تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
در بازار چه می گذرد؟

بورس هفته آینده هم سبز است؟

بورس تهران امروز برخلاف بقیه روزهای هفته آخر فرودین ماه ۱۴۰۱ روندی آرام و کم نوسان را تجربه کرد. هرچند شاخص کل با کاهشی بسیار اندک همراه شد اما تداوم رشد شاخص هم وزن از جمله نشانه های مثبت وضعیت کنونی بازار سهام بود که در واپسین روز معاملاتی هفته رقم خورد.

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ بورس تهران امروز چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ با افت ۸۰۸واحدی معاملات را به پایان برد. افت ۸۰۸واحدی (۰.۰۵درصد) شاخص کل باعث شد تا این شاخص در ارتفاع یک میلیون و ۵۱۲هزار واحدی قرار گرفته و جایگاه خود در کانال تازه تاسیس بورس را حفظ کند.

شاخص‌ هم‌‎وزن با رشدی ۸۶۱واحدی همراه شد و وارد محدوده ۴۰۱ هزار واحدی شد که خبر خوبی برای سهامداران بورسی محسوب می شود. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس هم به پنج هزار و ۱۶۵میلیارد تومان رسید که در مقایسه با روز گذشته تغییر چندانی را به ثبت نرساند.

بورس وارد فاز استراحت شد

«بازار هم منفی دارد، هم مثبت» این جمله ایست که باتجربه های بورس همواره در شبکه های اجتماعی و همچنین مدرسان سرمایه گذاری در کلاس های خود مدام تکرار می کنند. در واقع می توان گفت بازاری که مدام در حال رشد و صعود باشد به معنای دقیق کلمه «نابازار» است و سنخیتی با مفهوم بازار ندارد.

حالا بورس تهران در شرایطی قرار گرفته که پس از رشد بسیار پرقدرت و امیدوارکننده در روزهای اخیر، وارد فاز استراحت شده و هفته را با کاهشی بسیار کمرنگ و ناچیز به اتمام رساند. برخی از فعالان در شبکه های اجتماعی اعتقاد دارند روزهای سبز بورس به اتمام رسیده اما به نظر می رسد که این برداشت عجولانه و نادرست است چرا که نزول شاخص کل بورس را نمی توان به عنوان معیاری برای وضعیت بازار مورد استناد قرار داد.

این در حالیست که شاخص هم وزن شرایط به مراتب بهتری داشته و حتی در طول روز آخر هفته نیز رشد نسبتا خوبی را به ثبت رساند. به طور کلی تحلیلگران انتظار دارند رشد کلیت بازار در طول هفته آینده نیز ادامه داشته باشد و زمینه برای جلب اعتماد سرمایه گذاران فراهم شود.

این مطلب برایم مفید است
۷ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها