اینکه قرار بر آزادسازی ۴۰درصد باقی‌مانده تا پایان سال ۱۳۹۹ بود، اما این امر صورت نگرفت. در حال حاضر مشخص نیست ۴۰درصد باقی‌مانده سهام عدالت مستقیم چه زمانی آزاد می‌شود.

امکان فروش سهام عدالت در روش مستقیم وجود دارد؟

امکان فروش سهام عدالت به صورت مستقیم وجود ندارد. فروش سهام عدالت از ۲۵ آبان ماه سال ۱۳۹۹ برای مشمولانی که روش مستقیم را انتخاب کرده بودند، متوقف شد. مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار، دلیل توقف فروش سهام عدالت را، فشار بر بازار سهام اعلام کردند.

فروش سهام عدالت در روش غیرمستقیم، امکان‌پذیر است؟

لازم به ذکر است که نماد شرکت‎‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت نیز، در حال حاضر بسته هستند و بازگشایی این نمادها، منوط به حضور بازارگردانان و برگزاری مجامع شده است. همچنین بنابر جلسه ۹ اسفندماه سال ١۴٠٠ شورای عالی بورس و اوراق بهادار، بازگشایی نماد معاملاتی همه شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت پس از ارائه مدل پیشنهادی جهت بازبینی آیین‌نامه اجرایی آزادسازی سهام عدالت به شورا، انجام خواهد شد.

همچنین ۱۸ اسفندماه ۱۴۰۰ بود که مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد: پیرو تصمیم شورای عالی بورس، قرار بود اگر سهامداران روش غیرمستقیم سهام عدالت تا اول اسفندماه اقدام به فروش سهام شرکت‌های استانی خود نکرده باشند، سود سال مالی ۱۳۹۹ را دریافت کنند. به همین دلیل، نماد شرکت‎‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در بورس متوقف شد تا شرکت سپرده‌گذاری مرکزی بتواند سود سهامداران را محاسبه و پس از واریز شرکت‎‌ها، به حساب سهامداران واریز کند.

ارسال نظر
ارسال نظر
 • احمد ازقم
  ۲

  همش دروغ دروغ دروغ است

 • احمد
  ۰

  خیلی ها فروختن ولی پولش به دستشان نرسیده هیچ کسی هم جوابگو نیست به داد آنها برسید که از مجبوری فروختن و لنگ در هوا باقی مانده

 • ذوالفعلی باقری مشک آبادی
  ۳

  آیا میتونم آزاد سازی بکنم الان

 • ناشناس
  ۱

  داریم از گرسنگی میمیریم سهام عدالت آزاد کنید تو را ب خدا.

 • مهدی
  ۲

  نمیدونم چرا توی ایران هیچ کس برای نظر مردم هیچ ارزشی قائل نیستن. مردم وقتی دوس دارن سهام عدالتشون روبفروشن چرا مسئولین جلوی فروش رامیگیرند و نمیگذارند از این فرصت خدادادی بهرهمند شوند.مردم چه گناهی کردند که باید تاوان بی لیاقتی مسئولین روبپردازند؟؟؟

 • سیاوش
  ۲

  واقعا خجالت نمیکشید این همه دروغ مینویسید کم دروغ میشنوییم اصلا دیگه گندش بالا اومده این مملکت همش شده دروغ ودروغگویی ولی یه رسانه نباید به مردم دروغ تحویل بده شرم آوره

 • ناشناس
  ۰

  اگر نام عدالت و عدل این سهام دارد چرا شامل حال ما نشده پس کجایش عدالت است . عدالت یعنی برابری اگر شامل قشر کم بضاعت میباشد پس آنهایی که پایین تر از کم بضاعت هستند چی و چی شده ؟؟؟!!!

 • انسانیت
  ۰

  من در طبقع ی فقر هسم چرا به دهک های پایین سهام عدالت نمیدهید

 • ناشناس
  ۱

  توسرشون بخوره این سهام بی عدالتشون

 • ناشناس
  ۰

  سالي يك ميليون چيزي نيست با پول يكجا مي شه نيازي را مرتفع كرد

 • پیمان حدادی
  ۰

  شرمنده من یک حرفی زدم حالا

 • ناشناس
  ۰

  الان نمیشه سهام عدالت روش مستقیم رو از طریق ایوا فروخت؟کسی چیزی میدونه

 • ناشناس
  ۱

  تنها عملکرد این حکومت این هست که چپاول ، غارت و دروغ را در کشور نهادینه کردند .

 • هوشنگ
  ۱

  اصلا من سهام خودمو مفت میفروشم..چون احتیاج دارم.مریض دارم مشکل دارم مگه تو از زندگی من باخبری که برام تصمیم کبری میگری....

 • محمد
  ۱

  رئیس بورس گفته به خاطر فروش سهام عدالت بازار منفی شد !
  این ۲ سال که فروش ممنوع شد چه چیزی باعث منفی شدن هست

 • امین بیرانوند
  ۰

  مسئولین محترم ..سهام عدالت که مال باباشون نیست بزارید مردم بفروشند ..بخدا نون شب هم ندارند مردم